Wonder Woman: Rok jedna

Príbehy Wonder Woman v rámci Rebirth univerza pokračujú druhou knihou s názvom Rok jedna. Nie je však sequelom, ale Dianiným originom. Dokáže zaujať aj tých, ktorí videli filmovú adaptáciu?

Scenárista Greg Rucka už v Lžiach dokázal, že vedie nový Dianin príbeh naprieč DC univerzom pevne a cieľavedomo. Zatiaľ čo v prvej knihe Lži o sebe hrdinka z ostrova Themyscira pochybovala, v Roku jedna vykročí na svoju neistú cestu do sveta mužov.

V úvode komiksu sa nám preplietajú dva úzko súvisiace príbehy – Steveov život, priateľstvo a kariéra vojaka a zároveň ostrovný život princeznej Amazoniek, ktorá sa už nechce len prizerať, chce konať v mene dobra. Ako na zavolanie sa jej naskytne príležitosť, keď na ich pláži havaruje vojenské lietadlo. Je to prvý kontakt bojovníčok s mužmi, toho jediného, ktorý prežil, zachránia a vďaka svojej vysokej inteligencii rýchlo ovládnu cudziu techniku. Amazonky pochopia, že je čas zasiahnuť do kolobehu sveta a vypočujú volanie o pomoc. Vyberú šampiónku, ktorá bude nasledovať Stevea do neznáma bez nádeje, že sa niekedy bude môcť vrátiť domov.

Rok jedna je príbehovo takmer totožný s filmovým spracovaním, a pokiaľ ste ho videli, môže sa stať, že vás táto kniha bude v prvej polovici dosť nudiť. Hlavné postavy sa značne podobajú aj povahovo, Diana je odvážna, schopná a veľmi naivná, Steve je dobrák, Amazonky sú nedôverčivé, takmer nie je čo objavovať.

Zaujímavé to začne byť neskôr – Dianin prvý stret s terorizmom, ako získala celosvetovú slávu, postavenie sa zoči-voči bohu vojny. Čo ma však presvedčilo, že si prečítam aj ďalší príbeh Wonder Woman, boli možnosti. Princezná Amazoniek nás na každej stránke uisťuje o svojej úžasnosti a o tom, že u nej limit neexistuje. Chcem ju vidieť čeliť ďalším výzvam, chcem ju vidieť pri tom, ako bude spoznávať krutý ľudský svet, chcem vedieť, v akú ženu „dospeje“, aké schopnosti objaví.

Príjemne ma tiež potešilo nevyhýbanie sa „citlivým témam“. Vo filme nebolo rozoberané, akým milostným životom Amazonky žijú. Nieže by to bolo podstatné, no vyhýbať sa logickému tiež nemusíme. A aj keď si na tom komiks Rok jedna nezakladá a nijako tematiku homosexuality nevyužíva, nie je tam ani zatajované, že Themyscirčanky tvorili páry. Tvorcovia z toho nerobia žiadneho bubáka, naopak, je to tam začlenené veľmi jemne a prirodzene.

Zaujímavým ozvláštnením bola aj jedna z vedľajších postáv – doktorka Minervová. Tá priniesla žiadaný čerstvý vietor do filmom vycucaných plachiet tohto komiksu. Je tak trochu divná, je veľmi inteligentná a už od mala verila v existenciu Amazoniek. Objavenie Diany je jej splneným snom. A doktorka je zas jediná, kto sa zo začiatku vie s Dianou dohovoriť, napriek tomu, že sa princezná angličtinu veľmi rýchlo doučí. Na Minervovú je však kladený dosť veľký dôraz a mňa zaujíma stále viac, prečo. Je jej dokonca venovaný celý finálny zošit tohto TPB. Príbeh s názvom spomienky kreslila skvelá Bilquis Evely.

Aj kresba ostatných zošitov Roku jedna od Nicoly Scott bola veľmi uspokojivá. Naozaj krásne panely a farby, škála emócií široká. Ženské tváre, ktorých je tam neúrekom, nie sú všetky rovnaké, do čoho ľahko iní umelci pri mainstreamovom komikse skĺznu. Naozaj sa je na čo pozerať. Na koniec dostaneme aj galériu variant coverov.

Za recenzný výtlačok ďakujeme vydavateľstvu Crew.

Podrobné informácie o komikse:

  • Vydavateľstvo: Crew
  • Scenár: Greg Rucka
  • Kresba: Nicola Scott, Bilquis Evely
  • Počet strán: 168
  • Väzba: brožovaná
  • Rozmer: 168 x 258 mm
  • Jazyk: český
  • Rok vydania: 2018

Zaujal ťa tento článok? Staň sa fanúšikom našej facebookovej stránky a buď pravidelne informovaný o všetkých novinkách. A ak chceš nahliadnuť do zákulisia, sleduj nás na Instagrame.

Eva "Efken" Piarová

"Nolite te bastardes carborundorum."

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Solve : *
5 ⁄ 1 =