Snění

S eroticky ladenými komiksmi sa roztrhlo vrece, no sú tituly, ktoré niekomu sadnú viac a niekomu menej. Ja som sa doposiaľ tomuto žánru neúmyselne vyhýbala. Nie z puritánstva, nie z ostýchavosti, jednoducho ma zatiaľ nič neoslovilo. Až prišlo Snění. A bola to výborná voľba.

Coralína Doucetová prichádza na odľahlé panstvo na základe inzerátu na prácu v ňom. Má totiž robiť guvernantku (rozumej domácu vychovávateľku/učiteľku) pánovi sídla, ktorý ju hneď pri prvom stretnutí prekvapí. Ukáže sa, že nesmierne obrovské pozemky, statky a všetky nehnuteľnosti na nich patria malému chlapcovi s veľmi zostarnutou dušou. Je excentrický, no zároveň utiahnutý, veľmi podivný a stráži si svoje súkromie. Čo je najhoršie – vystupuje ako dospelák s diktátorskými sklonmi. Čo na tom, že je génius? Správať by sa mal vedieť a Coralíne nie je vôbec jasné, čo sa deje.

Chlapcovo služobníctvo od nej očakáva veľké veci a zmeny v ich životoch, Coralína si zaumieni, že chlapca prinúti byť znova chlapcom. Chce ho naučiť odviazať sa, zabávať sa, nepremýšľať toľko, pretože nechce, aby mladý pán prišiel o detstvo. Všetci sú veľmi záhadný a mladá – a povedzme si na rovinu, že nesmierne krásna – vychovávateľka sa dostáva do nevysvetliteľných situácií. Alebo to bol iba sen?

Od príbehu som neočakávala absolútne nič a jednoznačne prekvapil. Nie takým tým omg toto je to najlepšie, čo som kedy čítala štýlom, ale dokázal prekročiť tieň, ktorý na neho vrhá zaradenie do erotického komiksu. Pretože od toho ľudia takmer nikdy neočakávajú veľké veci, len bohapustú erotiku bez nápadu. A v tom je Snění iné. Veľmi sa mi páči, že erotické prvky nie sú vulgárne, ale veľmi pekne zaobalené do situácií či predstáv. Krása, ktorá z komiksu srší, nepochádza len zo zobrazovania nahoty ženského tela (ale aj), no aj z prenádherných panelov od Terryho Dodsona, ktorým môže konkurovať len máločo. Napriek citeľnej erotike je celý komiks veľmi decentný a nekončí tak, ako by sme predpokladali.

Čo trochu narúšalo štektivý feeling, bola spätosť daných situácií s malým chlapcom. Človek zostane mierne v pomykove, keď začne trošku chápať, čo sa deje, ale zhodila som to na svoju nevedomosť o tom, čo sa môže odohrávať v mysli chlapca, keď vidí nádhernú ženu. Tak budiž.

Čo sa však týka príbehu, na konci nám poskytne zvrat, ktorý som ja, ako veľmi naivný percipient, naozaj nečakala. Komiks tým preklenie hradbu prostosti, ktorou ho čitatelia vopred obohnali, a dokonca nás núti sa zamyslieť! Naozaj nápaditý a pritom zmysel dávajúci zvrat a scenár Denisa-Pierra Filippiho povzniesol knihu, ktorú by sme inak len listovali kvôli vizuálu, na plnohodnotnú súčasť našej knižnice.

Ďakujeme vydavateľstvu Crew za recenzný výtlačok.

Podrobné informácie o komikse:

  • Vydavateľstvo: Crew
  • Preklad: Richard Podaný
  • Počet strán: 128
  • Väzba: pevná
  • Rozmer: 220 × 310 mm
  • Jazyk: český
  • Rok vydania: 2018

Zaujal ťa tento článok? Staň sa fanúšikom našej facebookovej stránky a buď pravidelne informovaný o všetkých novinkách. A ak chceš nahliadnuť do zákulisia, sleduj nás na Instagrame.

Eva "Efken" Piarová

"Nolite te bastardes carborundorum."

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Solve : *
21 − 13 =