Aladin : Nostalgia, exotika a čary

S Disney prerábkami animovaných filmov sa nám roztrhlo vrece. Kráska a zviera, Popoluška, Dumbo, Kniha džunglí, teraz Aladin a onedlho aj Leví kráľ a ešte niekoľko ďalších, ktoré som nespomenula, to je široký záber všetkých animovaných klasík s tak trochu rôznymi hodnoteniami. Dumbo nedopadol najlepšie, Kniha džunglí bola, ehm, zaujímavá, voči Leviemu kráľovi som skeptická… Ale Aladin? Ten vyzeral skvelo už v ukážkach a  film skutočne nesklamal.

Aby som všetko uviedla na pravú mieru, Aladin je stále muzikál. Veď je to Disney produkcia a nič iné už snáď očakávať nemôžeme. Nového znenia sa tak dočkali klasiky Whole new world (Svět nádherný) aj Prince Ali (Princ Ali). Sú tu však aj nové scény a s nimi nové piesne, ako neskutočne dobrá pesnička Speechless v podaní Jasmíny (Naomi Scott).

(zdroj: imdb.com)

Kto na Aladinovi nevyrastal, mal by vedieť, že to je o pouličnom zlodejovi, žijúcom v prístavnom meste Agrabah. Sprevádza ho malý komplic-opička Abu, s ktorou sa pretĺkajú životom. Aj keď primárne na ich obživu slúži zlodejina, obaja majú dobré srdce. Počas jedného všedného dňa sa v uliciach stretnú s princeznou Jasmínou, ktorá sa vykradla z paláca medzi obyčajný ľud. Medzitým sa však v paláci odohráva sprisahanie proti sultánovi. Vezír Jafar plánuje získať magickú lampu a  na to mu poslúži zmanipulovaný Aladin. Lampa s džinom vnútri ale nakoniec skončí práve v mladíkových rukách, a tak si môže začať plniť priania, ktoré by ho dostali bližšie k princeznej Jasmíne.

Aladin nie je len obyčajné pretvorenie z 2D do 3D. Dej bol do značnej miery upravený, aby vyhovoval našej modernej dobe plnej rôznych požiadaviek. Spomeniem tak predovšetkým fakt, že Jasmína už nie je len radová Disney princezná, čakajúca na svojho princa. Dostala totiž charakter a okrem Aladinovho boja sledujeme aj jej zápas so skutočnosťou, že je len žena v mužskom svete. Pomerne dosť sa zmenil aj koniec filmu, určite k lepšiemu. Džinov príbeh  tiež prešiel zmenou a dostal vlastnú zápletku. Dokonca boli opravené niektoré prešľapy pôvodného filmu, napríklad Aladinove druhé prianie, ktoré vlastne nebolo prianím. Zamysleli ste sa nad tým niekedy? Stačilo pridať len malú scénku navyše a všetko sa krásne opravilo, už žiadne medzery vo vlastných pravidlách.

(zdroj: imdb.com)

Keď už je reč o scénach z filmu, neskutočne dobre je spracovaná naháňačka s pesničkou One Jump Ahead (O skok napřed). Pamätáte si na ten nevydarený film Assassin’s Creed z roku 2016? Aladin je lepší parkúrista ako asasín. Tá naháňačka bola perfektná. Ak stále čakáte na dobrý film s asasínmi, technicky vzaté, teraz ste ho dostali. Veľmi pekná bola tiež nová scéna s tancom, kde obrovskú porciu práce odviedli aj skvelé kostýmy a dizajn prostredia. A, samozrejme, hudba, ktorú vo filme zastrešoval Alan Menken (Kráska a zviera, Pocahontas aj pôvodný Aladin). Pri tejto scéne v kine ste mohli na začiatku v publiku počuť smiech (kontext vám bohužiaľ nevyzradím) a hneď za tým „vaaaaaau“.

S grafickým spracovaním filmu sa skutočne vyhrali. Animácia je výborná a výrazné farby naozaj ulahodia detským aj dospelým očiam. Vizuálne efekty mali na starosti aj bratia Česi vďaka postprodukčnému štúdiu MagicLab, ktoré sa na filme priamo podieľalo. Agrabah je nádherné mesto, dýcha z neho arabská kultúra, ale aj magickosť a rozprávkovosť. Na jeho výzdobu sa využilo obrovské množstvo rôznych látok, sošiek, ozdôb, inšpirovaných tradičným Marrákešom (mesto v Maroku). Kostýmov je tu tiež požehnane, len pre scénu s pesničkou Prince Ali ich Michael Wilkinson vytvoril vraj viac ako 200.

(zdroj: imdb.com)

Herecké obsadenie je zaujímavé už len kvôli džinovi. Nikto nedá dopustiť na pôvodného džina od Robina Williamsa. A prečo by aj mal? Jeho džin je proste najlepší. Will Smith však odviedol výbornú prácu, vyžmýkal zo svojej roly maximum. Nielenže sa k džinovi skutočne hodil, jeho herecký výkon bol výborný a Princ Ali v jeho podaní je, dovolím si povedať, v niektorých ohľadoch lepší ako v origináli. Jasmínu stvárnila Naomi Scott, pomerne nová tvár v Hollywoode. Je to veľmi sympatická herečka s pekným hlasom. Zatiaľ si zahrala v Marťanovi (2015) a pár ďalších filmoch. Mena Massoud dostal úlohu samotného Aladina. Počas natáčania uviedol, že je veľmi rád za možnosť hrať inú postavu ako teroristu. Mena je taktiež vo filmovej sfére nováčik a jeho filmy nie sú veľmi známe. U nás pravdepodobne zaváži, ak spomeniem, že daboval rôzne postavy v hre Watch Dogs 2 od Ubisoftu. Momentálne je nominovaný na Teen Choice Awards za Aladina.

Pre neposedné deti môže byť nevýhoda, že film je dosť dlhý. Bolo to pomerne prekvapivé zistenie, keďže ide stále hlavne o rozprávku pre deti. Ak preferujete originál, ale kvôli deťom ste museli pozerať na dabing (môj prípad), vedzte, že nie je najhorší. Samozrejme, synchronizácia pier so zvukom je v odlišných jazykoch nemožná a pre zvyknutých na originály veľmi rušivá. No nie je to také hrozné a po prvých pätnástich minútach to prestanete vnímať. Hlasy boli vybrané veľmi dobre, najzaujímavejšia je zase úloha džina, ktorú mal Dalibor Gondík (u nás dabuje Ant-mana).

Aneta "Youko Akira" Jones

Som hyperaktívny workoholik, ktorý sa vo voľnom čase skrýva za knihou. Nie je nič lepšie, ako keď dokážem spojiť príjemné s užitočným, a práve preto píšem recenzie. Taktiež vediem web o japonskej pop-kultúre, predovšetkým o anime a mange, OtakuNest.net.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Solve : *
8 × 30 =