Marvel News #100: Stan Lee a jeho odkaz

Marvel News začali svoju púť na stránkach Multiverza 22. septembra 2016. Odvtedy prešli dlhú cestu a ak si kliknete na prvé číslo, tak zistíte, že sa za ten čas značne zmenili. Okrem pravidelných štvrtkových článkov sa postupne táto značka dostávala medzi ľudí aj na rôznych festivalových prednáškach, kvízoch a akciách spojených s Marvelom. Aj tento fakt pravdepodobne spôsobil, že sme sa dostali až k číslu #100. Keď sa toto jubileum blížilo, rozmýšľal som, ako špeciálne ho poňať. Osud ale zariadil, že téma tohto špeciálneho čísla bude jasná. 12. novembra 2018 vo veku 95 rokov zomrel Stan Lee a komiksový svet sa otriasol v základoch. Uplynulo už odvtedy niekoľko dní, ale fanúšikovia stále spomínajú, bilancujú, polemizujú a my nebudeme výnimkou.

Stan Lee – Marvel

Stanley Martin Lieber sa narodil 28. decembra 1922 v New York City v časti Manhattan. Jeho rodičia, Celia a Jack Lieberovci, boli židovskí imigranti pôvodom z Rumunska. Keďže situácia v USA bola v období tzv. „Veľkej depresie“ neľahká, Stanleyho otec si len ťažko hľadal prácu a celá jeho rodina, vrátanie mladšieho brata Larryho, sa musela často sťahovať. Keď bol Stanley mladý, mal rád písanie a mal sen, že raz napíše „Great American Novel„, čo je termín označujúci literárne dielo vystihujúce duch spoločnosti Spojených štátov v istej historickej dobe. K sláve to bolo ale ešte ďaleko, a tak sa za mlada živil brigádami, akou bolo napríklad písanie nekrológov, roznášanie sendvičov alebo predávanie predplatného novín New Your Herald Tribune. Po štúdiách, ktoré ukončil v roku 1939, sa s pomocou strýka Robbieho Solomona zamestnal ako asistent v Timely Comics.

Zľava Stan, Jack, Larry and Celia. (zdroj: bodyheightweight.com)

Svoj komiksový debut si Stanley odbil v zošite Captain America Foils the Traitor´s Revenge, čo je vlastne tretie číslo série Captain America, ktorá odštartovala v roku 1941. Už pri štarte kariéry použil pseudonym Stan Lee, ktorý neskôr používal už aj ako svoje civilné meno. Lee to vo svojej autobiografii vysvetlil tak, že ak chcel niekedy napísať spomínanú „Great American Novel“, nemohol svoje civilné meno spájať s komiksom, kedže spoločnosť sa na toto médium zatiaľ pozerala nie príliš pozitívne. V roku 1942 Lee vstúpil do armády, kde slúžil v tzv. Singal Corps, čo boli jednotky zodpovedné za opravu telegrafických stĺpov a správu iného komunikačného vybavenia. Neskôr bol prevelený do divízie, ktorá mala na starosti písanie manuálov, sloganov a točenie tréningových filmov. Lee svoju službu v armáde ukončil v roku 1945.

Lee v armáde (zdroj: wiki)

V polovici 50-rokov sa spoločnosť Timely Comics premenovala na Atlas Comics a Lee písal množstvo príbehov, ktoré zahŕňali romantiku, westerny, komédie, sci-fi, stredoveké dobrodružstvá, horor alebo záhady. Na konci tejto dekády však začal postupne vyhárať a mal pocit, že jeho kariéra ide smerom dolu. Určite to súviselo aj s celkovou náladou v spoločnosti Atlas, ktorá určite nebola dobrá.

Menace #4 (1953)

Potom však prišli 60-roky a revolúcia, ktorú komiksy zo spoločnosti, ktorá už niesla meno Marvel, spôsobili. A bol za tým práve Lee, aj keď nie sám, napriek tomu, že to tak mnohí vnímajú. Vďaka Leeho kooperácii s kresličom Jackom Kirbym vznikla Fantastic Four, ktorá bola založená na predošlom Kirbyho superhrdinskom tíme, ktorý vytvoril pre DC. Dvojka Lee-Kirby následne stvorila také hity ako Hulk, Thor, Iron Man a X-Men. V spolupráci s Billom Everettom vznikol Daredevil a vďaka spojeniu so Stevom Ditkom to bol Doctor Strange a asi najúspešnejší charakter Spider-Man. Vďaka tomu, že všetky tieto charaktery žili v spoločnom univerze, mohol Lee a Kirby odštartovať tímovku Avengers a z histórie neskôr vytiahli postavy ako Sub-Mariner alebo Captain America.

Fantastic Four/Avengers

V rokoch, ktoré po tomto fantastickom období nasledovalo, Lee po odchode Ditka z Marvelu spolupracoval na pavúčom mužovi s Johnom Romitom Sr.. V rámci série Fantastic Four dvojka Lee-Kirby predstavila charaktery ako Black Panther alebo Inhumans. Mnohí považujú za vrchol spolupráce tohto dua trojdielny príbeh Galactus Trilogy, ktorá predstavila požierača planét. O jeho heraldovi, Silver Surferovi, Lee a John Buscema odštartovali v roku 1968 samostatnú sériu. Falcon, ktorého v roku 1969 Lee vytvoril spolu s Gene Colanom, sa hrdil titulom prvý afroamerický superhrdina. A napriek tomu, že je tento výpočet obsiahly, určite nie je kompletný. Pri problematike vzniku týchto charakterov sa ale na chvíľku pristavím, keďže je to sféra, vďaka ktorej je okolo Stana Lee veľa kontroverzií.

Stan Lee v roku 1975 (zdroj: wiki)

Za tých viac ako 50 rokov ktoré ubehli od vzniku horeuvedených charakterov sa pretriasalo množstvo teórií a verzií o tom, kto mal na ktorej postave väčší podiel a kto ju vlastne vymyslel. Nebudem ich tu rozoberať do podrobna, lebo by to bolo naozaj na dlho. Veľmi stručne sa dá ale povedať, že existujú dva pohľady na Stana Lee. Jeden tábor má pocit, že je to génius, ktorý vymyslel všetko, čo do dnešných dní milujeme. Druhá strana naopak tvrdí, že Stan iba využil situáciu a zviezol sa na chrbte iných talentovaných tvorcov, ktorým však chýbala tá aura v žiare reflektorov. Myslím si, že oba tábory sú trochu mimo, a že pravda je niekde uprostred.

Jack Kirby/Stan Lee (zdroj: marvelsilverage.blogspot.com)

Uctievači mena Stan Lee by si mali v prvom rade uvedomiť, že Stan by určite nič nedokázal sám. A sám Lee to v niekoľkých posledných rozhovoroch prizvukoval, že mal štastie na úžasných kresličov. Taktiež je nutné poznamenať, že v istej fáze Stanovi trochu prerástla sláva cez hlavu. Bolo to totiž niečo jedinečné, aby niekto od komiksu bol v globálnom merítku taký populárny. A Stan si to užíval, pôsobil možno arogantne, ale komiksovej osvete dal toľko, ako nikto pred ním. Ľudia, ktorí zaznávajú Stana najmä kvôli tejto jeho stránke, by nemali zabúdať, že kresliči by bez neho asi tiež neuspeli. Boli to samozrejme nesmierne talentovaní ľudia. Preto aj trochu mrzí, že kým Stan mal RIP aj v konzerve od sardiniek, na druhú stranu smrť velikánov ako Jack Kirby alebo Steve Ditko, bežnému fanúšikovi úplne ušla. Aby som sa ale vrátil k jadru problému, tak kresliči Leeho fakt potrebovali. On bol showman, on bol tvárou, on odpisoval fanúšikom a bez pochýb mal aj množstvo dobrých nápadov. Veď pracoval na množstve sérií súčasne. Nie je totiž možné, aby sa len viezol, musel do procesu prispieť. Nech to teda médiá, historici a fanúšikovia interpretujú akokoľvek, vládla podľa môjho názoru v rámci tvorivého procesu a následného „predaja“ fanúšikom symbióza a prisudzovať nejakej strane väčší podiel by bolo krátkozraké a príliš zjednodušené.

Stan Lee s manželkou Joan Lee (zdroj: cinemaginando.com)

V roku 1972 Lee prestal písať komiksové série a naplno sa venoval pozícii vydavateľa. Jeho posledné číslo The Amazing Spider-Mana bolo #110 a v prípade Fantastic Four skočnil pri čísle #125. V roku 1981 sa presunul do Californie, kde vybudoval zázemie pre sféru televízie a filmu. Už od začiatku účinkoval v adaptáciách Marvel príbehov a jeho prvým cameom bolo účinkovanie v televíznom filme The Trial of the Incredible Hulk (1989). Ako iste viete, jeho cameá sa postupne stali legendárne a v dobe, keď sa mu začal zhoršovať zdravotný stav, natáčali ich údajne dopredu. Nechajme sa  teda prekvapiť, koľko ich ešte uvidíme. Lee odišiel zo svojich pozícií v rámci Marvelu niekedy v 90. rokoch. Napriek tomu mu ostal priznaný plat 1 milión dolárov ako pozícia Chairman Emeritus (doživotná čestná pozícia).

 

Stan Lee zomrel vo veku 95 rokov v nemocnici v Los Angeles. Už začiatkom tohto roku sa na verejnosť dostala informácia, že bojuje so zápalom pľúc, s čím bol aj vo februári hospitalizovaný. Roy Thomas, ktorý nahradil Leeho na pozícii šéfredaktora Marvelu, ho navštívil dva dni pred jeho smrťou, aby s ním prebral pripravovanú knihu The Stan Lee Story. Vyjadril sa, že bol pripravený odísť. Stále ale rozprával o robení cameo úloh. Chcel ich skrátka robiť stále viac.

Stan Lee

Na smrť Stana Leeho reagovalo množstvo známych osobností. Za všetky vyberám celú stránku z časopisu The Hollywood Reporter, ktorú mu venovali herci pôvodných Avengers, niekoľko príspevkov z Instagramu, Twitteru a za našu scénu sa vyjadrilo napríklad vydavateľstvo Crew.

The Hollywood Reporter

 

Na úmrtie Stana Leeho samozrejme reagovalo aj množstvo umelcov. Vybral som niekoľko, ktoré považujem za najlepšie. Je ich ale samozrejme oveľa viac a vy si ich môžete pozrieť v kolekcii na webe boredpanda.com.

(zdroj: junchiu.tumblr.com)
(zdroj: instagram.com/olivarescfc/)
(zdroj: deviantart.com/jonathanserrot)
(zdroj: twitter.com/THQNordic -> redd.it)

Jubilejné Marvel News, ktoré boli venované legende, sú na konci. A aj vďaka Stanovi Lee tu budeme aj o týždeň. Dovtedy sledujte ďalej Multiverzum na FB a čítajte komiksy!

Zaujal ťa tento článok? Staň sa fanúšikom našej facebookovej stránky a buď pravidelne informovaný o všetkých novinkách! A ak chceš nahliadnuť do zákulisia, sleduj nás na Instagrame.

Drackula

Beneath this mask there is more than flesh. Beneath this mask there is an idea, Mr. Creedy, and ideas are bulletproof. (V for Vendetta)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Solve : *
16 ⁄ 8 =