Nimona – Fandiť zloduchom sa oplatí!

Recenziu na slovenské vydanie Nimony nájdete tu.

Je to tak – Noelle Stevensonová je proste v kurze. Dvadsaťosemročnú scenáristku, autorku komiksov a animovaných seriálov, ktorá má na konte okrem iného aj sériu Záleskautky či netflixový remake animovaného seriálu She-Ra: Princesses of Power, predstavuje prostredníctvom jej oceňovaného komiksu Nimona aj vydavateľstvo Paseka v preklade Martiny Knápkovej.

Nimona je mladé dievča s ružovými vlasmi ostrihanými do podivného účesu a je taktiež morfomág, čo znamená, že sa môže premeniť na čokoľvek a kohokoľvek. Vďaka tomu môže žiť v technomagickom Kráľovstve bezproblémovým, nenápadným životom. Jedného dňa sa však rozhodne stať sa poskokom arcizloducha Ballistera Temnotaja a spolu vytiahnu do boja proti Inštitútu hrdinstva a presadzovania poriadku. Pre ten pracuje aj Pravý HrdinaTM, rytier Ambrosius Zlatobříško, ktorý však nebol vždy Temnotajovým nepriateľom…

Noelle Stevenson
Noelle Stevensonová (zdroj: latimes.com)

Noelle Stevensonová stvorila úžasný komiks. Vzala mnohé rozprávkové a fantasy klišé a rôznymi spôsobmi ich poprevracala a pomenila tak, že z toho vznikol láskavý a vtipný príbeh o tom, kam nás môže zaviesť slepé dodržiavanie tradícií a čiernobiele videnie sveta. Na kúzle komiksu pridáva aj jednoduchá, takmer až detská kresba v tmavších zemitých farbách a slangový jazyk, ktorý sa Knápkovej podarilo verne preniesť do češtiny.

Napriek tomu, že hovoríme o prevracaní stereotypných postáv na hlavu, by sa mohlo zdať, že Nimona je len všedným rozprávaním. Stevensonovej rozprávačská sila ale leží v postavách. Prechádzajú celým spektrom sivej zóny a nielenže si naprieč celým dejovým oblúkom zachovávajú svoju jedinečnú osobnosť, ale dokážu sa v jej rámci aj logicky meniť pod vplyvom udalostí. Autorka veľmi nenásilne získava sympatie čitateľov pre Temnotajove elegantné nesmrtiace zlodušstvo, Zlatobříškovu idealistickú odvahu aj Nimonine výčiny a drzé poznámky.

Vývin postáv a ich vzájomné vzťahy sú jedným z ťažiskových prvkov komiksu. Stevensonová však dokázala čitateľom ponúknuť aj pútavý akčný príbeh s modernou zápletkou a psychologickou hĺbkou. Spojenie technologicky vyspelého Kráľovstva s mágiou, ktorú je možné skúmať vedecky, je veľmi príťažlivé a hoci pre účely rozprávania jeho vyobrazenie postačuje, potešilo by viac informácií o fungovaní sveta, mágie a dokonca(!) aj politiky či histórie Kráľovstva.

 

 

Autorka sa však predsa nevyhla ani niektorým stereotypom. Na jednej strane je to pozitívne a oceníte to pri takmer až romantickom stvárnení všemožných bojov a súbojov: dôsledky ako sú ranení či mŕtvi vidíme málokedy, scény so zobrazením krvi by sa dali spočítať na jednej ruke. To však len podčiarkuje ich význam, keď sa ich Stevensonová rozhodne použiť. Toto spracovanie má však aj pragmatické pozadie – komiks je určený čitateľom od 12 rokov.

Odvrátenou stranou stereotypu je vykreslenie skutočného nepriateľa. Autorka jeho prostredníctvom uvažuje nad silou konšpiračných teórií o vládnych tajomstvách a formuje obraz klasickej „zlej organizácie“, ktorá neberie ohľady na ľudí, len na svoj zisk a silu. Tento stereotyp už pre nás čitateľov nie je ničím novým, v súčasnosti je ale nadmieru aktuálny. Nimona po prvýkrát vyšla v roku 2015: v období, keď dezinformačná scéna ešte len naberala na sile, rok pred nástupom nemenovaného oranžového prezidenta a celých päť rokov pred istým vírusom. Nejde o vizionárske dielo – ale pripomína nám, že proti takémuto zlu môžu bojovať aj jednotlivci: odvážne, s láskavosťou, pochopením a ochotou priznať si, že sa môžeme mýliť.

Za recenzný výtlačok ďakujeme vydavateľstvu Paseka.

  • Jazyk: český
  • Preklad: Martina Knápková
  • Vydavateľstvo: Paseka
  • Rok vydania: 2020
  • Počet strán: 266
  • Rozmery: 152 x 229 mm
  • Väzba: pevná
  • ISBN: 978-80-7637-099-9

Jozefa "Joja" Pevčíková

"V knihe Čarodejníkov synovec od CS Lewisa je jeden z najkrajších fiktívnych svetov, o akých som kedy čítala; je to svet medzi svetmi, miesto v lese s množstvom jazierok, pričom každé jazierko, do ktorého skočíte, vás vezme do iného sveta. A toto pre mňa vždy bola knižnica." (JK Rowling)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Solve : *
8 × 13 =