Touching Evil #1

Počas písania recenzie sme prišli na to, že komiks Touching Evil vyšiel už v roku 2013 a že novo vychádza len fyzický re-release, ktorý nie je dostupný v digitálnej forme. Keďže však príbeh zaujal a vyhral anketu, rozhodli sme sa pôvodný príbeh zrecenzovať aj napriek tomu, že sa nejedná o „nový“ komiks.

Touching Evil od autora Dana Doughertyho rozpráva príbeh mladej advokátky Ady, ktorá sa stane najnovšou nositeľkou strašnej kliatby: kedykoľvek sa dotkne zlého človeka, ten okamžite umrie. Pôvodný komiks vyhral aj cenu Shel Dorf Award for best self-published comic, my sa však budeme sústrediť na prvý diel (prvých 32 strán). Ako pôsobí prvý diel úspešného komiksu z roku 2013 dnes?

Čo sa začiatkov týka, Touching Evil veľmi dobre zvládol tempo. Na jednej strane dodáva veľké množstvo informácií, buduje základy, na ktorých môže stavať do budúcna, a ukazuje jednotlivé charaktery, nechýba však ani akcia a primeraná dávka tajomna. Práve táto rovnováha medzi vysvetľovaním a ukazovaním, medzi expozíciou a akciou je najsilnejším prvkom príbehu. Miestami možno príbeh spomalí až príliš a vysvetlenie prichádza zoširoka, v konečnom dôsledku do seba všetky prvky zapadajú.

Teda, aspoň čo sa týka písanej stránky. Grafická stránka sa dá najlepšie opísať ako „simplistická, až to miestami prekáža“ – občas aj dôležité charakterové prvky musia byť opísané, keďže zo samotnej kresby nevyplývajú. Kresba sa primárne sústredí na postavy, neprináša veľa, čo sa atmosféry týka – väčšinou ide o postavy na tuctovom pozadí bez detailov. Občas sa vyskytne detailnejšia scéna alebo zaujímavý vizuál, prvý diel si však po grafickej stránke nedrží konzistentnú úroveň kvality.

Príbehová stránka komiksu je však silná a dá sa povedať, že „ťahá“ aj grafickú stránku. Touching evil sľubuje nový pohľad na morálku, dobro a zlo, rozdiel medzi jeho vnímaním. Kliatba tu teda funguje nielen ako iniciačný prvok príbehu, ale zároveň aj ako akýsi arbiter pre posudzovanie dobra a zla, čo zaujímavo interaguje s každodenným, morálne šedým pohľadom na svet.

  • Vydavateľstvo: Source Point Press
  • Formát: zošit
  • Jazyk: anglický
  • Scenár: Dan Dougherty
  • Kresba: Dan Dougherty
  • Dátum vydania re-release: 11. 2019
  • Dátum vydania pokračovania: 12. 2019

Hlasujte na našom Facebooku, ktorú komiksovú novinku si rozoberieme budúci týždeň!

Čo to bude tentoraz? Divoký západ alebo historický triler? ?Kill Whitey Donovan – Cesta Anny Hoyt divokým západom,…

Uverejnil používateľ Multiverzum Pondelok 2. decembra 2019

Adam Olejár

Fanúšik hororu, RPG hier a šialenej vedy

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Solve : *
24 ⁄ 24 =