Wonder Woman zachraňuje ľudstvo aj DCEU

Wonder Woman, prvý superhrdinský film so ženskou hlavnou postavou a ženou aj na režisérskej stoličke – že to znie ako silná feministická nálož? Možno, ale… Vždy je tam nejaké ale. V každom prípade môžeme spokojne prehlásiť: KONEČNE! Konečne sme sa dočkali aj nestupídneho, neotravného, neabsurdného filmu inšpirovaného komiksmi z dielne DC Comics. Ba priam je príjemný, vtipný, lomcujú s nami silné emócie, scenár funguje. Poďme sa na to pozrieť bližšie. Pravdepodobne ale budeme hovoriť trošku aj o gendrových záležitostiach. Tento film si to priam pýta. Samozrejme, nesmie k tomu chýbať soundtrack (ktorý ale okrem main theme veľmi nezaujme).

Film je dobrý. To je nevyvrátiteľné konštatovanie. Je jednoznačne lepší ako predošlé snímky z DC Extended Universe (DCEU), aj keď Man of steel (2013) je znesiteľný, no mnohí by so mnou nesúhlasili. Zaujímavé bolo zistenie, že je rovnako zážitkom pre mužov, ako aj pre ženy, napriek predpojatým predpokladom. Gal Gadot ako Wonder Woman bola jednoducho výborná voľba, žena je to nádherná a ulahodí nielen mužským očiam. Z publika sa neraz ozval ženský hlas: „Ach, tie vlasy sú nádherné.“ alebo „Tá vyzerá fakt skvelo.“ A že ženy nevedia oceniť iné ženy.

Myslím si tiež, že bola vyvážená dávka záujmu pre obe pohlavia. Zo ženského pohľadu: Amazonky sú úžasné. Napĺňali ma pýchou, ak kult ženy, tak takýto určite môže byť. Samostatné, bojovné, nádherné, inteligentné… a veď to poznáte. Štýl ich boja sa mi ohromne páčil, súdržnosť, láska, úcta, to všetko si vo svojom spoločenstve pestujú. „Sme mostom k vyššiemu poznaniu.“ Yes, girls, you are. Muži dostali, okrem toho, aj perfektné bojové scény, kopu výbuchov a akčný dej. Potom tu ale máme otázku sexizmu, na ktorú sa dá pozerať všelijako. Okrem narážok, ktoré zaznievajú počas celého filmu, je na pretrase najmä odev Ženy zázraku.

(zdroj: imdb.com)

Brnenie, ktoré pripomína skôr plavky, odhalené krivky, zvlnené vlasy. Funkčné v boji to asi veľmi nie je (najmä to rozpúšťanie vlasov som nepochopila), ale je to nevyhnutne sexistické? Prečo by sa krásna žena mala hanbiť za to, ako vyzerá, alebo by sa mala obliekať ináč? Veď napokon, aj tento aspekt je vo filme riešený, keď sa ju snažia navliecť do „bežnejších šiat“ po príchode do Londýna. Nie je práve to sexistické? Okej, teraz zachádzame do zbytočných diskusií. Možno práve vďaka ženskej režisérskej ruke vyzerala v mojich očiach princezná Amazoniek ako silná, obdivuhodná žena, nie ako dehumanizovaný objekt sexuálnych frustrácií. So, win-win?

Späť k príbehu. Wonder Woman je spomedzi DC herov trochu iná. Značne iná. Je iná dokonca aj medzi Amazonkami. Jej mýtický, viac či menej nesmrteľný pôvod ju predurčuje na veľké veci. Princezná z Themysciry, ukrytého ostrova, ktorý dostali Amazonky ako dar od bohov, nemôže sedieť len tak v kúte! Tento film by sme mohli nazvať originom (alebo Ako sa Diana zaplietla do sveta ľudí), a preto sa tu s ňou stretávame ešte v jej „mladej“, naivnej životnej etape, nedotknutej vonkajším zlým svetom.

Preto keď pri ostrove Amazoniek havaruje americký pilot Steve Trevor Chris Pine, a Diana sa dozvie o desivej svetovej vojne, ktorá prebieha za hranicami raja, v ktorom žije, neváha a rozhodne sa pomôcť ľuďom v boji proti prebiehajúcim hrôzam. Taká naivná, taká zlatá. Však tá uvidí. Spoznáva svet, o ktorom sa doteraz dozvedala len od ostatných Amazoniek či z dávnych kníh. Vznikajú tak vtipné situácie, ako keď uvidí prvý raz nahého muža alebo korzet (tiež neviem, ako v tom môžu ženy bojovať). Začína sa jej cesta, počas ktorej pochopí, že nič nie je čierne ani biele, že svet, to je viac, než hovoria príbehy, ktoré celý život počúvala, a na akých veciach v skutočnosti záleží. Prežije svoju súkromnú pubertu, bez hormonálneho vyčíňania… či? (5 000-ročná by už mohla mať v tomto smere rozum.)

(zdroj: imdb.com)

Diana si počas celého filmu zachováva tvár skvostnej ženy, aj keď jej viera v to, že ľudský charakter podmieňuje aktuálny vplyv niektorého z bohov, sa javí byť mierne hlúpa (no čo my ľudia o tom vieme). Je vzorom pre mnohých mužov, víziou pre mnohé ženy. A tu prechádzame ku klišé a pátosu. Vyhnúť sa tomu nedalo, ale vždy sa to dá o trochu lepšie. Prvé klišé – príde jeden človek a bam, ide si cez mínové polia, cez front, cez desiatky vojakov prebehne ako nič (Dianu milujem, ale mohlo sa jej stať aspoň čosi, v záujme lepšieho stotožnenia sa divákov s ňou). Klišé bolo tiež, že vojna je zlá, no láska ju zachráni. Silne bolo cítiť agitáciu, všetci vieme, na čo bola Wonder Woman vytvorená. Klišeovitý bol celý dej – precitnutie, naivná snaha, sklamanie, sebaspoznanie, charakterové vyhranenie. Jedno obrovské klišé bol záver. Mne osobne sa páčil, neprekážajú mi prepálené zaláskované oné, ale ak sa mám na to pozrieť s odstupom…

No viete čo? Využili niečo, čo sme už 100x videli, ale aspoň to funguje!!! No a čo, že to neprinieslo nič prevratné, je to solídny, zábavný, znovapozerateľný film, a to potrebovalo DCEU ako soľ. Výborne to vyzeralo (len pár počítačových efektov ma zabolelo, vo výsledku však super), fighty boli strhujúce, postavy boli zábavné, veľké posolstvá zrejmé a na tých je postavený celý superhrdinský žáner.

(zdroj: imdb.com)

Štúdio Warner bros. môže byť so sebou spokojné, režisérka Patty Jenkins odviedla kus dobrej práce. Príprava tohto filmu sa vliekla už od prelomu milénií, šuškandy o obsadení Diany hovorili o menách ako Sandra Bullock, Angelina Jolie, Beyoncé či Catherine Zeta-Jones, ale som rada, že to vykryštalizovalo, odležalo, pomenil sa scenár, pmenili sa producenti aj režiséri a nakoniec z toho vznikla presne táto snímka. Spolu s Gal Gadot (Vedeli ste, že dva roky slúžila v izraelskej armáde?) sa o rolu uchádzali tiež Élodie Yung and Olga Kurylenko, zvážte sami, či by ste ich videli na plátne radšej, ja nie.

Vo Wonder Woman sa vyskytujú veľké herecké mená (mne osobne z vedľajších postáv najviac imponovala Robin Wright ako generálka Amazoniek Antiope, ak ste ešte nevideli The Congress podľa poviedky Stanislava Lema, kde hrá, odporúčam). Produkcia filmu stála 149 mil. dolárov a myslím, že každá minúta z tých 141 stála za to.

Zaujal ťa tento článok? Staň sa fanúšikom našej facebookovej stránky a buď pravidelne informovaný o všetkých novinkách! A ak chceš nahliadnuť do zákulisia, sleduj nás na Instagrame.

Eva "Efken" Piarová

"Nolite te bastardes carborundorum."

3 thoughts on “Wonder Woman zachraňuje ľudstvo aj DCEU

    • 5. júna 2017 at 9:55
      Permalink

      Roger, treba si to prečítať ešte​ raz, všetko, na čo sa pýtaš, som v recke v podstate obránila.

      Reply
      • 5. júna 2017 at 12:11
        Permalink

        Praveze mi nebolo z recky jasne, ci to kritizujes alebo branis. Ale ok. No sexizmus ako podcenovanie druheho pohlavia tam zrejme fakt nebol 🙂 .

        Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Solve : *
21 − 14 =