Alienated #1 – Čo keby bol E.T. predátor?

Alienated od BOOM! Studios rozpráva príbeh troch tínedžerov menom Sam, ktorí nájdu jedného dňa v lese zvláštne mimozemské vajce, z ktorého sa vyliahne… čosi. Komiks sľubuje pohľad do života troch mladých ľudí a ich snahu zvládnuť úskalia tajomstiev a moci. Podarí sa však táto kombinácia príbehu o dospievaní s príbehom o mimozemskej entite?

Prvý diel sa sústredí najmä na osudy a životy hlavných postáv, Samanthy, Samuela a Samira. Mimozemská časť príbehu je síce prítomná, no slúži skôr ako katalyzátor pre spoluprácu hlavných hrdinov a ich lepšie spoznanie sa – taktika, ktorá funguje prekvapivo dobre. Najlepšou časťou príbehu sú totižto práve myšlienky a vnútorné monológy postáv. Tie zvládajú nielen vykresliť dostatočnú časť osobností postáv, ale aj ich vzájomných vzťahov a dokonca aj naznačiť čo-to o ich minulosti. Alienated vykresľuje postavy ako ľudské, so všetkými chybami a nádejami, ktoré sú v ich veku bežné. Aj vďaka tomu pôsobia Sam, Sam a Sam živo a uveriteľne. Je ľahké sa potom vcítiť do ich problémov, najmä keď sa začnú viac prejavovať spomínané mimozemské prvky príbehu.

 

Tie sú zakomponované veľmi organicky. Na jednej strane sa s nimi autori neponáhľajú, na druhej je jasné, že ich skôr zaujíma vplyv týchto prvkov na jednotlivé postavy. Akčný príbeh o vraždiacom E.T. by síce bol zaujímavý, no takto komiks získava veľmi zaujímavý rozmer. Veľmi pomáha aj fakt, že príbeh nemá atmosféru tínedžerskej drámy. Alienated nerieši milostné trojuholníky ani iné podobné klišé menej kvalitných príbehov z tohto prostredia.

Po vizuálnej stránke je komiks spracovaný veľmi čisto a prehľadne. Málokedy nie je jasné, čo sa deje na paneloch či medzi nimi, ako sa postavy cítia alebo kam idú. Tomu pomáha aj to, že jednotliví hrdinovia majú od seba ľahko rozpoznateľné farebné schémy. Z mimozemských častí zaujala najmä scéna na konci, ktorá zvládla byť creepy a istým spôsobom aj krvavá, a to bez jedinej kvapky krvi.

Spojenie vizuálnej stránky a príbehu je teda rovnako kvalitné ako spojenie teen drámy s mimozemšťanmi. Alienated jasne ukázal, kto sú jeho postavy a pred akými výzvami budú stáť – a to je všetko, čo môžeme od prvého dielu chcieť.

  • Vydavateľstvo: BOOM! Studios
  • Formát: zošit
  • Jazyk: anglický
  • Scenár: Simon Spurrier
  • Kresba: Christian Wildgoose
  • Dátum vydania: 02.2020
  • Dátum vydania pokračovania: 03.2020

Hlasujte na našom Facebooku, ktorú komiksovú novinku si rozoberieme budúci týždeň!

Pre čo sa rozhodnete tentoraz? ?BANG! – Najlepší tajný agent, ktorého prenasledujú neprirodzené spomienky, autorka…

Uverejnil používateľ Multiverzum Pondelok 17. februára 2020

Adam Olejár

Fanúšik hororu, RPG hier a šialenej vedy

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Solve : *
27 ⁄ 9 =