Marvel News #89: Infinity Wars špeciál

Po týždňovej prestávke, ktorú spôsobila uhorková sezóna v kombinácii s prebiehajúcimi dovolenkami, je vaša obľúbená rubrika o Marvel komiksoch späť. A dnes bude špeciálna, keďže sa v nej primárne zameriame na nedávno rozbehnutý event Infinity Wars. Čo mu predchádzalo? Ako začal? Čo nás asi čaká? Na tieto a mnohé ďalšie otázky sa vám dnes pokúsime odpovedať. Nasledujúci text bude plný SPOILEROV, lebo inak sa, žiaľ, dianie popísať nedá. Pokúsim sa to však urobiť tak, aby ste stále mali dôvod si danú sériu prečítať. Pohodlne sa usaďte, Infinity Wars sa začínajú!

Situácie, kde sa komiksové univerzum tak trochu vezie na tom filmovom, vôbec nie sú výnimočné. A inak tomu nebolo ani pri premiére dlho očakávaného hitu Avengers: Infinity War. Relatívne dlho pred filmom sa vedelo, že Infinity Stones začnú zasahovať do diania aj v komiksovovom univerze. Neskôr bol oznámený letný event Infinity Wars, kde sa v rámci vymýšľania mena Marvel kreatívci fakt hecli. Samotný event začal minulý týždeň, ale príprava naň sa datuje už na február tohto roka. Prvou lastovičkou tzv. Infinity Countdown, čo môžeme chápať ako akúsi predohru, bol zošit Adam Warlock. V ňom sme sa dočkali návratu tejto mocnej postavy na scénu a zároveň nám bolo naznačené, že dianie okolo kameňov nekonečna sa dáva do pohybu. Informoval nás o tom Kang a ten už niečo o tom, ako to bolo a bude, vie. Tento zošit ma bavil a vcelku pekne predstavil postavu Adama Warlocka aj pre čitateľov, ktorí o ňom nemajú toľko načítané. Takže vrelo odporúčam.

Infinity Countdown: Adam Warlock

Krátko na to nasledoval zošit Infinity Countdown Prime. Prime zošity sú už bežnou súčasťou eventového folklóru a ja ich vnímam ako rozloženie figúrok na šachovnici. A tu je tá šachovnica naozaj rozsiahla. Hneď na začiatku nás svojou akčnou pasážou zaujal vzkriesený Wolverine, ktorý je držiteľom Space Stonu (vec známa už z Marvel Legacy #1). Power Stone je napríklad veľký ako malá hora a Gamora má obrovský zálusk na Soul Stone, v ktorom je ukrytý kúsok jej duše. Time Stone je zase v rukách Skrullov, Mind Stone je u gangstera v temných uličkách Hell´s Kitchen a aby sme boli komplet, Reality Stone má vo svojich rukách Captain Marvel, ale nie len tá z našej reality. Je nutné uznať, že figúrky boli rozložené naozaj zaujímavo. A to ešte nesmieme zabúdať na Ultrona alebo na Thanosa, ktorí si podrobil rasu Chitauri.

Infinity Countdown Prime

V marci sa rozbehla samotná séria Infinity Countdown prvým zošitom a od začiatku to bola poriadna mela. Na planéte Xitaung sa snažili Drax, veliteľka Eve Bakian a niekoľko príslušníkov Nova Corps chrániť Power Stone. Jedinou istotou bolo, že ho asi nikto len tak neukradne, keďže, ako som už spomínal, je veľký ako malá hora. Prvými útočníkmi, ktorých musel Drax odraziť, bolo tvz. bratstvo raptorov (Fraternity of Raptors) s Talonarom ako veliteľom. S tými ale Drax nemal vážnejšie problémy a jedinou komplikáciou bol fakt, že im raptori blokovali vysielanie a tak nemohli zavolať na pomoc posily. Oveľa väčšie problémy však nastali, keď veľmi efektne vstúpi na scénu Warbringer z rasy Chitauri, ktorý by rád získal Power Stone, aby sa zbavil Thanosa, ktorý si podmanil jeho národ.

Prečo je v tom ale Drax sám? Kde sú ostatní Guardians of the Galaxy? Gamora, Baby Groot, Ant-Man, Star-Lord, Rocket a Nova bojujú na planéte Telferina so šialeným Gardenerom, ktorý chce prinavrátiť túto planétu späť rastlinám a rôznym svojim vegetariánsky založeným výtvorom. Okrem iného je jeho vyčíňanie aj dôvodom, prečo nemôže Groot opäť vyrásť. Toto sa však napraví, Gardener dostane rozum a potom nastane niečo, čo Star-Lord vcelku trefne nazval „návrat Groota k továrenským nastaveniam“. Groot je v plnej sile, je iný, je ničivý a neskutočne skvelý! Pokiaľ sa o Power Stone neľútostne bojuje, Space Stone v tichosti zmenil svojho majiteľa. Wolverine ho posunul Black Widow, aby sa oň postarala. A áno, Black Widow je opäť živá.

Groot is back!

V aprílovom druhom zošite graduje párty na Xiaungu, ale Drax v tom už nie je sám, keďže problémy s Gardenerom boli vyriešené a Guardians of the Galaxy prišli na pomoc. Stále je ale otázne, či to bude na Chitauri stačiť. Dosť by pomohol presun ošemetne veľkého kameňa nekonečna, ale to nebude také jednoduché. Jedine, že by to Ant-Man nejako vyriešil (nevyriešil). Svoju cestu v tomto čísle začína aj Adam Warlock. Ten si to namieril priamo za Ultronom, ktorý bol v tej dobe držiteľom Soul Stonu. A keďže Ultron je klasik, stihol si už podmaniť celú planétu a kameň nevyužíva na boj proti zlu, ale skôr naopak. A prvý si to odskákal Silver Surfer. V tejto fáze som Infinity Countdown hodnotil vcelku pozitívne. Vesmírne bitky, uveriteľné motivácie postáv, dianie, do ktorého ak sa začítate, nie je vôbec komplikované a čo je najdôležitejšie, dokáže strhnúť.

Infinity Countdown #2

V májovom treťom zošite sme sledovali bitku medzi Adamom Warlockom a Ultronom. A Adam mal v tomto súboji problém, keďže Ultron zviedol Silver Surfera na svoju stranu. A stačilo mu na to jediné – využiť Soul Stone a ukázať Surferovi všetky duše, ktoré „pomohol“ zahubiť. Adam mu nakoniec pomôže, avšak Surfer na prvý pohľad zbabelo ujde. A Ultronov plán je tak zdanlivo nezastaviteľný. Z planéty Saiph, ktorú obsadil, do všetkých sfér vesmíru pomaly štartujú rakety obsahujúce technológie, ktoré pomôžu tomuto šialencovi ovládnuť celé galaxie. Na planéte Xitaung graduje boj o Power Stone a Nova Corps ráta veľké straty. V istom bode sa už nedá viac cúvať a Nova Corps nechce riskovať svoje úplné vyhladenie a tak je evakuovaná. Guardians tak ostávajú poslednou líniou obrany. Dianie sa ale zvráti v momente, keď Nova vďaka svojmu mladšiemu bratovi Robertovi (dovtedy stratenému), ktorý je súčasťou útočiacich Raptorov, nájde indíciu k tomu, ako Power Stone ovládnuť. A Star-Lordovi sa to podarí. Nasleduje pasáž, ktorá je síce trochu absurdná, ale zabavila ma. Viete si totiž predstaviť, čo napáchal Drax, keď Power Stone spojil so svojim saxofónom?

Drax a jeho koncert.

V máji boli okrem samotnej série Infinity Countdown vydané aj tri tie-iny. Zošit s Captain Marvel nám ukázal, čo môže pre jednu myseľ, ktorá neustále rozmýšľa nad tým, či sa rozhodla správne a čo mohla urobiť inak, znamenať vlastníctvo Reality Stonu. Tie-inu sa dočkal aj Daredevil a vďaka nemu zisťujeme, kto je ganster vlastniaci Mind Stone a ako tenko kameň využíva. Prvého čísla sa dočkal aj Darkhawk, ktorý následne dostal ďalšie tri pokračovania a bol tak najobšírnejším tie-inom celého Infinity Countdown. Oplatí sa vám ho čítať v prípade, že vás postava Darkhawka zaujíma. Ani prvé dva spomínané tie-iny nie sú nejak zásadné. Síce pomôžu vytvoriť ucelený obraz, ale vyslovene nutné čítanie to nie je. Oceňujem ale fakt, že tieto vsuvky vyšli samostatne, mimo akejkoľvek ongoing série, ktorá aktuálne vychádza.

V júnovom štvrtom zošite sa Guardians of the Galaxy dostávajú na Knowhere, kde začínajú prvé rozpory a hádky o to, čo sa má s Power Stonom stať. Nova Corps by ho chceli chrániť, Gamora by ho chcela využiť na získanie ostatných kameňov a Drax sa na to už nemohol pozerať a tak si Power Stone vzal a pokračoval v jeho strážení. Dôležitejšie veci sa ale odohrávali na planéte Saiph, kde Ultron rozbiehal plány na ovládnutie vesmíru. Adamovi sa nedarilo zlikvidovať všetky rakety a tak prišla kavaléria. Silver Surfer si priniesol na pomoc Galactusa. Ten síce aktuálne vystupuje ako Lifebringer, aby tak odčinil všetku deštrukciu ktorú spôsobil, ale v tomto prípade planétu opäť skonzumuje a zničí. Výsledkom toho je, že Galactus, tak ako ho poznáme z jeho deštrukčných čias, je späť. A Silver Surfer ako výsledok dohody je opäť jeho heraldom. Ultron je ale zastavený a  nositeľom Soul Stonu sa stáva Adam Warlock.

Galactus – Lifebringer

Jún okrem predposledného zošitu priniesol opäť aj pár tie-inov. Jedného zošitu sa dočkala Black Widow ako nositeľka Space Stonu, ale okrem toho, že vidíme ako sa Natasha vie vďaka kameňu teleportovať, zošiť nie je vôbec dôležitý. Zaujme síce vystupovanie Merlina, ale či je táto jeho výpomoc v dlhodobom hľadisku zaujímavá, sa ukáže až časom. V prípade Champions, ktorí v júni odštartovali, a následne dostali ešte jeden zošit, je už teraz jasné, že pre event ako taký sa tu nič zásadné nestalo. Stret s Thanosom a následné dianie síce niektorých členov poznamenalo, ale výsledky budú mať dopad skôr na ich tímovku ako na kamene nekonečna. Pokiaľ ste fanúšikmi tejto teenage zostavy, určite to pre vás bude zaujímavé čítanie.

Champions v bitke s Chitauri.

Piate a posledné číslo Infinity Countdown trochu zaostalo za očakávaniami. Človek by čakal nejaké veľké finále, ale dostali sme skôr opak. Dianie zvoľňovalo a všetko to už vyzeralo iba ako príprava na Infinity Wars. Nositelia kameňov sú známi a Doctor Strange, ktorý nedávno získal Time Stone od Skrullov (v zošite Doctor Strange #3), sa snaží zorganizovať stretnutie. Stretnutie, ktoré by vytvorilo koordinovanú skupinu ľudí, ktorá by sa snažila chrániť Infinity Stones. To bude ale veľký problém, keďže držitelia kameňov sú veľmi rôzni a Guardians of the Galaxy sa otriasajú v základoch, keďže Gamora nenachádza pochopenie pre svoje pohnútky nájsť všetky kamene. Aj napriek tomuto neutrálnemu záveru hodnotím Infinity Countdown ako vcelku zaujímavý rozbeh niečoho väčšieho. Bolo to cítiť na začiatku každého čísla, kde na prvej strane záhadná postava, o ktorej už teraz vieme, že je to Requiem, nútila trpasličiu bytosť vytvoriť záhadný predmet. Veľmi tiež oceňujem, že na začiatku každého čísla bolo zhrnutie, v ktorom bolo jasne uvedené, kto je aktuálnym držiteľom ktorého kameňa.

Dr. Strange zvoláva stretnutie.

Ak ste sa dostali až sem, v prvom rade vám ďakujem za trpezlivosť. Ďalej len dodám, že aktuálne viete všetko nevyhnutne potrebné o Infinity Countdown a môžete začať čítať Infinity Wars. Od tohto bodu budem bez označenia písať aj spoilery k Infinity Wars, takže ak si tieto nedávno vydané zošity chcete prečítať, nečítajte nasledujúce odstavce.

Tak, ako to bolo pri Infinity Countdown, aj Infinity Wars sa dočkali svojho Prime zošitu. V ňom najskôr sledujeme Lokiho a jeho hútanie nad tým, že niečo nie je v poriadku a on skrátka musí prísť na to, čo to je. Osobne ma už tento charakter unavuje a začínam byť na neho alergický. Žiaľ, asi bude súčasťou Infinity Wars a tak sa mu nebudem môcť vyhnúť. Adam Warlock prichádza na Zem a spolu s Dr. Strangeom zisťujú, že tzv. Soul World, ktorý Soul Stone obsahuje, je úplne iný, ako by mal byť. Táto pôvodne skoro až rajská záhrada je aktuálne miesto nebezpečné pre život, plné beznádeje a skazy. Oveľa zásadnejší však bol moment, ktorý sa týkal Thanosa. Šialený titan bol naštartovaný, že sa v honbe za Infinity Stones konečne ujme diania, avšak meč v jeho hrudníku ukončil jeho plány. Requiem, ktorého identita bola stále neznáma, mu neskôr demonštratívne odťal hlavu a odmietol byť pánom Chitauri. Ostala po ňom iba smrť.

V rámci chronológie sa tak dostávame k prvému zošitu Infinity Wars, ktorý sme si mohli prečítať minulý týždeň. Na Zemi sa pomaly schádzajú držitelia Infinity Stones a Dr. Strange má snahu o vytvorenie tzv. Infinity Watch. Skupiny, ktorú svojho času vytvoril aj Adam Warlock na ochranu mocných kameňov. Keďže tu ale máme mafiána obklopeného klasickými zlosynmi, roztrieštených Guardians, Black Widow, ktorá chce radšej ostať bokom, nevyspytateľnú Captain Marvel a vcelku triezvo uvažujúceho Strangea a Adama Warlocka, je to skôr sud s pušným prachom ako fungujúca zostava. Samozrejme sme svedkami hádok, súbojov a podobne, ale Thanosova hlava, ktorá pristane na zemi všetko ukončí. Základnou otázkou tohto čísla bolo, či sa dozvieme, kto je Requiem. Ak ste čítali Infinity Countdown, som si istý, že ste na to prišli ešte pred dramatickým odhalením. Dokonca aj tento článok je myslím dostatočnou ilustráciou toho, že Gamore dlhodobo prepínalo a vyvrcholilo to na konci tohto zošitu. Prežije Star-Lord? Získa Requiem všetky kamene? Toto všetko sa dozvieme už čoskoro. Druhého čísla sa dočkáme už 15. augusta.

Získa Requiem všetky kamene?

Top udalosťou včerajšieho dňa bol návrat Fantastic Four. Potrebuje to ďalší komentár?

Amazing Spider-Man #3
Amazing Spider-Man Renew Your Vows #22
Champions #23
Daredevil #606
Domino #5
Exiles #6
Fantastic Four #1
Hunt For Wolverine Adamantium Agenda #4
Old Man Logan #45
Quicksilver No Surrender #4
Spider-Man Annual #1
Spider-Man Deadpool #37
Star Wars Darth Vader #19
Unbeatable Squirrel Girl #35
X-Men Blue #33

Obľúbená rodinka je späť!

Špeciálne Marvel News na tému Infinity Wars sú na konci. Pokiaľ sa naša redakcie nerozhodne, že sa sama pokúsi pozbierať Infinity Stones, budeme tu aj o týždeň s už klasickými novinkami. Dovtedy sledujte ďalej Multiverzum na FB a čítajte komiksy!

Zaujal ťa tento článok? Staň sa fanúšikom našej facebookovej stránky a buď pravidelne informovaný o všetkých novinkách. A ak chceš nahliadnuť do zákulisia, sleduj nás na Instagrame.

Drackula

Beneath this mask there is more than flesh. Beneath this mask there is an idea, Mr. Creedy, and ideas are bulletproof. (V for Vendetta)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Solve : *
17 × 24 =