Netvora 1: Probuzení

Ak ste túžili po vizuálne nádhernom, nápaditom, tajomnom, zaujímavom a prešpekulovanom komikse, tu ho máte. Fantasy svet, ktorý nám Netvora predstavuje, si ma podmanil od prvých strán, pričom moje zmätenie pretrvalo až po poslednú stranu. Ale to je dobrá vec. Hneď vám vysvetlím, prečo.

Maika Půlvlčice je odvedená do otroctva. Znova, napriek tomu, že prisahala, že to už nedovolí. Vie však, čo robí. Ako Arkanička, príslušníčka rasy polozvierat s magickými schopnosťami, je vzácny tovar a ona si je istá, že sa dostane presne na miesto, ktorého brány chce prekročiť. Potrebuje isté informácie a je kvôli nim ochotná položiť aj svoj vlastný život.

Po vojne medzi Arkanikmi a ľuďmi, ktorá nepriniesla nič iné, len skazu a bolesť, vyzerá Známy svet inak. Straty boli priveľké na oboch stranách a teraz panuje veľmi krehké neoficiálne prímerie, pretože si jedni aj druhí myslia, že nepriateľ má zbraň, ktorá pri poslednej bitke spôsobila neuveriteľné škody. Nik však nevie, čo to bolo.

Každý sleduje vlastné záujmy a sebeckosť nemá hraníc. Arkanické deti, malé líščatá, vĺčatá, okrídlenci, kyklopi či mnoho iných a rozličných stvorení, ale i dospelí Arkanici sú v otroctve študovaní a dokonca spracovávaní na lilium, esenciu z ich kostí, ktorá dokáže predlžovať ľudský život či hojiť rany. Najväčšími nepriateľmi Arkanikov sú kňažky rádu Kumaea, ktorých činy sú beztrestne prehliadané. Medzi nimi sa skrývajú tie najhoršie z najhorších.

Maika, prezývaná Netvora, sa dostáva do stretu s každou zo strán, pretože tuší, že s ňou nie je niečo v poriadku. Hlas, ktorý počuje, ju desí a ona v sebe nosí tajomstvo, ktoré jej nedá spávať.

Povedala by som vám ešte milión vecí, no čokoľvek ďalšie by bol spoiler. Čriepky príbehu do seba veľmi pomaly a postupne zapadajú. A toto očakávam od dobrého fantasy príbehu. Autentický svet s bohatou mytológiou a históriou, zmietaný postupne odhaľovanými udalosťami, so silnými hrdinami a ich motívmi. Zmätenosť z deja preto beriem ako dobrú vlastnosť príbehu. Nechcem všetko vedieť z predhovoru, ktorým si menej schopný scenárista dláždi cestu k pointe. Chcem na to prichádzať sama, s každým krokom hlavného hrdinu.

Príjemným osviežením bol matriarchálny svet, nie však prevratom. Podtrháva to však fakt, že ženy dokážu byť jednak tie najzákernejšie protivníčky, no na druhej strane aj najvernejšie priateľky, čo bolo jedným z motívov scenáristky Marjorie Liu. Jej predstavy dokonale zhmotnila Sana Takeda svojím úžasným štylizovaním. V anotácii sa dozvedáme, že ide o alternatívny svet art deco beauty a steampunkový horor. Áno, to všetko tam nájdeme. No nájdeme tam aj veľmi silnú inšpiráciu japonskou mytológiou a estetikou, ktorá mňa fascinovala najviac. Neprekážalo mi ani prelínanie západného a (silnejšieho) manga štýlu. Priam naopak, táto zmes je úžasnejšia, než som si predstavovala.

Na celom komikse mi prekážali len dve veci. Lettering, ktorý sa nie vždy zmestil do bubliny, ale inak bol čitateľný a prehľadný, takže som na tieto vyrušenia vždy rýchlo zabudla. A záverečné vysvetlenia na konci niektorých zošitov, ktoré slúžili ako spomínané barličkové úvodné slová. Áno, mytológia Známeho sveta je kompikovaná a aj jeho fungovanie a usporiadanie sa chápe z príbehu ťažko, ale strana či dvojstrana venovaná priamočiaremu výkladu týchto aspektov príslušníkom jednej zo známych rás – kocúrom – mi pripadala silene.

Šesť zošitov nás prevedie len po malej časti príbehu a ja sa nemôžem dočkať, kedy vyjdú ďalšie knihy a ja budem môcť pátrať po spomenutých tajomstvách a nejasných odkazoch. Jedno je však isté. Netvora je jedným z naj komiksov, aké som v poslednom čase čítala. Nestáva sa predsa, že by ma Image alebo Crew sklamali.

Za recenzný výtlačok ďakujeme vydavateľstvu Crew.

Základné informácie o komikse:

  • Vydavateľstvo: Crew
  • Scenár: Marjorie Liu
  • Kresba: Sana Takeda
  • Počet strán: 192
  • Väzba: brožovaná väzba
  • Rozmer: 258 x 168 mm
  • Jazyk: český
  • Rok vydania: 2018

Zaujal ťa tento článok? Staň sa fanúšikom našej facebookovej stránky a buď pravidelne informovaný o všetkých novinkách. A ak chceš nahliadnuť do zákulisia, sleduj nás na Instagrame.

Eva "Efken" Piarová

"Nolite te bastardes carborundorum."

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Solve : *
1 × 25 =