Zatím dobrý – Jaromír 99

Hrôzy druhej svetovej vojny pomaly doznievajú. Po nacistickej totalite však nastupuje totalita komunistická. Sloboda je obmedzovaná, od západu ľudí delí ostnaný plot a čo i len pomyslenie na útek sa trestá. Bratia Mašínovci, v ktorých horí odpor zdedený po ich otcovi, sa s touto situáciou nevedia zmieriť.

Príbeh o bratoch Mašínoch a ich diverzantskej skupine spracoval spisovateľ Jan Novák, ktorý v roku 1969 cez Rakúsko emigroval do USA. Pôvodne nevydaný originál So Far So Good, preložila Petra Žallmannová a v roku 2004 bol vydaný vo vydavateľstve Petrov. Kniha následne získala cenu Magnesia Litera pre knihu roka. Komiksovú adaptáciu si zobral na plecia kreslič Jaromír 99. Do jeho portfólia patrí knižná adaptácia Zámok od Franza Kafku, životopisný Zátopek alebo mysteriózny Alois Nebel.

V úvode sledujeme Mašínov plánujúcich útek na západ. Sú plní odhodlania, ale aj naivných predstáv. Najmä v momentoch, keď počítajú s tým, že sa vrátia v čele americkej armády, aby oslobodili svoju domovinu od totalitného režimu. Bublina však spľasne a obaja sa stávajú terčom represálií Štátnej bezpečnosti. Nasledujú výsluchy, mučenie a v prípade oboch bratov doslova boj o život. Táto skúsenosť ich však nezastaví, skôr naopak. Rozhodnú sa bojovať proti režimu a proti všetkým jeho prisluhovačom. A práve v tomto momente oceňujem, že komiks nevykonáva súdy.

(zdroj: Paseka)

Bratia Mašínovci sú vnímaní rozporuplne. Niektorí, respektíve asi väčšina ich vníma ako hrdinov a bojovníkov proti režimu. V istých kruhoch sú však vnímaní ako teroristi a vrahovia. A čitateľ je v niektorých scénach nútený sa rozhodnúť, ako ich bude vnímať on. Otázky o tom, či boli ich činy nutné alebo nie, sa priam ponúkajú. A rovnaká nejednoznačnosť sa nesie celým komiksom. Žiadna prehnaná heroizácia, ale vcelku vhodne vyvážená sonda do ich pôsobenia ako istej formy odbojovej organizácie.

Čo my však trochu chýbalo, bola psychológia postáv. Bratia boli nejako od začiatku nastavení a v tomto móde vydržali prakticky do konca knihy. Nič nimi nezamávalo, nič ich nevyviedlo z konceptu a z línie činov, ktoré si predsavzali. V úvode je ešte ich konanie ako-tak zdôvodnené, respektíve má nejaký základ, avšak keď pokračuje, rozprávanie schádza do skratkovitosti. Akoby bolo všetko jasné a nebolo nutné to nejako vysvetľovať alebo zdôvodňovať. Hlavný motív, a to nenávisť k režimu, je síce jasná, ale nejaké „omáčky“ okolo by sa možno tiež hodili.

(zdroj: Paseka)

Jediné zlé slovo nemôžem povedať na kresbu. Jaromír 99 skvele vystihol atmosféru obdobia, v ktorom sa príbeh odohráva. Taktiež rôznymi originálnymi riešeniami podčiarkol neľudské podmienky vo väzení. Akčné pasáže mali potrebnú dynamiku a dokázali tak strhnúť. Zároveň sa kresbou občas podarilo dianie akoby spomaliť, a to najmä v pasážach, kde bolo potrebné vytiahnuť do popredia smútok a beznádej. Jaromírova kresba je špecifická a nemusí sadnúť každému. Ak sa však dokážete nastaviť na jeho vlnu, čaká vás jedinečný vizuálny zážitok.

Zatím dobrý mapuje osudy rozporuplne vnímaných postáv vo veľmi komplikovanom období. Niektoré veci sú síce spracované skratkovito a iným sa možno dáva až príliš veľký priestor, avšak ako celok príbeh funguje a je stráviteľný aj pre čitateľa, ktorý sa o toto obdobie primárne nezaujíma. Jaromír 99 tomu svojím spracovaním dáva veľmi špecifickú formu, a tak ak sa chcete dozvedieť niečo viac o bratoch Mašínových, komiksové spracovanie vám vrelo odporúčam.

  • Vydavateľstvo: Argo, Paseka
  • Scenár: Jan Novák
  • Kresba: Jaromír 99
  • Počet strán: 256
  • Obálka: pevná
  • Rozmery: 166 x 237 mm
  • Jazyk: český
  • ISBN: 978-80-2572-683-9

Drackula

Beneath this mask there is more than flesh. Beneath this mask there is an idea, Mr. Creedy, and ideas are bulletproof. (V for Vendetta)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Solve : *
18 − 13 =