Videohry z roku 2018, ktoré by ste si mali zahrať

Vítam vás pri našom tohtoročnom zozname najlepších hier za minulý rok. Oproti minulému roku som znížil množstvo hier (12 namiesto 15), inak ostáva všetko po starom. Predtým ako sa vrhneme na samotný zoznam, by som rád spomenul ešte pár hier, ktoré sa doň síce nedostali, ale nemali od toho vôbec ďaleko.

Assassin’s Creed Odyssey mal k tomu asi najbližšie. A vlastne doteraz si nie som istý, či som ho nemal zaradiť namiesto niektorej inej hry. Je to skutočne výborný titul. Už v Origins tvorcovia do série pridali množstvo nových prvkov, teraz zašli ešte trochu ďalej. Zobrali to najlepšie z predošlých dielov, zo Zaklínača, Horizonu a podobných hier a vytvorili pravdepodobne najlepší Assassin’s Creed vôbec. Má ale aj niekoľko problémov, ktoré ho nakoniec posúvajú dolu. Hlavne – je toho strašne veľa. K dispozícii máte krásne spracované antické Grécko – a tým myslím celé. Navyše ešte kus Macedónska a nejaké tie ostrovy okolo. Obrovský kus sveta, ktorý len preskúmať vám zaberie niekoľko desiatok hodín. A všade sú samé vedľajšie questy a iné aktivity. Čo by bolo fajn, keby neboli všetky takmer rovnaké. To možno nevadí v 25-hodinovom Spider-Manovi, ale keď máte s hrou stráviť doslova viac ako 100 hodín, je to problém. Preto aj málokto hru dohráva na 100 %. Napriek tomu ale treba povedať, že hra je to skutočne výborná, a aj pokiaľ budete ignorovať väčšinu vedľajších questov, dostanete za svoje peniaze množstvo nadpriemernej zábavy.

Shadow of the Colossus sa v zozname nenachádza, pretože som si povedal, že nebudem riešiť remastery, remaky a rereleasy. Ak by som tam aj dal SotC, hneď by nasledovala otázka, prečo nie Nier: Automata alebo Mark of the Ninja? Áno, tie hry si to zaslúžia, ale reálne vyšli v iných rokoch. Preto bude tento článok bez remakov. Až na túto jednu výnimku. Shadow of the Colossus bola jednou z najlepších hier pre PS2 vôbec a svoju jedinečnosť si zachovala dodnes. Melancholický príbeh, minimalistické spracovanie, skvelý soundtrack. Dôkaz toho, že videohry skutočne sú umenie. Takéto a iné pocty dostávala hra v čase pôvodného vydania a všetky platia dodnes. Skutočne si myslím, že o tejto hre sa oplatí hovoriť, treba ju poznať a ideálne si ju aj zahrať.

The Messenger je prvotinou kanadského štúdia Sabotage Studio. Kanaďania touto hrou dokázali, že rozumejú game designu. A to nielen súčasnému, ale aj tomu minulému. The Messenger sa nedá nazvať inak ako láskyplným listom metroidvania titulom z obdobia (S)NES. Okamžité prechody medzi 8- a 16-bitovou érou, scenár, ktorý si robí srandu zo stereotypov tohto obdobia, a výborný dobový soundtrack sú hlavnými príčinami úspechu tejto hry. Do výberu toho úplne najlepšieho sa síce nedostala, ale chcel som ju spomenúť najmä kvôli tomu, že je to debut. A upozorniť tým na samotné Sabotage Studio, čakám od nich do budúcna veľké veci.

Dosť ale bolo tých, čo sa do zoznamu nedostali. Poďme sa konečne pozrieť na samotný zoznam 12 najlepších hier za rok 2018. Rovnako ako pred rokom, hry budú zoradené abecedne a nebudú porovnávané medzi sebou. Rovnako som sa snažil vybrať zástupcov od AAA titulov až po indie drahokamy a tiež čo najviac žánrov, nech si niečo dokáže vybrať skutočne každý.


Celeste

(Matt Makes Games Inc.)

PC, PS4, Switch, Xbox One

Začíname hneď jedným z najoslavovanejších indie titulov minulého roka. Celeste je 2D skákačka, v ktorej sa hlavná hrdinka Madeline snaží dostať na vrchol hory Celeste Mountain. Po ceste stretáva niekoľko ďalších postáv (vrátane temnejšej a pragmatickejšej verzie samotnej Madeline) a príbeh pomaly odhaľuje, prečo sa vlastne na túto cestu vydala. Chválený je hlavne citlivý prístup k celospoločenským problémom ako stres, depresia a záchvaty úzkosti. Melancholická hudba dotvára potrebnú atmosféru. Z gameplay hľadiska ide o klasickú 2D skákačku, kde sa snažíte z obrazovky do obrazovky preskákať až na koniec. Každý level navyše obsahuje reverznú, omnoho ťažšiu cestu, ako ho zdolať. A po zozbieraní všetkých kľúčových predmetov sa otvoria ďalšie, bonusové úrovne.


Dead Cells

(Motion Twin)

PC, PS4, Switch, Xbox One

Dead Cells od francúzskeho štúdia Motion Twin je kombináciou metroidvanie a roguelike hry. Pohybujete sa v krásne graficky spracovanom 2D svete, kde sa snažíte dostať čo najďalej, nabrať vybavenie a ideálne po pár leveloch zabiť posledného bossa, a tým prejsť celú hru. Jednoduché to ale nie je, po každej smrti sa dostávate späť na štart, strácate svoje vybavenie, hra nanovo vygeneruje všetky úrovne a nepriateľov a začínate od začiatku. Po takmer každej smrti si ale odomykáte niečo, čo vám ďalší prechod hrou uľahčí. Nové zbrane, kúzla, predmety, mutácie či dokonca špeciálne skilly, vďaka ktorým sa vám otvoria nové miestnosti či celé levely. Obrovské množstvo zbraní a vybavenia zaručujú, že takmer každý prechod hrou bude o niečo iný a podporujú experimentovanie. Je to chytľavá hra, s ktorou môžete stráviť aj celú noc, pričom si stále budete hovoriť: „Ešte jeden pokus.“


Detroit: Become Human

(Quantic Dream)

PS4

Určite ste v posledných dňoch zachytili interaktívny film Black Mirror: Bandersnatch od Netflixu, v ktorom si môžete príbeh upraviť na základe vlastných rozhodnutí. Francúzske štúdio Quantic Dream pracuje s týmto konceptom vo videohrách už dlhé roky. Pracuje s ním lepšie a vo väčšom meradle. A Detroit je pravdepodobne ich doposiaľ najlepším, určite ale najambicióznejším titulom. Škoda trochu klišé zápletky, ktorá rozoberá rovnakú tému ako mnohí sci-fi autori v minulosti. Rozdiely medzi ľuďmi a androidmi, filozofické debaty o tom, čo to znamená byť človekom, a tak ďalej, všetci to poznáme.

Vďaka vášmu vlastnému zásahu sa ale príbeh nemusí uberať klasickým klišé smerom a na jeho smerovanie máte najväčší dopad práve vy. K tomu ponúka aj výborne spracovaný strom rozhodnutí, ktorý vám po každej kapitole ukáže, koľko ste toho vlastne ešte nevideli a kam všade ste sa mohli dostať, pokiaľ by ste sa rozhodli inak. A áno, skutočne je možné nechať zabiť väčšinu hlavných hrdinov v rámci prvých pár hodín. Hra má menšie problémy (hlavne scenáristické) a je aj najnižšie hodnotenou hrou v tomto zozname, ale takýchto hier je na trhu ešte stále málo a podľa mňa sa oplatí ju zahrať, najmä ak máte radi „Choose Your Own Adventure“ knihy.


Dragon Quest XI: Echoes of an Elusive Age

(Square Enix)

PC, PS4

Ak chcete vidieť, čo presne znamená slovné spojenie „klasické JRPG“, pri Dragon Quest XI ste na správnom mieste. Dragon Quest je ikonická séria, ktorá je síce na západe v tieni Final Fantasy, ale doma v Japonsku ide o jednu z najväčších herných sérií vôbec. Možno aj vďaka tomu ostáva stále krásne tradičná. Zatiaľ čo Final Fantasy sa tvorcovia snažia prispôsobovať západnému publiku (a vychádzajú z toho čoraz horšie hry), Dragon Quest nemá čo meniť – jeho formulka funguje aj po 30 rokoch. Ťahové súboje, rozsiahly svet na skúmanie, krásne veľké mestá, ikonické príšery a bossovia, rozprávkový príbeh o boji dobra so zlom, zaujímaví a vtipní spoločníci. To všetko a ešte viac vás čaká v jednom z najlepších JRPG posledných rokov.


Forza Horizon 4

(Playground Games)

PC, Xbox One

Forza Horizon je arkádovejšia odnož známej série Forza Motorsport. Štvrtý diel ponúka otvorený svet zasadený v UK, v ktorom môžete pretekať v rôznych disciplínach až v 450 rôznych autách. A keď hovorím rôznych, skutočne myslím rôznych. Od klasického VW Beetle, cez rôzne off-road autá a rally špeciály až po všelijaké Ferrari, Lamborghini či Dodge. Jednou z noviniek je aj dynamická zmena ročného obdobia, na základe ktorého sa mení aj svet. Niečo, čo v lete pripomína skôr menší potok, sa na jeseň môže zmeniť na poriadnu riečku, ktorá v zime zamrzne, takže cez ňu pokojne prejdete autom. Samozrejmosťou sú aj rôzne jazdné vlastnosti na základe počasia, zmena viditeľnosti a tak ďalej. Jednoducho Forza Horizon je jednoznačne najlepšia momentálne dostupná pretekárska hra, pokiaľ vám teda stačí skôr arkádová hrateľnosť a nepotrebujete hardcore simuláciu. V tom prípade treba siahnuť inde.


God of War

(SIE Santa Monica Studio)

PS4

O God of War sa toho popísalo už mnoho. Písal som ja, písali aj iní. Získal množstvo Game of the Year ocenení. Právom. Aj pre mňa je to najlepšia hra roka. Čo viac k tomu povedať? Hra je to skutočne perfektná. Dokonalá z technickej stránky (krásna grafika, výborný soundtrack, celá hra na jeden záber kamery) a takisto príbehovej (skvelé charaktery, atmosféra, výborný záporák, ktorý si možno zaslúžil viac priestoru). Aj po dohratí príbehu máte v hre čo robiť, a to napriek tomu, že nevyšlo žiadne DLC ani nič podobné. Už len samotná premena tejto série, z dobrej ale pomerne jednoúčelovej sekačky na niečo takéto, je úspech, aký sa máloktorému hernému štúdiu podarí za celú jeho kariéru. Treba sa len skloniť pred Corym Barlogom a jeho tímom a zagratulovať k jednej z najlepších hier svojej generácie.


Into the Breach

(Subset Games)

PC, Switch

Druhá hra od čínskych Subset Games. Ich prvou bola veľmi oceňovaná a úspešná indie hra FTL: Faster Than Light. Into the Breach pokračuje v ich inteligentnom využívaní roguelike elementov, tentoraz skombinovaných s taktickou ťahovou stratégiou. Na začiatku každého levelu ovládate troch mechov, ktorých musíte využiť, aby ste porazili (alebo aspoň prežili niekoľko kôl pod náporom) hmyzích mimozemšťanov. Vaši piloti postupne dostávajú skúsenosti a vylepšenia pre mechov, ktoré môžete využívať v ďalších misiách. Keď prehráte, môžete pomocou cestovania v čase zachrániť jedného vašeho pilota aj s vybavením a idete pekne od začiatku. Hra je síce prezentovaná ako ťahová stratégia, ale jednotlivé levely pripomínajú skôr logickú hádanku, ktorú musíte vyriešiť pomocou rôznych schopností vašich mechov. Jednoduchá ale o to návykovejšia hra, ktorá najviac vynikne na Switchi.


Marvel’s Spider-Man

(Insomniac Games)

PS4

Predpokladám, že ani Spider-Mana od Insomniac Games nemusím nijak zvlášť predstavovať. O to sa postaral kolega Štěpán vo svojej recenzii. Takže len v skratke. Poletovanie po pavučinách cez celý New York nikdy nebolo tak jednoduché a zábavné. Súbojový systém okopírovaný z Batmanovskej Arkham série je dostačujúci, rýchly a občas aj trošičku náročný (hlavne na najvyššej úrovni náročnosti). Množstvo oblekov výborné, množstvo opakujúcich sa vedľajších aktivít zbytočne vysoké. Najmä náhodne generované zločiny sa občas nechceli spawnúť ani po 5 minútach poletovania po okolí. Po technickej stránke asi nie je čo vytknúť, dabing skvelý (hlavne Petera Parkera fakt trafili), grafika dychberúca, ozvučenie dostačujúce. Scenár a príbeh sú (najmä vo finále) omnoho lepšie než všetky hrané filmy dohromady. Charaktery sú zvládnuté dobre, aj keď by sa patrilo dať niektorým záporákom omnoho viac priestoru, ako nakoniec mali. Dokopy je zo Spider-Mana jedna z najlepších hier tohto roka a nám neostáva iné, len sa tešiť na ďalší diel, o ktorom snáď už nikto nepochybuje.


Monster Hunter: World

(Capcom)

PC, PS4, Xbox One

Monster Hunter je, podobne ako Dragon Quest, už pomerne stará séria, ktorá v Japonsku ničí všetku konkurenciu, ale na západe sa jej nikdy nedarilo naplno preraziť. Až doteraz. Najnovší prírastok v sérii spôsobil začiatkom roka veľké haló a takmer na mesiac zamestnal skoro celý herný svet. Capcomu pritom stačilo pomerne málo. Konečne dali sériu na konzolu, ktorá sa na západe reálne používa. Pridali internetový multiplayer. A pre nováčikov zjednodušili začiatok hry a uľahčili im tým vstup. Inak je hra rovnaká ako predošlé diely. Gameplay spočíva v stopovaní a zabíjaní čoraz silnejších monštier. Z nich sa potom zbierajú suroviny, ktoré slúžia na zlepšovanie zbraní a iného vybavenia. V hre nájdete 14 rôznych zbraní a je na vás, ktorú z nich si vyberiete. Každá má svoje plusy a mínusy a v neskoršej hre nie je jednoduché upgradovať viac ako jednu z nich. Toto opakovanie (lovenie, suroviny, upgrady, lovenie ťažších potvor…) dokáže byť veľmi návykové a človeka zamestnať na stovky hodín. Pokiaľ ste Monster Hunter nikdy neskúsili, momentálne je najlepší čas.


Red Dead Redemption II

(Rockstar Games)

PS4, Xbox One

Po God of War druhá z hier, ktoré spolu súťažili o prvé miesto v každej tohtoročnej ankete o hru roku. Kovbojský open-world simulátor s bezprecedentným množstvom detailov. Zároveň aj hra, ktorá mala špičkové absolútne všetko. Grafika, zvuky, soundtrack, dabing, motion capture, scenár. Dizajn jednotlivých aktivít, prepracovaný systém morálky, systém komunikácie s NPC. Všetko v hre je prvotriedne. Môžete sa opýtať, prečo teda nevyhrala úplne všetko. Jednoznačná odpoveď na to nie je (napríklad u mňa zavážilo, že nordické fantasy mám proste radšej ako westerny). Ale objavujú sa hlasy, ktoré tvrdia, že hra je príliš prepracovaná pre vlastné dobro. Napríklad detailne prepracovaná animácia nakladania vecí na koňa je na prvý krát super. Po 10 hodinách stále v pohode. Ale keď tie 2 sekundy permanentne strácate už 90 hodín, no povedzme že niekomu to môže prísť otravné. Ale to sú čisto subjektívne pocity, tak ako aj celý súboj Red Dead a God of War. Faktom ostáva, že obe hry sú vrcholom tohto roka a mal by si ich zahrať každý hráč.


Return of the Obra Dinn

(3909 LLC)

PC

Lucas Pope je človek, ktorý stojí za jednou z najlepších indie hier posledných rokov – Papers, Please. Tento rok mu po dlhom čakaní vyšla ďalšia a jeho štýl je okamžite vidieť. Neviem o ďalšom vývojárovi, ktorý by vydal takúto dobrú hru v grafickom kabáte, aký máte možnosť vidieť z traileru. Okrem grafiky je hra zaujímavá hlavne svojím príbehom. Ide o klasickú adventúru, kde sa pomocou logiky a pár predmetov snažíte zistiť, čo sa stalo so 60 členmi posádky lode Obra Dinn.

Tí zmizli alebo boli zavraždení a úlohou vás, ako agenta Východo-Indickej spoločnosti, bude zistiť identitu všetkých pasažierov, čo sa im stalo, prípadne aj kto ich zabil. Cieľom hry je zistiť informácie o všetkých ľuďoch na palube a hra vám k tomu dá len strohé informácie. Nikdy vám nepovie presne, čo sa stalo. Použiť môžete jedine svoju dedukciu a logické uvažovanie. Po každých troch správne určených smrtiach sa vám to potvrdí v denníku a v podstate zjednoduší ďalšie vyšetrovanie. Hru si vyskúšajte, keď už kvôli ničomu inému, tak kvôli absolútne unikátnemu grafickému spracovaniu (a skvelému soundtracku).


Super Smash Bros. Ultimate

(Nintendo)

Switch

Posledná hra v našom zozname je zároveň aj najnovšia, vyšla začiatkom decembra. Čo vám vlastne povedať o Super Smash Brothers? Napriek tomu, že u nás nie je taká neskutočne populárna ako na západe, som presvedčený, že ju poznáte. Hra je vo svojej základnej podstate rovnaká už dlhé roky. Ide o bojovku s charaktermi z herných sérií od Nintenda a z niektorých sérií od iných vývojárov (napr. Castlevania, Persona či Metal Gear).

Tento rok sú v hre dostupné postavy zo všetkých predošlých dielov, na začiatku je ich 72 (ďalšie budú dodané ako DLC). Takisto aj všetky bojové arény (viac ako 100) a pesničky zo soundtracku (viac ako 800). Hra ponúka množstvo módov, kampaň pre jedného hráča a lokálny koop až pre 8 hráčov! Ako je už u Nintenda zvykom, všetko je vypiplané do najmenších podrobností a ide pravdepodobne o najlepšiu párty hru, akú môžete tento rok zakúpiť.


A tým sme sa dostali na koniec nášho tohtoročného zoznamu najlepších hier. Dúfam, že ste si všetci vybrali a vidíme sa opäť pri niektorom ďalšom článku. Hraniu zdar!

Zaujal ťa tento článok? Staň sa fanúšikom našej facebookovej stránky a buď pravidelne informovaný o všetkých novinkách! A ak chceš nahliadnuť do zákulisia, sleduj nás na Instagrame.

Tayshren

Kallor shrugged. ' I have walked this land when the T'lan Imass were but children. I have commanded armies a hundred thousand strong. I have spread the fire of my wrath across entire continents, and sat alone upon tall thrones. Do you grasp the meaning of this?' 'Yes,' said Caladan Brood. 'You never learn.'

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Solve : *
10 − 5 =