BBcon/Parcon 2019 – festival fanúšikov sci-fi, fantasy, hororu, filmu, hier a technológií

Klub priateľov vedy, prognostiky a vedeckej fantastiky Banská Bystrica (KPVPVF BB) v spolupráci s Mestom Banská Bystrica vás pozýva na festival fanúšikov sci-fi, fantasy, hororu, filmu, hier a technológií BBcon spolu s Parconom 2019, ktorý bude v Banskej Bystrici znova po 25 rokoch. Podujatie sa bude konať v termíne 19. – 20. 7. 2019 v priestoroch Filozofickej fakulty Univerzity Mateja Bella Banská Bystrica (FF UMB BB). Keďže minuloročné priestory FF UMB BB budú práve v tom čase rekonštruované, bude k dispozícii už len veľká aula v budove fakulty a neďaleko cez cestu budú program a predajné stánky umiestnené do ďalších priestorov, ktoré tiež patria FF. Tieto priestory sa nachádzajú priamo v budove internátov, takže to budú mať účastníci na ubytovanie skutočne blízko. Vo veľkej aule sa bude odohrávať hlavná parconová línia a v spomenutých ďalších priestoroch dve zvyšné programové línie a sprievodný program. Podujatie je vhodné aj pre rodiny s deťmi.

Hlavnou atrakciou BBconu/Parconu 2019 bude legendárny DeLorean DMC-12, ktorý bol v podstate treťou hlavnou postavou v trilógii Back to the Future. Počas conu bude vystavený v exteriéri. Plánuje sa aj výstava rôznych spomienkových predmetov a modelov vozidiel DeLoeran, patriacich majiteľovi auta.

Hlavná parconová línia a dve súbežné programové línie ponúknu od piatku do soboty množstvo prednášok, tvorivých pracovných stretnutí, workshopov, besied, krstov kníh a zábavného programu z oblasti sci-fi a fantasy literatúry, hororu, vedy, televíznej a filmovej produkcie, histórie, ako aj nových technológií a hier. Postarajú sa o to významní slovenskí, ale aj zahraniční spisovatelia a hostia, vydavatelia (napr. Artis Omnis), vedeckí pracovníci, profesionáli z praxe a nadšenci širokého spektra záujmov a osobnosti zo slovenského a českého sci-fi fandomu. Tešiť sa môžete napr. na Františka Kotletu, Juraja Červenáka, Jana Kotouča, Alexandru Pavelkovú, Martinu Pilcerovú, Líviu Hlavačkovú, Ondreja Herca, Marka E. Pochu, Juraja Maxona, Františku Vrbenskú a iných. V sobotu podvečer bude parconová línia obohatená o známy stand-up Comedy Dungeon, ktorý v Banskej Bystrici vystúpi prvýkrát. Nasledovať bude tradičné vyhlásenie výsledkov literárnej súťaže Ceny Karla Čapka, ako aj vyhodnotenie výsledkov výtvarnej súťaže Svet na tvoj obraz a udeľovanie fandomových cien.

Účastníci môžu tráviť čas vo foyeri budovy internátov, kde sa budú nachádzať rôzne stánky predajcov kníh, komiksov, figúrok, umeleckých diel v Artist Alley a merchu (Nekonečno.sk, jjkomiks, Hramelot a i.). Tiež sa môžu zahrať počítačové a konzolové hry alebo sa ponoriť do sveta 360-stupňovej pohybovej VR platformy od spoločnosti ProGamingShop. Hráčov stolových doskových a kartových hier od iHRsko.sk čaká samostatný vyhradený priestor. Veľkí aj malí nadšenci si môžu maľovať figúrky s tímom Warp Hammer. Účasť prisľúbilo aj Retro Consoles Collection Prievidza a OZ Vedecká hračka so zameraním na detských návštevníkov. Súčasťou bude tiež výstava obrazov od Martiny Pilcerovej a Juraja Maxona. Vybavujeme ďalšiu atrakciu – mobilné planetárium.

Unikátom aktuálneho ročníka bude Európsky šampionát Dungeon & Dragons miniatures. Ide o turnaj vo figúrkach D&D s medzinárodnou účasťou (CZ, UK, IT, NL, USA) podľa pravidiel DDMGUILD.org. Turnaje sa usporadúvajú každoročne od roku 2005 po vybraných mestách Európy.

Sprievodný satelitný program je pripravovaný v spolupráci s Amfiteátrom v BB, kde sa budú vo večerných hodinách premietať všetky tri diely kultového filmu Back to the Future. Tiež môžu navštíviť Hvezdáreň v Banskej Bystrici na Vartovke (piatok aj sobota). Na obidve miesta majú účastníci vstup v rámci vstupného na con!

Organizátori pozývajú všetkých účastníkov na večernú piatkovú párty s programom a sobotňajšiu párty. Občerstvenie v areáli počas celej akcie je zabezpečené. Ako bolo spomenuté, ubytovanie za veľmi priaznivé ceny sa nachádza priamo na mieste. Izby sú zrekonštruované a poskytujú všetok potrebný komfort. Na ubytovanie je potrebné sa nahlásiť cez stránku www.bbcon.sk. Pre účastníkov z ČR je pripravený samostatný bankový účet na úhradu ubytovania. Vstup sa platí na mieste.

Na programe a pozitívnych! prekvapeniach stále pracujeme. Viac aktualizovaných informácií k podujatiu BBcon/Parcon 2019 budeme uverejňovať na:

https://www.bbcon.sk/

https://www.facebook.com/kpvpvf/

Zmena programu vyhradená!

Program Multiverza a Fantasy kníh na BBcone a Parcone 2019

Elendilka – Novinky z potteráckeho sveta 2019

Anotácia
Rok 2019 so sebou priniesol množstvo noviniek z potteráckeho sveta. Rowlingová sa, okrem iného, stihla už stať aj frekventované meme. Čo má však Harry Potter nové? A čo sa deje s ostatnými súčasťami tohto sveta, ako napríklad s Fantastickými zvermi alebo s ilustrovanou verziou štvrtého dielu? A samozrejme, do čoho z toho sa oplatí investovať? Skúsime si zodpovedať na tieto otázky a zorientovať sa v dianí na potteráckej scéne v roku 2019. Prednáška portálu Multiverzum.

Joja Pevčíková – Fandom očami vedy

Anotácia
Koľko fanov, toľko fandomov, hovorí známe porekadlo. A čo to ten fandom je? Spolu sa pozrieme na to, čo hovorí veda na ľudí, ktorí majú radi popkultúru, ale aj na to, či sú súčasťou modernej subkultúry, alebo len pasívnymi prijímateľmi produktov konzumnej spoločnosti. Prednáška portálu Multiverzum.

Vlado „Drackula“ Hebert – Komiksové cestovanie v čase

Anotácia
Zacestujte si vďaka komiksovým príbehom v čase! Čakajú vás dobrodružstvá z dôb dinosaurov, ale aj vízie ďalekej budúcnosti. Absolvujete príbehy vážne, zábavné, historicky presné, ale aj alternatívne.

Krst knihy Biely havran (Pokrvní 2) autorky Valentíny Sedilekovej spolu s vydavateľstvom Artis Omnis

Kedy: 19. – 20. 7. 2019

Kde: Banská Bystrica, Filozofická fakulta univerzity Mateja Bella v Banskej Bystrici

Ubytovanie: zabezpečené – potrebné registrovať sa cez stránku festivalu BBcon.

Vhodné pre deti: áno

Vstupné:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Solve : *
25 − 16 =