Jurský svet: Zánik ríše je ako ementál. Lákavý, ale deravý.

Sen o znovuotvorení parku plného dinosaurov ostal v troskách. Ľudia z ostrova zmizli, ale na jeho obyvateľov sa nezabudlo. A najmä teraz, keď im všetkým hrozí záhuba, sa naskytá otázka, či sú dinosaury zvieratá, ktorých záchranou by sme sa mali ako ľudstvo zaoberať.

Jurské univerzum je tu s nami už dlho. Keď v roku 1993 prišiel Steven Spielberg so svojou víziou parku, v ktorom sa preháňajú dávno vyhynuté zvieratá, spôsobilo to doslova revolúciu. Pamätám sa, ako sme sa prakticky všetci chalani na ulici, na ktorej som býval, okamžite rozhodli, že sa staneme paleontológmi, a akémukoľvek predmetu alebo kusu oblečenia, na ktorom ceril zuby dinosaurus, závratne stúpla hodnota. V rokoch 1997 a 2001 sme sa dočkali ďalších dvoch pokračovaní, ktoré už síce nikdy neprekonali kvalitu jednotky, ale značka sa veselo budovala ďalej. Nasledovalo 14 rokov ticha, až sa toto univerzum opäť prihlásilo o slovo. A bol to celkom radikálny nástup. Tržby vtedy zvalcovali všetky odhady a fakt, že sa tento trochu reštart, trochu remake, dočká pokračovania, bola prakticky tutovka.

Jurassic World 2

Dianie začína v troskách toho, čo po sebe zanechal prvý diel. Park je zatvorený, spoločnosť, ktorá ho prevádzkovala, platí mastné odškodné, ale dinosaury žijú ďalej. Objaví sa však hrozba, ktorá môže zničiť celý ostrov a vzácnej vzkriesenej faune tak dochádza čas. Sú tu však nadšenci, akísi dinosaurí greenpeace, z ktorých síce väčšina živého dinosaura nikdy nevidela, ale s maximálnym nasadením sa snažia, aby ich zachránili. A samozrejme, netrvá dlho a nájde sa mecenáš, ktorý chce pustiť žilou a záchranná operácia tak získava reálne kontúry. Toto všetko nám ale bolo jasné už z trailera, ktorý prezradil približne prvú polovicu filmu. Ak teda náhodou prídete do kina o hodinu neskôr, stačí vám zaspomínať si na propagačné videá a môžete do filmu smelo naskočiť.

O to viac ma zaujímala druhá časť, ktorá sa už neodohráva na ostrove. Tu však začína scenár strašne krívať. Kríval síce už od začiatku, keďže aj prvá polovica je plná vyslovených lahôdok, ale druhá časť to už značne nezvláda. Vypína sa totiž elementárna fyzika, všetko smeruje priamočiaro z bodu A do bodu B a hlavní hrdinovia sa menia na štatistov, ktorých neustále niekto niekam preváža, zatvára, vyslobodzuje, naháňa… zív. Fakt som sa v jednom momente pristihol, že ma nejako výraznejšie nezaujíma, ako to celé dopadne. Scenár je deravý ako ementál, a ak čakáte nejaké zvraty, smola. Jeden twist tu síce je, ale ten úplne vyšumí do prázdna.

Keďže príbeh ma sklamal, intenzívnejšie som sa pozeral na obrázky. A vizuál má tento film naozaj nádherný. Hovoriť o kvalitných špeciálnych efektoch, či už digitálnych, alebo praktických, by bolo asi nosením dreva do lesa. Skôr by som ale vyzdvihol mnohé priam hororové momenty, ktoré tento film ponúka. Množstvo scén bolo skvele nasvietených a atmosféricky hutných. A niekedy som si tak naozaj pripomenul pôvodný Spielbergov Jurský park. Škoda len, že tieto skvelé scény neboli lepšie prepojené.

Okrem vizuálu celkový dojem z filmu zachraňoval aj Chris Pratt. Jeho praktické, občas cynické hlášky ma neskutočne bavili. Mnohé scény si kradol jednoznačne pre seba a bol ťahúňom filmu. Skvele tiež fungovala chémia medzi ním a Bryce Dallas Howard, ktorá vytvorila množstvo vtipných momentov. Keď si k tomu pripočítame upišťanú dvojicu informatik a paleoveterinárka (ani ona ale nikdy dinosaura nevidela), zábavný dobrodružný shake je dokonalý.

Podľa sledovania reakcií na záver to vyzerá tak, že sa diváci rozdelili na dve skupiny. Jedna ho považuje za vyslovene stupídny a druhá za úžasný. A ja sa radím do druhej skupiny. Prečo? Pre tú odvahu výrazne zmeniť pôdu, na ktorej sa budú ďalšie príbehy z tohto univerza odohrávať. Taktiež sa mi páčilo priam mentorské sprievodné slovo Jeffa Goldbluma, lebo práve on a T-Rex sú hlavnými maskotmi tejto série. Záver vo mne prebudil obrovskú zvedavosť, lebo tých možností, ktoré to ďalšiemu pokračovaniu dáva, je nespočetne. Čaká nás „dinosauria“ planéta opíc? Bude ľudstvo bojovať o prežitie? Bude ďalšie dianie spojené s armádou? Alebo pôjde o lokálny survival? Ak by Jurský svet neponúkol takýto ambiciózny záver, asi by som išiel s hodnotením nižšie. Po týchto pár scénach, keď sa napríklad stretol nový a starý pán zvierat, som presvedčený o tom, že pokračovanie určite nevynechám. Dúfam len, že scenár bude podstatne lepší, lebo to môže skončiť aj katastrofou.

Zaujal ťa tento článok? Staň sa fanúšikom našej facebookovej stránky a buď pravidelne informovaný o všetkých novinkách! A ak chceš nahliadnuť do zákulisia, sleduj nás na Instagrame.

Drackula

Beneath this mask there is more than flesh. Beneath this mask there is an idea, Mr. Creedy, and ideas are bulletproof. (V for Vendetta)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Solve : *
14 − 12 =