Valhalla: Ríša bohov – Pekná rozprávka, ale s chybami
Keďže som veľkým ,,fanúšikom“ (neviem, či je práve fanúšik to práve slovo) severskej mytológie, pri pohľade na prvé trailery na tento film som sa naň začala nesmierne tešiť. Predsa len, je z dánskej tvorby a kto má takúto tematiku spracovať lepšie samotní Severania?
Zvedavosť nepustila a už som si zašla do kina. Síce som to neoľutovala, ale nájdu sa veci, ktoré by sa boli dali urobiť aj lepšie.
O čo ale ide? Thor cestoval spolu s Lokim a zostúpil po Bifroste (dúhovom moste) do Stredozeme. Tu sa stretol so smrteľníkmi – chudobnými farmármi, ktorí poriadne nemali čo jesť. Preto Thor zabil jedného zo svojich ťažných capov, aby rodinu nasýtil kozím mäsom. Dovolil im zjesť, koľko len hrdlo ráčilo. Jedinou podmienkou bolo, že nesmú zlomiť žiadnu kosť. Lenže to by nemohol by prítomný Loki, však? Zradný boh pokúšal farmárovho syna Tjalfeho. Chlapec napokon kosť zlomil iba kvôli morku. A boh hromu sa nič nedozvedel, až kým na druhý deň ráno nad kosťami a kožou zvieraťa nezamával kladivom. Cap síce ožil, ale kvôli zlomenej kosti mal zranenú nohu. Nahnevaný boh preto po zistení, že na vine je chlapec, Tjalfeho zobral so sebou ako otroka. No netušil, že na voz mu naskočí aj jeho sestra Röskva, ktorá mala pre dej filmu oveľa väčší význam ako Tjalfe.
Už pri prvých záberoch s použitím CGI som sa potešila, lebo snáď ešte v žiadnom takýmto smerom ladenom filme som nevidela, že by Thorovmu príchodu predchádzala veľmi silná búrka, v ktorej sa zrazu na oblohe sformovala silueta postavy na voze ťahanom dvomi capmi. Konečne! Konečne bol Thor zobrazený tak, ako má byť. Teda, takmer. Keby som sa tu chcela doťahovať za každý detail, potom by podľa správnosti mal byť ryšavý, čo nebol, ale dá sa to odpustiť. Avšak to viem oželieť, keďže vysoko oceňujem, že tvorcovia dodržali fakt, jeho voz ťahali capi, v mytológii známe pod menami Tanngrisnir a Tanngnjóstr.
Pokiaľ ste aspoň trochu znalí germánskej mytológie okolo panteónu všeotca Ódina a ostatných bohov Asgardu, potom je tento film pre vás. Pravda, budete však musieť trošičku prižmúriť aspoň jedno oko, aby ste nebrali všetko tak kriticky ako ja. Áno, film je veľmi peknou rozprávkou. Režisér Fenar Ahmad sa krásne vyhral so starými príbehmi z Eddy, Gesta Danorum a iných písomností, kde sa spomínajú severské božské bytosti. No miestami to celkom nedotiahol. Osobne mi napríklad pri dúhovom moste veľmi chýbal strážca Heimdall. Keď si teda bohovia otvárali Bifrost iba tým, že naň stúpili, podľa čoho ich most nasmeroval tam, kam chceli ísť? A toto bola len jedna z trhlín príbehu, ktoré mi dosť prekážali.
Osobne mi miestami dosť prekážal český dabing, pretože poprekladali aj to, čo nebolo treba. Neviem o tom, že by sa niekde v severskej mytológii spomínala nejaká Stredozem, aspoň určite nie doslovne. Lenže v českom dabingu bola Zem, teda Midgard, zrazu Stredozem a neskutočne ma to iritovalo. Keď je to raz Midgard, nebude to predsa nikdy Stredozem. Nebavíme sa tu predsa o žiadnom Tolkienovom diele. Ale toto nemá s originálom nič spoločné, je to len môj problém s prekladom.
Každopádne, nech len nenadávam. Predsa som si našla na tomto diele aj niečo pozitívne. Keď nič iné, minimálne príroda tam bola nádherná. Ale čo z pekného prostredia, pokiaľ bol dej nanič? Miestami to bolo celé príliš fádne a nudné, chýbala tomu iskra. No ako som zistila, malo by vraj ísť o prerábku animovaného filmu z roku 1986 a zrejme to bolo určené skôr pre deti, čo by dávalo zmysel. Lenže to by som tam potom isto vynechala nechutné detaily toho, ako sa zrastali svaly a mäso Thorových capov, čo tu bolo ukázané naozaj detailne.
V konečnom dôsledku išlo o priemernú až podpriemernú vec. Po grafickej stránke tvorcovia síce odviedli dobrú prácu (oceňujem napríklad Thorove vystúpené žily, ktoré pripomínali blesky), hoci niektoré veci by sa ešte doladiť. Príbehovo však išlo o totálnu pohromu. Druhýkrát by som si toto už asi dobrovoľne nepozrela.
Zhrnutie
Tvorcovia mali viac zapracovať na scenári a bolo by to lepšie. Grafická stránka by tiež potrebovala upraviť, ale oproti príbehu bola dobrá. Ten mal totiž viac dier ako ementál.