Bog Bodies – Komiks nasiaknutý Írskom

Killian je mladý gangster. Aj keď označenie gangster je asi trochu prehnané. V rebríčku gangstrov je na nižších priečkach, a aj preto, keď mu jeho kolega Keano raz v noci zaklope na dvere so štandardnou úlohou, keď je potrebné „niečo“ odpratať, neváha a ide. Táto noc však nebude taká, ako väčšina predošlých. Niečo sa nepekne zvrtne a Killianovi pôjde o život.

Meno Declan Shalvey sa dlhé roky spája primárne s komiksovou kresbou. Najznámejšie sú jeho spolupráce s Warrenom Ellisom, či už na komikse Injection alebo Moon Knight. Na konte má aj série 28 Days Later, Deadpool a Thunderbolts. V spojitosti s komiksom Bog Bodies však budeme o Declanovi hovoriť ako o scenáristovi. Ako rodený Ír napísal komiks, ktorý je nasiaknutý Írskom priam na každej stránke.

Ako som už v úvode naznačil, príbeh sa zameriava na Killiana a na jeho boj o život. Od začiatku môže mať čitateľ pocit, že je to klasická gangsterka, kde ide o odplatu, vyrovnávanie si účtov a chladnokrvné riešenia. Príbeh však klame telom a až na pár menších zvratov si to najlepšie šetrí na záver. Žiadne polopatistické náznaky nečakajte. Declan nechá čitateľa plynúť v príbehu, ktorý vyzerá ako bežná šablóna. Ja som mu na túto návnadu skočil a záverečné „prebúdzanie“ bolo veľmi príjemným zážitkom.

Príbeh ako taký by však určite nemal takú údernosť, ak by mu skvele nesekundovala kresba Gavina Fullertona. Tá nie je príliš detailná, ale zameriava sa skôr na chladné farby a dusnú atmosféru. Írske rašeliniská sú dosť ponurým miestom a vďaka kresbe a farbám z nich sála naozaj zvláštny pocit. Pomocou niekoľkých celostránkových kresieb sa z noci stala akoby ďalšia postava, ktorá vstupuje do príbehu a výrazne ho ovplyvňuje. Keď na jednej zo stránok vidíme rozsvietené svetlá auta, tak sú vďaka hutnej nočnej atmosfére tak zanedbateľné, akoby išlo o svätojánsku mušku v tlame obrovskej príšery. Zo zúfalého pocitu ťaživej temnoty ide jednoducho strach.

Počas celého komiksu je neustále niečo vo vzduchu a záver to len potvrdí. To, čo vyzerá ako priemerná gangsterka si necháva esá až na záver a v ňom čitateľa dokonale zaskočí a doslova zvalcuje. Írsko je všadeprítomné a pomáha tomu aj slang, ktorý je niekedy ťažko čitateľný, ale pridáva príbehu na autenticite. Ak máte chuť  na zaujímavý atmosférický zážitok, komiks Bog Bodies vám vrelo odporúčam.

  • Vydavateľstvo: Image
  • Počet strán: 100
  • Väzba: brožovaná
  • Jazyk: anglický
  • Rok vydania: 2020

 

Drackula

Beneath this mask there is more than flesh. Beneath this mask there is an idea, Mr. Creedy, and ideas are bulletproof. (V for Vendetta)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Solve : *
26 × 6 =