Pomimo VI – Žranica

Tvorivý tím Pomimo ešte pred vianočnými sviatkami priniesol šieste číslo komiksového zborníka s podtitulom a témou Žranica – a myšlienka na ňu, povedzme si úprimne, môže človeka naladiť na Vianoce lepšie než Mariah Carey. Sviatočne bohato narástol aj samotný zborník, do ktorého svojimi dielami prispelo až 16 autorov a autoriek. Témy sa zhostili skutočne originálne, preto by bolo na škodu škatuľkovať ich podľa žánrov či prostredia, v ktorom svoju žranicu realizujú – hoci sa na prvý pohľad môžu podobať, každá je niečím špecifická. Zborníku to dodáva pestrosť, aká sa často nevidí.

Už titulná ilustrácia Briana Terrera napovedá, že predmetom žrania nebudú len bežné potraviny, ale zvolenú tému autori podrobia skúmaniu zo všetkých strán a perspektív. Potvrdzuje to aj úvodný komiks Lívie Suchej v tmavých farbách so symbolicky výraznou červenou a „kubalovsky“ strohou kresbou.

Protipólom môže byť nasledujúci, láskavo úsmevný príbeh Kláry Štefanovičovej vo svetlejších tónoch, ktorému sekunduje tretí v poradí – a zároveň prvý komiks Viktórie Bálintovej. To sa prejavuje aj na nadmernom množstve a doslovnosti textu; vieme, že obraz má niekedy väčšiu výpovednú hodnotu.

Patrícia Kleinová humorne stavia na hlavu stereotypné „si to, čo ješ“, zatiaľ čo Sylvia Kršiaková mení spomínanú perspektívu výraznejšie a hrá sa nielen s výtvarnou formou, ale skvelým spôsobom aj so sarkazmom a jazykom; priala by som si v ňom zapísaných pár Oprásgov slovenckej historje.

Komiks, ktorý pre nás vytvorila Sylvia Kršiaková "Naše obľúbené". Sylvia hasí smäd po kreslení hlavne vo voľnom čase,…

Uverejnil používateľ Pomimo Utorok 7. januára 2020

 

Čiernobielu sovietsku variáciu na ruské byliny dodal Lukáš Komárek, v protiklade k nej zase stojí psychedelický farebný výbuch Michala Žáka.

Smerom k detskému komiksu sa vydala Simona Jančíková, hoci originálny príbeh sa končí pomerne nevýrazne. Ďalšie slovo k medzidruhovému kŕmeniu pridala Katka Dudášová. Svoju modernú idylu uzavrela v príjemnom sci-fi štýle.

Simona Jančíková okrem ilustrovania obľubuje i čítanie komiksov a tentoraz sa jej prvýkrát podarilo nejaký vytvoriť. Je…

Uverejnil používateľ Pomimo Sobota 11. januára 2020

 

Detailnými panelmi, väčšími scénami i väčším (nebeským?) rozmerom žranice sa k téme vyjadril Filip Bandurčin, zatiaľ čo Ladislav Dlhý naturalisticky, v „mausovskom“ štýle pripomína ešte stále nedávnu minulosť.

Experimentom prakticky bez panelov a výrazne grafickým spracovaním sa pridal Eduard Klena a pestré farby postapokalyptického sveta, v ktorom sa treba aj trochu obetovať, predstavil Michal Nagy.

Záverečné trio tvorí Alexandra Hockicková, ktorá „žranicu“ ako nádhernú slovnú hračku predstavila v tmavých farbách s rozprávkovou atmosférou, Eva Ondová, ktorá v živých farbách spracovala grimmovskú tematiku a zachovala mrazivú atmosféru pripomínajúcu český komiks Svatá Barbora, a posledným z trojice je Peter Csányi, v ktorého komikse sa kruh dekadentnej pažravosti uzatvára a kresba so správnym množstvom detailov a brutality pripomína filmovú Taxidermiu (prostrednú pasáž, yikes!).

V závere zborníka nechýbajú ani alternatívne obálky – a vtipné medailóny autorov sú skutočne lahôdkou na záver Žranice. Slúžia zároveň ako orientačný obsah, keďže pri niektorých komiksoch autori podpísaní nie sú. POMIMO zahviezdili, šieste číslo prináša komiksy vysokej výtvarnej a ideovej kvality. Radosť čítať.

Za recenzný výtlačok ďakujeme Pomimu.

  • Autor: Kolektív autorov
  • Vydavateľ: POMIMO o. z.
  • Jazyk: slovenský
  • Väzba: brožovaná
  • Počet strán: 70
  • Rozmery knihy: 190 x 255 mm
  • Rok vydania: 2019
Komiksový zborník si môžete kúpiť tu!

Jozefa "Joja" Pevčíková

"V knihe Čarodejníkov synovec od CS Lewisa je jeden z najkrajších fiktívnych svetov, o akých som kedy čítala; je to svet medzi svetmi, miesto v lese s množstvom jazierok, pričom každé jazierko, do ktorého skočíte, vás vezme do iného sveta. A toto pre mňa vždy bola knižnica." (JK Rowling)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Solve : *
36 ⁄ 18 =