All-Star Batman 1 & 2
V rámci edície Znovuzrození hrdinů DC sa mohli čitatelia stretnúť s netopierím mužom hneď niekoľkokrát. Ponúknutá im bola hlavná séria, ktorú vydáva vydavateľstvo Crew. Druhú sériu, s legendárnym podtitulom Detective Comics, má zase dlhodobo vo svojom portfóliu BB/art a ani v Znovuzrození to nie je inak. Do tretice Crew priniesla fanúšikom Batmana trochu netypickú sériu All-Star Batman, na ktorej sa podieľalo hneď niekoľko zaujímavých tvorcov z komiksovej brandže. Rozhodol som sa poňať obe knihy v jednej recenzii, keďže obe trpia rovnakým problémom a zároveň v istom bode nemôžu byť rozdielnejšie.
Nebezpečný road-trip a vizuálne peklo
Batman a Two-Face vyrazili na cestu. V jej finále by ich malo čakať vyriešenie dávneho problému. Nebude to ale také jednoduché. Two-Face rozohral hru, ktorá temnému rytierovi umiestnila na chrbát terč, do ktorého sa bude chcieť trafiť prakticky každý. A nepôjde len o jeho klasických súperov. Po krku mu pôjde aj gothamská polícia a zradu môže čakať aj od svojich vlastných.
Na prvý pohľad vyzerá príbeh lákavo. Z Batmana sa stáva štvanec, ktorého jediným cieľom je dostať sa do cieľa svojej cesty. Zabrániť sa mu v tom snaží celý kaleidoskop hrdinov, a tak sa dostávame z jednej akcie do druhej. Prechody sú často príliš nahustené a Batman, ktorý síce stále bojuje, môže niekomu pripadať cool, ale miestami to vyzerá, akoby bola niekde rada s časenkami. A keď Batman nakope riť jednému zlosynovi, okamžite je tu druhý. Útržkovite sa teda zoznamujeme s figurantmi, ktorí pre príbeh nie sú vôbec dôležití a ich jediný zmysel je, aby netopierovi zatopili. Zásadný problém by to nebol, ale scenár sa snaží byť priamočiary a zároveň vkladá retrospektívne vložky a chce sa zamýšľať a vysvetľovať. A tieto dve roviny sa, žiaľ, Snyderovi nepodarilo dostatočne dobre prepojiť. Scenáru, nech bol akokoľvek priemerný, ale neskutočne podrážala nohy kresba.
Tak zle nakresleného Batmana som už dlho nevidel. Za to, čo predviedol John Romita Jr., by sa mali rozdávať pokuty a nie to vo veľkom náklade vydávať. Jeho akcia je neprehľadná a nelogická. Často som dva-tri panely absolútne nechápal, aký pohyb alebo akcia sa tam deje. Ale okrem dynamickej kresby Romita Jr. nezvláda ani statickú. Pózy, nech sa snažia vyzerať akokoľvek štýlovo, vyznievajú skôr komicky a hodili by sa skôr do nejakej stripovej paródie. Scenár sa snažil vyvolať pocit neustáleho ohrozenia. A Romitovi sa to podarilo. Moje oči boli neustále ohrozené jeho výjavmi a pýtali sa: „Vracia sa doba Roba Liefelda?“ Ďalej sa o tomto vizuálnom pekle už rozpisovať nechcem, keďže si nezaslúži ani o trochu viac pozornosti.
Čo teda vznikne, ak spojíme priemerný scenár a katastrofickú kresbu, ktorá mu podráža nohy? Podpriemerný komiks a jeden z najhorších Batmanov, aký tu bol vydaný.
Globálna hrozba plná experimentov
Musím sa priznať, že po tom vizuálnom mučení v prvej knihe sa mi do pokračovania vôbec nechcelo. Keď som sa však pozrel na autorov kresby, prebudila sa vo mne zvedavosť. Mená ako Jock alebo Tuta Lotay sú totiž o niekoľko úrovní vyššie ako patlal Romita. A práve vďaka kresbe dostávame niečo diametrálne odlišné ako v prvej knihe. V tomto prípade totiž kresba scenár neťahá dole, ale skôr naopak – výrazne mu pomáha.
Hneď v prvom zošite vidíme Jocka v najlepšej forme. Batman je to konfrontovaný s Mr. Freezom a to na Aljaške, stovky kilometrov od polárneho kruhu. A práve v takomto nehostinnom prostredí je Jock ako doma. Zima priam vychádza zo stránok a atmosféra je hororová. Ak poznáte Jockovu prácu, možno vám napadne komiks Wytches, z ktorého som mal podobné pocity. Po tomto temnom a hutnom úvode sa však atmosféra dokonale zmení. Tuta Lotay a Poison Ivy prinášajú farebnosť a zmyselnosť. A práve farby sú v tomto prípade skvelé a podtrhujú atmosféru časti príbehu. Postarala sa o ne tiež Tuta Lotay, ako o všetky aspekty kresby. Tretí zošit už nie je taký špecifický, ale k dianiu, kde sa začínajú pomaly rozmotávať nitky príbehu, pasuje. Vo finále sa opäť vracia Jock, a aj keď mi oveľa viac sedel v pasážach na Aljaške, nemal problém vystihnúť ani blížiacu sa apokalypsu uprostred Washingtonu.
Ak som sa doteraz venoval primárne kresbe, je to úmyselné. Pre tento komiks je priam zásadná, keďže, ako som už v úvode načrtol, ťahá príbeh nahor. Scott Snyder totiž nepriniesol, rovnako ako v prvej knihe, nič zásadné. Pokračuje v predstavovaní Batmanových oponentov a na to, aký je predkladaný príbeh komplexný, je miestami až príliš triviálny. Niekoľko dní po prečítaní mi úplne vyfučal z hlavy. Ale pocity, ktoré vytvoril Jock a Tuta Lotay, ostali.
Prekliaty kruh
V oboch knihách sa nachádza príbeh Prekliaty kruh, ktorý nám postupne predstavuje nového Batmanovho parťáka. Ide o klasický superhrdinský origin, ktorý neurazí, ale zároveň ani nenadchne. Jeho smerovanie ide v jasnej línii a nemá veľmi čím prekvapiť. Zaujímavou ho robí opäť kresba a opäť veľmi zaujímavé meno. Francesco Francavilla má špecifický štýl, a ak vám sadne, je tu potenciál, že si Signalov príbeh užijete o niečo viac.
Ak sa teda na obe knihy pozrieme globálne, nie je to zďaleka to najlepšie, čo tu vyšlo. Scott Snyder si vybral celkovo slabšiu chvíľku a z vôd podpriemeru ťahá niektoré časti All-Star Batmana kresba. Ak by totiž aj druhý arc kreslil Romita, asi by som ho ani nedočítal. Ak máte radi experimenty, najmä vizuálne, skúste to, aj keď možno až druhú knihu. Ak nie ste nejaký obrovský fanúšik Batmana a máte radšej bežný mainstreamový komiks, All-Star Batman nie je dobrá voľba.
Za recenzný výtlačok ďakujeme vydavateľstvu Crew.
Podrobné informácie o komikse:
- Vydavateľstvo: Crew
- Scenár: Scott Snyder
- Kresba: John Romita Jr., Declan Shalvey, Jock, Giuseppe Camuncoli, Francesco Francavilla, Tula Lotayová
- Preklad: Jiří Pavlovský
- Počet strán: 192 + 144
- Väzba: brožovaná
- Rozmer: 170 x 260 mm
- Jazyk: český
- Rok vydania: 2018
Súhrn
Veľmi nevyrovnaná séria. Scenár je priemerný a v prvej knihe celkové vyznenie ťahá nadol aj kresba. Druhá kniha pokračuje v priemerných vodách, čo sa týka príbehu, ale kresba je o niekoľko levelov vyššie. Nič pre bežného čitateľa. Sériu viac ocenia fanúšikovia Batmana, ktorí sú zvedaví na rôzne podania ich obľúbeného hrdinu.
Zaujal ťa tento článok? Staň sa fanúšikom našej facebookovej stránky a buď pravidelne informovaný o všetkých novinkách. A ak chceš nahliadnuť do zákulisia, sleduj nás na Instagrame.