Predstavujeme: Silvia Zeumerová – Parstelvan (Pečať)

FantáziaFEST na Bibliotéke je už za dverami a my vám chceme predstaviť strhujúci fantastický debut slovenskej autorky s názvom Parstelvan, ktorého krst je na mieste naplánovaný. Viete, aby ste tam rovno napochodovali si ju kúpiť. Obálku má na svedomí náš skvelý Brian Terrero Sensej. Knihu vydalo vydavateľstvo Albatros pod svojou značkou Lindeni. Autorkou je Silvia Zeumerová, ktorá vyštudovala herectvo a réžiu, no našla sa v literárnej tvorbe. Tento poetický príbeh o sile lásky, ktorá obstojí nielen v boji s mečmi, je vyznaním slovenskej autorky, ktoré si potrebujete prečítať. To, o čom knižka je, pre vás rozpovie Silvia…

O čom je Parstelvan?

V knihe sa prepletajú dve línie – mužská, ktorá bojuje za to, čo je správne, zosobnená v Branarovi, a ženská, bojujúca za to, čo miluje, v ktorej centre stojí Darnália. Barnarov príbeh ponúka trochu osudovosti – je podozrivý zo zločinu, čím stráca svoju česť a výsadu žiť v podhradí. V ťažkej situácii je zlomený, vyvedený z miery, cíti sa sám a bezmocný. Nachádza však lásku a podporu v Darnálii. Keď sa konečne odhodlá vrátiť a bojovať za pravdu, veci sa zamotajú.

Darnália odhalí jeho tajomstvo a je zmätená, má pocit, že človeka, ktorého ľúbi, v skutočnosti nepozná. Zdá sa jej cudzí a vzdialený. A práve vtedy má možnosť preukázať mu službu a dokázať lásku k nemu. Vydá sa na záhadnú výpravu. Náhle však ona, ktorá vždy túžila len po láske, objavuje novú chuť dobrodružstva. A, naopak, Branar, ktorý chcel bojovať za svoj domov a česť, nachádza zmysel a dôležitosť lásky. Kam tieto zmeny povedú a čo hrdinom prinesú vám už prezradí samotný román.

Prečo vznikol?

Raz som počula myšlienku, že inšpirácia nad nami žije ako jeden veľký duch plný príbehov, obrazov, melódií. Tie z neho neustále prekypujú a dostávajú sa k ľuďom cez jemné impulzy, ktoré vnímame ako to povestné kopnutie múzy. Ľudia dokážu inšpiráciu vnímať, mnohí aj zachytiť. A niektorým uniká. Dostanú nápad, ale nezrealizujú ho, a tak sa inšpirácia poberie ďalej – hľadá si iného človeka. Preto viacerí ľudia môžu dostať ten istý nápad nezávisle od seba. Ide o to, čo s ním kto spraví.

Neviem to vysvetliť, no mám pocit, že takto vznikol aj Parstelvan. On totiž existuje (rovnako ako toľko ďalších svetov ďalších spisovateľov). A mňa si vybral ako človeka, ktorý jeho príbeh podá ďalej. Som jeho rozprávač, jeho sprostredkovateľ na ceste k ľuďom. Som autorkou jeho literárnej podoby. Samotný Parstelvan je totiž svet, ktorý je všade okolo nás a dá sa vnímať, ak ho chcete vidieť. Lebo ako hovorí Picasso: „Všetko, čo si vieš predstaviť, je reálne.“

Darnália a Branar alebo Silvia a jej manžel Mário
 Čím môže zaujať?

Veľmi dôležitým aspektom príbehu je jeho rôznorodosť. Na relatívne malej ploche – časovej aj priestorovej – ponúka lásku, hnev, ľútosť, strach, radosť aj smútok. Pritom predstavuje tri svety: ľudský, lesný a vodný. Vníma svet očami poddaných aj panovníka, očami otca aj syna, muža aj ženy. A v neposlednom rade sa v knihe stretáva prozaický text s poetikou.

 Príbeh pokračuje…

Zatiaľ mám napísaný koncept dvojky a trojky. Takže rukopisy existujú, ale je na nich treba urobiť ešte veľa práce. Dvojka nadväzuje priamo na jednotku, trojka má odstup niekoľkých rokov. Príbeh je v nej uzavretý, ale dáva možnosti na pokračovanie, ktoré by sa – tak ako v prípade dvojky – zrejme hneď napájalo na danú situáciu a okolnosti.

 

Každopádne vďaka Silvii zajtra vstanem s iným pocitom, pretože toto bolo krásne. A ja som sa tam našla, teda nie raz. Parstelvan je SKVELÝ!!! Som rada, že ma môj inštinkt nesklamal a bolo to tak, ako som si myslela, že ma to naozaj potešilo, pomohlo a určite nesklamalo. Je v tom veľa pravdy. Bola som aj zvedavá a aj prekvapená, aspoň ohľadom Darnálie úplne. Nečakala som, že sa to až takto domoce. Ale je skvelá, lebo je reálna a má naše ženské stavy, pocity, chaos vo vnútri. Ja som už istý fanúšik!!! Jedno viem isto, chcem svojho Tofana. 🙂 

Tereza Mareková

Nakoniec ten najdôležitejší argument, prečo som sa rozhodol fotiť pre Parstelvan, je kniha samotná. Je to príbeh, aký som na Slovensku ešte nečítal. Pracuje s našou mytológiou aj s tým, čo poznáme z minulosti a čím nás rodičia strašili. Zároveň prepletá dej láskou a jej rôznymi stavmi, ktoré sú silne ovplyvnené situáciami, v akých sa postavy ocitnú.

Ján Čorba, fotograf

 

 

Pozrite si tiež rozhovor so Silviou Zeumerovou, autorkou knihy, ktorý robili naši kolegovia z Popkastu.

 

Zaujal ťa tento článok? Staň sa fanúšikom našej facebookovej stránky a buď pravidelne informovaný o všetkých novinkách! A ak chceš nahliadnuť do zákulisia, sleduj nás na Instagrame.

Eva "Efken" Piarová

"Nolite te bastardes carborundorum."

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Solve : *
9 − 8 =