Ponorte sa do sveta DIE a staňte sa hrdinom!

Skús to, o približne dva mesiace to ide von. Bude to bomba!

Takto odprezentoval svoju novinku Kieron Gillen a strčil mi do ruky leták k sérii DIE. Po prílete domov som obratom kontaktoval svojho lokálneho komiksového dílera a urobil predobjednávku. Prvé číslo ma zaujalo. V druhom čísle moje nadšenie stúpalo. Tretí zošit mi pred pár dňami odpálil dekel. Toto je stručná história môjho vzťahu k tomuto komiksu. Poďme si to ale trochu rozviesť.

Kieron Gillen, Jamie McKelvie a leták na DIE

Kieron Gillen je veľký sympaťák a pár zážitkov s ním som opísal aj v reporte z festivalu Thought Bubble v Leeds. Okrem toho je to, samozrejme, aj veľmi produktívny autor. Pre Marvel už písal Iron Mana, X-Menov, Young Avengers, Thora, ale obrovský podiel má aj na budovaní Star Wars univerza. Napísal celú sériu Darth Vader, väčšiu série Doctor Aphra a výraznú časť aktuálne vychádzajúcej série Star Wars. Pre menej známe vydavateľstvo Avatar Press píše už od roku 2013 sériu Uber, ktorá rieši alternatívnu históriu, v ktorej Hitlerova tretia ríša dostala k dispozícii vojakov so špeciálnymi schopnosťami. Phonogram, komiks Three odohrávajúci sa v starovekom Grécku a najznámejšie The Wicked + The Divine sú jeho príspevky do portfólia vydavateľstva Image. A práve pod týmto vydavateľstvom odštartoval novú sériu DIE.

DIE #1

V roku 1991 sa zišlo šesť tínedžerov, aby si zahrali hru na hrdinov. Bez akéhokoľvek vysvetlenia ale zmizli. Neostali po nich žiadne stopy. Jednoducho sa vyparili. O dva roky neskôr sa opäť objavili. Našli ich v lese, približne 50 míľ ďaleko. Nikto z nich nevedel povedať, čo sa im stalo. Bolo ich ale o jedného menej a jednému z partie chýbala ruka. V roku 2018 sú už všetci dospelí. Začínajú si uvedomovať, že nikto neujde. Znova sa teda stretnú a naštartujú tak udalosti, ktoré mali radšej ostať navždy pochované.

Do dnešného dňa vyšli zatiaľ tri zošity. V tom prvom sa zoznamujeme s hlavnými hrdinami a sledujeme dianie, aké som načrtol na predchádzajúcich riadkoch. Máme možnosť vidieť, ako sa z deciek stali dospelí a ako sa kto zmenil, respektíve nezmenil. Nie je tajomstvom, že dianie tejto série sa vcelku rýchlo presunie do fantasy sveta, kde vládnu trochu iné pravidlá. Každý člen partie tu má svoje alterego a najmä na spoznávaní ich schopností je postavený druhý zošit. Každá postava, respektíve hrdina, má svoje plusy a mínusy a dôležité je, aby ich skupina vhodne využila. Dokonale sa tu tak ilustrujú RPG hry, ktoré využívajú rovnaké princípy. Vynárajú sa ale aj prvé čriepky z minulosti a my tak máme možnosť sa dozvedať, čo sa to vlastne pred 27 rokmi dialo. Tretí zošit už počíta s tým, že sme v svete DIE dobre ukotvení a vyrážame na jeho skúmanie. A hneď v prvých krokoch stretávame ťažký kaliber. Nebudem už viac prezrádzať, len naznačím, že svoju úlohu tu zohrajú orli a partia štyroch bytostí, ktoré čaká nesplniteľná úloha.

DIE #2

O kresbu sa stará Stephanie Hans, ktorá má na konte prácu pre prakticky všetky veľké vydavateľstvá. Sama sa táto autorka pochádzajúca z Francúzska označuje za komiksovú žoldnierku, keďže v sériách zväčša iba hosťuje na niekoľkých zošitoch. Má ale veľmi špecifický štýl, ktorý na fantasy náladu DIE pasuje priam úžasne. Kresba nemá pevné hrany, je rozvláčna, farby majú úplnú voľnosť „pohybu“ a neustále je prítomný aj akýsi závoj fantastiky. Zaujímavé je sledovať aj detaily, ktorým sa Stephanie nevyhýba. Je to ale kresba, ktorá vás buď uchváti a stiahne, alebo vám bude pripadať nejednoznačná a príliš zamotaná.

DIE #4

Séria zatiaľ zbiera veľmi pozitívne ohlasy, čoho dôkazom je aj fakt, že na webe Comicbookroundup zatiaľ žiadny zošit nedostal priemerné hodnotenie pod 9. A počet recenzií sa stále drží v dvojciferných číslach – 23, 18, 14. Recenziám dáva za pravdu aj fakt, že prvé číslo sa dočkalo už tretej dotlače, a približne o mesiac bude k dispozícii tretia várka druhého čísla a druhá várka už vypredaného tretieho zošitu. Štvrté číslo vyráža do predaja 6. marca a ja dúfam, že sa mi vás podarilo dostatočne navnadiť na sériu, ktorá je označovaná ako mix Jumanji a Stranger Things. Verím, že ste začali uvažovať nad spätným zháňaním jednotlivých zošitov. A ak nie ste fanúšik zošitoviek, určite si nenechajte ujsť prvé TPB, ktoré je naplánované na 11. júna 2019. Vidím tu nejaké predobjednávky? 😉

Zaujal ťa tento článok? Staň sa fanúšikom našej facebookovej stránky a buď pravidelne informovaný o všetkých novinkách! A ak chceš nahliadnuť do zákulisia, sleduj nás na Instagrame.

Drackula

Beneath this mask there is more than flesh. Beneath this mask there is an idea, Mr. Creedy, and ideas are bulletproof. (V for Vendetta)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Solve : *
1 + 12 =