Čitateľský mesačník XI.

Napadol prvý sneh a zima už je tu. Ktorýkoľvek živý Stark by povedal: I told you! Okrem toho začína aj iné, oveľa náročnejšie obdobie – Vianoce. V práci stres, doma stres, na vianočných nákupoch stres a aby toho stresu nebolo málo, reklamy v telke so zeleným Alzákom na čele vám každú chvíľu pripomínajú, aká super akcia je tu a ako sa máte vyhnúť stresu urýchleným nákupom. Neviem ako u vás, ale mňa to vytáča a namiesto rady dostávam bonusový stres. Vtedy je najlepšie všetko vypnúť, takpovediac sa odtrhnúť od sveta a otvoriť si nejaké kvalitné čítanie. V Západozemi vás určite žiadny Alzák strašiť nebude. A ak by náhodou áno, dlho by neprežil. Pra-vlka by 100 tabletov týždenne asi nezaujímalo. 😉 A okrem knihy sa môžete začítať aj do nášho Čitateľského mesačníka a ktovie, možno tu nájdete aj tip na zaujímavý darček, či už pre blízkeho, alebo pre seba. Treba sa za zvládnutie toho stresu naokolo náležite odmeniť. 😉

Anna Olejárová

(autorka a vydavateľka SnowMouse Publishing)

Angela Carterová: Krvavá komnata (Argo, 1997)

Útla zbierka poviedok v našich končinách nedocenenej anglickej prozaičky Angely Carterovej pôsobí skromne a nevýrazne. Nedajte sa však oklamať, v konečnom dôsledku vydá za trojdielnu ságu hocakého iného autora. Pod názvom Krvavá komnata sa skrýva desať poviedok, novoprepracovaných rozprávok a povestí . Carterová s tradičnými rozprávkami naložila veľmi svojsky, extravagantne a brutálne. Vtip je v tom, ako sa jej podarilo jednoduchou zmenou uhla pohľadu rozprávky prevrátiť naruby a spolu s nimi aj naše chápanie týchto starých známych príbehov „pre deti“.

Carterovej rozprávky sú totiž podávané z pohľadu ženských hrdiniek. (Jedinou výnimkou je Kocour v botách, ktorú nám s roztopašou sebe vlastnou vymňauká kocúr Figaro a je to teda riadna divočina.) Ženský aspekt je revolučný, dodáva poviedkam úplne nový, nečakaný rozmer. Rúca staré zažité predstavy a ukazuje nám to, čo sme po celý čas mali pred očami, ale nevideli sme to. Zrazu je všetko inak. Navyše, postavy v Carterovej prózach nie sú schematické archetypy, ale plne autonómne bytosti – mäso, krv, kosti a rôzne pudové záležitosti. Ako tvrdí sama autorka: „Rada nalievam nové víno do starých fliaš, zvlášť, ak jeho tlak vyvolá v starých fľašiach explóziu.“ Ťažko povedať, čo všetko Carterová do tých starých fliaš liala, ale podľa výbušnosti zmesi, to nebude len víno. Skôr niečo ako krakatit.

Jej rozprávky sa vo svojej surovosti a drsnosti podobajú  na necenzurované príbehy Charlesa Perraulta, bratov Grimmovcov či Pavla Dobšinského. V úchvatnej atmosfére sa pomalým, snovým tempom odvíjajú príbehy plné krvi, sexu, násilia a smrti. A lásky, predovšetkým ide o lásku. Magický svet stiera hranice medzi ľudským a animálnym, snom a skutočnosťou, dobrom a zlom. Všadeprítomné nebezpečenstvo sa spája so silným erotickým podtónom. Nosným motívom je premena, zasvätenie, strata nevinnosti a nakoniec, oslobodenie. Posledné menované môže mať rôzne formy a ja si tak sama pre seba tajne (teraz už menej tajne) myslím, že to oslobodenie je zo všetkého najdôležitejšie, že práve preto boli všetky poviedky napísané a je to, och, tak strašidelné a krásne.

Naproti brutálnym scénam nie je Carterovej štýl nijako bombastický, teda, nie v tom prvoplánovom zmysle. Jemné, subtílne opisy s dôrazom na detail, neuveriteľne živé obrazy pôsobia zvlášť znepokojujúco. Cítite to, ste tam, ale zároveň vám nikdy nedajú zabudnúť, že toto nie je váš svet, toto je temné miesto plné pazúrov a tesákov, kde panny platia za chyby vlastnou krvou: „Dívka vstupuje do lesa důvěřivě jako Červená Karkulka na cestě k babičce, ale tohle světlo nepřipouští dvojsmysly a ona zde pro svou iluzi uvízne, neboť v lese je vše přesně takové, jak se zdá.“

Poviedky sú myšlienkovo i jazykovo bohaté, sú to také malé literárne orgie. Pre poetické opisy však občas na príbeh takmer nevidieť. Rozplynul sa v sne alebo ho zožrali vlci? Neviem. Úroveň textu je vysoká, na mňa, ja úbohá, možno až privysoká. Ale neprekáža mi to. Kochám sa. Tým chcem povedať, že to nie je ľahká kniha na rýchlu zábavu s vypnutým mozgom a iste existujú čitatelia, ktorým to môže dosť prekážať. Úprimne ich preto ľutujem.

Kniha je dostupná napr. na Martinuse.

Efken

(Multiverzum)

Patrick Ness – Release (Walker Books, 2017) 

Každý máme svojho obľúbeného autora/autorov – toto je môj. Každá ďalšia ohlásená kniha je pre mňa malý sviatok, Release je zatiaľ posledná z nich. Patrick Ness je známy ako autor YA literatúry, ale dovolím si nesúhlasiť, vie osloviť každú vekovú kategóriu. Viac o jeho tvorbe sa dočítate v tomto článku. Ness spája vo svojich knihách každodenné, veľmi reálne problémy (najmä tínedžerov) a fantastické prvky, ale nie tak, ako je to zaužívané. V knihe My ostatní tu len tak žijeme sleduje príbeh partie deciek a v pozadí (spomenutý jedným odsekom na začiatkoch kapitol) beží superhrdinský boj. Kniha Niečo viac je uvedomovanie si dôležitých vecí v našom živote na postapokalyptickom pozadí, 7 minút po polnoci zas vyrovnávanie sa s ťažkými životnými okolnosťami prostredníctvom veľkého stromového netvora – a to som tie témy veľmi oklieštila, určite si treba aspoň jednu prečítať, aby ste pochopili.

V knihe Release sa skrývajú 2 paralelné príbehy jedného dňa – život obyčajného chalana Adama, ktorý sa vyrovnáva so zlomeným srdcom, komplikovanými vzťahmi a nepochopením rodiny, a na druhej strane príbeh Kráľovnej (tvorstva, všetkého), ktorá uviazla v tele zabitého dievčaťa a od jej návratu závisí osud celého bytia. V jedinom bode sa pretnú, dovtedy sledujeme každý z nich osve. Opäť je to plné emócií, no najmä je to výborný text napísaný s majstrovstvom Nessovi vlastným. Napriek tomu sa zhodnem s väčšinou tých, ktorí už knihu prečítali, že je to Nessova najslabšia (čo stále znamená jedna z naj kníh, aké som čítala). Mnohí mu vyčítajú fantastickú dejovú linku, že je absolútne zbytočná, ale podľa mňa len našiel ďalší spôsob, ako spojiť svoje (aj moje) dve obľúbené veci. Mohlo by sa zdať, že veľa čerpal z vlastného života, no ako v doslove vysvetľuje, nie je to celkom tak, nič konkrétne z neho nepoužil. Kniha má byť najmä o priateľstve, láske, rodine a o tom, aby sa tí, ktorí odsudzujú inakosť aj vo forme homosexuality, spamätali – Ness im dáva pohľad „z druhej strany“.

Nevydržala som, a tak mám doma a prečítanú anglickú verziu. Vydavateľstvo Slovart však už chystá jej preklad a vydanie v slovenčine s názvom Najdlhší deň Adama T., ktoré by malo vyjsť vo februári 2018. Knihu má však Slovart v ponuke aj anglickú.

Sarger

(Multiverzum)

Terry Pratchett, Neil Gaiman – Dobré znamenia (Good Omens)

Po dlhom odkladaní Dobrých znamení, jedinej oficiálnej kolaborácie dnes už zosnulého Terryho Pratchetta a ešte živého Neila Gaimana, som sa v rámci prípravy na seriálovú adaptáciu z dielne BBC do nich konečne pustil. A bola to veru jazda. Koniec sveta, antikrist, čarodejnice, lovci čarodejníc… a to nie je všetko.

Démon Crowley a anjel Azirafal – neobvyklá dvojica, z ktorej sa aj navzdory svojmu pôvodu stanú dobrí priatelia. Ako zástupcovia neba a pekla na Zemi si zvykli na obyčajný pozemský život a príchod konca sveta by ich nepotešil. Rozhodnú sa pracovať spolu a oneskoriť príchod konca sveta tak, že jeho hlavný prostriedok – antikrista v podobe chlapca Adama Younga – budú učiť o dobre aj zle a nakoniec sa nebude vedieť rozhodnúť, ktorú cestu si zvoliť. Toto všetko by fungovalo, ak by sa zámena detí v pôrodnici podarila a antikrist by bol umiestnený do dobrej rodiny, tak ako pekelné mocnosti plánovali.

Kniha už v čase svojho vzniku (rok 1990) riešila tému vojny, hladomoru, znečistenia a bytia všeobecne. Inak povedané, aj v dnešnej dobe myšlienky autorov sadnú ako pozadie na šerbel. A verdikt? Bláznivá jazda s množstvom absurdných momentov. Už teraz sa neskutočne teším na seriálovú adaptáciu, ktorá má ako bonus výborné obsadenie!

Kniha je dostupná napr. vo Funtasticu.

(Multiverzum)

Marek Dvořák – Nesvatý otec (Nakladatelství Epocha, 2017)

Kniha Nesvatý otec je debut českého autora a musím povedať, že to prvotinu nepripomína. Hlavnú postavu Phineasa Mortimera by ste nemali mať radi, ale budete ju mať radi. Phineas je synom jedného z najmocnejších mužov ríše a tak sa aj správa, to znamená pije, chodí za sukňami, veselo sa zabáva a občas sa mu podarí niekoho, kto sa mu nepáči, pripraviť len tak o život. Lenže aj otcova trpezlivosť pretečie a keď je na ceste nový dedič majetku, niet pre Mortimera miesto, a tak za nie veľmi zdvorilých podmienok ho odvádzajú na prevýchovu do kláštora bez možnosti návratu.

Lenže boh ho asi veľmi miluje a dá mu možnosť napraviť jeho krivdy, pretože každý hriešnik si môže odpykať svoje hriechy. A tak najprv slúži ako poľný kurát vo vojne, vyštuduje v seminári za kňaza a následne je odvelený do dediny Šachrapy šíriť slovo jediného boha Horazda. Lenže ani to nie je taká jednoduchá úloha, ako by sa mohlo zdať, keďže predchádzajúci kňaz sa ktovie prečo zbláznil. A tak Mortimer stojí pred úlohou zistiť, čo sa to v dedine deje. On však nie je žiadne neviniatko a kniha nám retrospektívnymi pohľadmi ponúka náhľad do Mortimerovej minulosti, kde zistíme, že bol strašný grobian, miestami sa správal ako totálny idiot, od ženských ho nevedel odohnať ani sám diabol, on sám je prekliaty a hriechy jeho minulosti a rozpútavajúce démonské sily, pri ktorých bol hlavným aktérom, ho tak či tak dobehnú. Ale zároveň s nadšením sledujeme aj jeho osobnostný prerod, v ktorom má snahu stať sa lepším človekom, ale k tomu vedie dlhá a strastiplná cesta, no a predsa, tie ženy…

Mortimer teda spoznáva obyvateľov dediny, aby nakoniec objavil kruté, dlho skrývané tajomstvo, prečo dedina ostáva chránená pred nájazdníkmi a aké temné veci sa odohrali v minulosti. Zradcom môže byť ktokoľvek a hlavne ten, u ktorého to človek najmenej čaká. Mortimer dedinčanom istým spôsobom pomôže, ale či prilepší aj sebe a ako nakoniec dopadne, to sa už dozviete v knihe. Nesvatý otec je krátka, temná fantasy a určite si s ňou spríjemníte jeden dlhý studený večer.

Knihu si môžete kúpiť napríklad vo Funtasticu.

Drackula

(Multiverzum)

 

Star Wars: Kanan Omnibus (Marvel, 2016)

Order 66 zasiahol na rád Jedi veľmi tvrdo. Dôsledkom tohto rozkazu boli mŕtvi rytieri rádu naprieč celou galaxiou. Už nebolo majstrov a ich padawanov. Až na jedného. Caleb Dume, mladý padawan, akoby zázrakom unikol. A ak bol výcvik ťažký, život mladíka v nebezpečnom svete Impéria vie byť ešte ťažší.

Kanan Jarrus nevznikol v komikse. Jeho premiéra sa datuje do seriálu Star Wars Rebels, kde debutoval už v prvej epizóde The Machine in the Ghost v roku 2014. Spolu s ostatnými členmi posádky lode Ghost sa stal veľmi populárny a asi aj to viedlo Marvel Comics, aby v rámci nového kánonu odštartovali v roku 2015 sériu Kanan. Celkovo sa táto séria dočkala 12 dielov, ktoré priniesli dva ucelené príbehy a kompletne Kanan vyšiel v mnou čítanom omnibuse.

Ako som už načrtol v úvode, hlavnou postavou je Caleb Dume, čo je pôvodné Kananovo meno, keď bol ešte padawan pod záštitou svojho majstra Deba Billaby. Oba príbehy z jeho minulosti sledujeme prostredníctvom flashbackov, keďže Kanan sa vracia na známe miesta a spomienky sa derú na povrch. Prvý príbeh je o zrade, ťažkom osude posledného padawana, zúfalstve a strachu, tesne po udalostiach súvisiacich s Order 66. Caleb tu nemá čo jesť, nemá kde spať a zamotá sa medzi miestnych pašerákov a iné kriminálne živly, ktoré mu pomôžu prežiť. Druhý príbeh sa vracia ešte viac do minulosti. Caleb spoznáva svojho majstra, klonových vojakov, ktorí ho neskôr zradia a je prvýkrát konfrontovaný so smrťou. Možno sa pýtate, prečo nie sú príbehy chronologicky, ale myslím si, že to bol veľmi dobrý nápad. Druhý príbeh a postavy na čitateľa vplývajú úplne inak, ak už vieme, čo bude nasledovať. Na druhú stranu, ak ste ich v prvom príbehu znenávideli, v tom druhom sa výrazne poľudštia a nebudete sa na dianie pozerať čierno-bielo.

Ak ste fanúšikom Star Wars, neváhajte, myslím, že sa vám tento komiks bude páčiť. Odohráva sa v krušných a komplikovaných časoch a je plný akcie, ale aj zrady a pomsty. Veľmi dobrá kresba podtrhuje súboje so svetelnými mečmi, ale aj scény z bojového poľa, na ktorom zúria klonové vojny. Ak váhate, lebo ste sa k seriálu Star Wars Rebels zatiaľ nedostali, nie je to problém, tiež som ho ešte nevidel a komiks ma nesmierne bavil.

Omnibus si môžete zakúpiť napríklad v Komiksovom raji.

Selene

(Slavcon, Kozmodrom)

 

Ben Aaronovitch – Rivers of London (Gollancz, 2015)

Aaronovicha som stretla ešte v 2014 na jednom Londýnskom cone a vtedy mi nejaká fanúšička prezradila, na koho to vlastne pozerám a čo píše. Vraj urban fantasy. A vraj dobrú. Ako milovník Gaimana a jeho urban fantasy, som mala nový titul na čitateľskom zozname. Ale keď už bol aj v Knižnej šifre, tak mi to už nešlo ďalej odkladať. Hlavný hrdina Peter Grant je čerstvý absolvent policajnej akadémie v Londýne, ktorý nájde svedka vraždy. Problém nastáva v momente, keď zistíme, že svedok je duch z 18. storočia. Peter sa stáva konstáblom špeciálnej, už dvojčlennej jednotky riešiacej magické problémy a udržiavajúcej Kráľovnin pokoj. A bývajú v magickom dome a majú psa senzitívneho na duchov a nejakú zvláštnu slúžku. A pochopiteľne sa tam objaví aj romantická zápletka.

Príbeh je detektívka zasadená do súčasného Londýna, kde si autor pozorne všíma architektúru mesta a čitateľ je schopný sledovať ulice, ktorými hrdina prebehne. Kniha sa navyše obtiera o otázky rasizmu v štátnej sfére aj v bežnom živote, mierne sa spomína závislosť na drogách (a všetky rieky Londýna sú čierne ženy). Kniha má celkom príjemné tempo a jazyk je plný charakteristického britského humoru. Niekedy mi trvalo dlhšie pochopiť, hold angličtina je stále len druhý jazyk, ale stálo to za to. Odporúčam. Čítam dvojku.

V českom preklade si knihu môžete kúpiť napríklad vo Funtasticu.

 

Peter Bajzlik

(fanúšik Multiverza)

Komiks Tretí zákon (Le Troisieme Testament), ktorý majú na svedomí Xavier Dorison a Alex Alice, vyšiel v posledných dvoch číslach Modrej Crew. Aj keď nie som fanúšik komiksov, nechal som sa vo Funtasticu na Modrú Crew nahovoriť a neoľutoval som.

Tretí Zákon vznikol v roku 1997, tri roky predtým, než Dan Brown pobláznil svet DaVinciho Kódom a ukázal svetu tajné spolky, templárov, tajomné artefakty a tajomstvá v cirkvi, navyše v stredoveku, (a to všetko v komikse) než sa z podobných záležitostí stal mainstream. Pôvodný komiks mal štyri diely, ale v roku 2010 vzniklo voľné štvordielne pokračovanie. Na prvý pohľad ma uchvátili námet (stredoveký akčný triler) a nádherné kresby. Nevedel som sa dočkať pokračovania. Keď konečne vyšiel druhý diel, za chvíľu som ho mal prečítaný. Nakoniec som prečítal naraz prvú aj druhú časť. Tu by som mohol skončiť, vychváliť komiks a mať jeden z najkratších príspevkov v Multiverze. Ale nemôžem.

Uvedomil som si, že Tretí Zákon má niekoľko aspektov, ktoré niekomu nemusia prekážať, inému môžu vyhovovať. Mne však nesadli. Prvý sa týka kresieb. Sú skvele spravené, je vidieť, že na nich poctivo pracovali. Osobne však nie som zástancom strategicky umiestnených tieňov alebo príhodne orezaných obrázkov, bez ktorých by bol komiks mládeži neprístupný. Druhým aspektom je miestami nedostatočné vysvetlenie niektorých dejových zvratov. Pri druhom čítaní som musel dosť hľadať, aby som našiel dôvod, prečo sa dej uberá týmto smerom. Miestami sa mi zdá, že sa venuje priveľa miesta detailom a psychológii postáv na úkor dôležitých informácií. Alebo neviem čítať vážne komiksy. Poslednou vecou je samotný dej. Niektoré zvraty a argumenty mi prišli vyslovene nelogické a spravené iba preto, aby sa príbeh pohol nečakaným smerom.

Spoiler
Príklad je jednoduchý. „Och, zlosyn mi vyvraždil rodinu, ktorú väznili XYZ, aby som pomohol hlavnému hrdinovi utiecť a tak pomohol zlosynovmu strašnému plánu. Viem, že chce, aby som mu pomohol a ak to spravím, bude takmer nemožné zastaviť ho v jeho pláne zničiť svet. Ale tak spravím to, keď tak chce.
Koniec mi tiež prišiel zvláštny a čakal som viac výbuchov. Takto ostala horko-sladká pachuť… nechcem viac prezrádzať. Komu sa žiada, môže si komiks prečítať a prísť na knižnú sešn, aby nám o ňom porozprával. Možno ho potom lepšie pochopím.

V každom prípade, toto je môj subjektívny názor. Tretí Zákon nie je príliš oddychové čítanie, ale kto má rád vážne komiksy a vyššie uvedené nepovažuje za nedostatky, hor sa do čítania! Neoľutuje.

Komiks si môžete zakúpiť vo Funtasticu. Ak si chcete prečítať recenziu na prvý diel, nájdete ju na našej stránke.

IntrOvert

(Multiverzum)

Tento mesiac som sa rozhodol, že v Čitateľskom mesačníku nebudem písať o celej, rozbehnutej alebo už ukončenej sérii, ale práve naopak. Odporučím prvé zošity dvoch sérii, ktoré začali tento mesiac – jednu explicitnú, ale zato menej vážnu, a druhú naopak serióznu a mysterióznu z prostredia Južnej Ameriky.

Dark Fang (Image, 2017)

Vampírizmus ma fascinoval už odmalička. Nie som však fanúšik všetkých tých romantických young adult príbehov, ktorých autori vo väčšine prípadov pošlapú pôvodnú mytológiu. Naopak si vážim, ak autor alebo tím autorov vezmú pôvodnú látku, pridajú niečo nové a zasadia príbeh do prostredia dostatočne zaujímavého pre moderného čitateľa. Práve týmto prípadom je aj séria Dark Fang, ktorej prvé číslo vyšlo 15. novembra tohto roka.

Sledujeme upírku menom Valla, ktorá sa musí vyrovnať s novými technológiami a zapadnúť do moderného a uponáhľaného sveta. Valla nám v príbehu vysvetľuje, odkiaľ pochádza a ako sa stala tvorom noci bažiacim po krvi. V zošite často opisuje a kritizuje modernú spoločnosť, napríklad aj za malé elektrické škatuľky, do ktorých my ľudia neustále pozeráme. Valla napriek mladému výzoru a sexy figúre už má pomerne vysoký vek, a tak mnohé dnešné vymoženosti nazýva zvláštnym pomenovaním ako napríklad „peniaze-rodiaci-prístroj“ (bankomat). Mimochodom, čo myslíte, čo je najlepšia práca pre sexy vyzerajúcu upírku, ktorá sa nechce podriaďovať, má svoj štandard a svojimi schopnosťami dokáže prinútiť mužov, aby robili to, čo jej príde na um? Live-sex-strip-chat-cam! Prvý zošit bol zábavný, explicitný s príjemnou dávkou erotiky a štipkou múdrosti. Ak vás zaujíma odľahčený a netradičný pohľad na život upírky v 21. storočí, tak Dark Fang je pre vás ako stvorený!

Coyotes (Image, 2017)

Akcia filmu Undeworld (2003) sa stretne s prostredím filmu Sicario (2015) – to je nová séria od Image, ktorej prvého čísla sme sa dočkali 8. novembra 2017.

Detektív Frank Coffey sa snaží odhaliť pozadie viacnásobnej brutálnej vraždy, ktorej svedkom je neplnoleté dievča vyzbrojené dvoma mečmi a s prezývkou Red. Lenže pravda je omnoho záhadnejšia a zložitejšia, než sa na prvý pohľad môže zdať. Mysteriózny príbeh, ktorý nás zoznámi s mladou sirotou Analiou, ktorá prišla o svoju rodinu pri útoku bytostí podobných vlkom. Nasleduje útek a vstup do akej si mexickej sekty v meste City of Lost Girl, kde zisťuje, že nie je obyčajne dievča.

Príbeh s perfektnou kresbou, ktorý bol v prvom čísle veľmi skúpy na akékoľvek detaily, si získal moju pozornosť a mal by si aj vašu. Niečo temné a nebezpečné tam vonku striehne a my si budeme musieť počkať do 13. decembra na pokračovanie.

Oba komiksy si môžete kúpiť na e-shope Komiksový Raj. Nájdete tu Dark Fang a aj Coyotes. V prípade digitálnej kópie treba navštíviť Comixology.

Ak hľadáte ďalšie tipy na čítanie, odporúčame vám aj naše knižné alebo komiksové recenzie.

 

Zaujal ťa tento článok? Staň sa fanúšikom našej facebookovej stránky a buď pravidelne informovaný o všetkých novinkách. A ak chceš nahliadnuť do zákulisia, sleduj nás na Instagrame.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Solve : *
11 × 19 =