Čitateľský mesačník XXVII.

Tak sa to podarilo. V minulom čitateľskom mesačníku som v úvode spomínal veľký literárny projekt, ktorý nás aktuálne zamestnáva. A je to už viac ako týždeň, čo sme Fantasy knihy oficiálne predstavili. Bez preháňania môžem toto spojenie dvoch webov označiť za jeden z najambicióznejších projektov, do ktorých sa Multiverzum pustilo. Vďaka tejto fúzii sme získali nových kolegov a vy aj vďaka nim prísľub oveľa väčšieho množstva informácií a recenzií z knižného sveta. Odštartovanie bolo len začiatok, ale o ďalších plánoch niekedy inokedy. Teraz si prečítajte opäť zaujímavú zmes odporúčaní, či už knižných, alebo komiksových, a ak vám bude málo, už viete, kam zamieriť. Fantasy knihy sú fantastické po každej stránke. 😉

Janka Casion Kolenová

(Multiverzum, Blogerka)

Sarah J. Maas: Na dvore z hmly a besu (Slovart, 2019)

Sarah J. Maas patrí medzi svetoznáme autorky a jej fantasy young adult séria Trón zo skla si získala veľké množstvo fanúšikov. Dovolím si tvrdiť, že minimálne rovnako úspešnou je aj druhá autorkina séria – Na dvore z tŕňov a ruží. Začiatkom tohto roka vyšla v slovenčine vo vydavateľstve Slovart druhá časť, na ktorú sme si museli počkať pomerne dlho (najmä oproti českým prekladom).

Stálo to za to!

Na dvore z hmly a besu je výborným pokračovaním, ktoré značne prekonáva prvú časť, a to nielen rozsahom, ale najmä bohatým obsahom. Opäť sa ocitáme v už známej ríši férov, do ktorej už patrí aj Feyre. Po zachránení Prythianu získala nové nesmrteľné telo a schopnosti, ktoré ako človek nemala. Prešla si však desivými hrôzami a jej psychika na tom vôbec nie je dobre. Oceňujem, že autorka ju neurobila dokonalou, nebála sa ísť do temnejších zákutí psychiky, no stále so svižným, dobre čitateľným tempom.

Druhá časť dáva viac priestoru aj vedľajším postavám, najmä Rhysandovi, ale aj jeho priateľom a členom dvora, ktorí vnášajú do príbehu humor, akciu a rozvetvujú príbeh.

Pri čítaní sa určite nebudete nudiť, pretože sa prakticky stále niečo deje. Najskôr je to Feyra a jej depresie, neskôr hrozba vojny, spoznávanie nových postáv a ich životov, milostné komplikácie. Zvratov je hneď niekoľko, a ak si v úvode knihy poviete, že viete, ako sa to skončí – vyvediem vás z omylu. Neviete, autorka má rada zvraty a v závere je ich hneď niekoľko.

Teraz sa začína strastiplné čakanie na tretiu časť, ktorá by sa snáď na pulty kníhkupectiev mohla dostať v lete tohto roka.

Knihu si môžete zakúpiť na Martinuse, ale aj vo Funtastiku.

Liborius

(Multiverzum)

Jason Aaron, Steve Dillon: Punisher MAX #1: Kingpin (BBart, 2018)

Přátelé, tohle je jízda jako hrom. Steve Dillon a Jason Aaron servírují řádně brutální a krvavou porci, kterou zblajznete na posezení.

Šéfové nejdůležitějších rodin přijdou s plánem, jak vylákat Punishera. Proto se rozhodnou obsadit Kingpina, do té doby smyšlenou legendu, kterou má sehrát ambiciózní bodyguard Wilson Fisk. Jak se ale ukáže, jeho ambice jsou větší, než kdokoliv čekal a role capo di tutti capi mu sedne jako ulitá. Nejenom protože to byl od začátku jeho plán.

Série Punisher MAX 2 startuje výživně a Frank i Wilson na své cestě za sebou zanechávají těla, s nikým a ničím se nemažou a střet mezi těmito dvěma těžkými vahami (zatím jen opatrný, spíš v náznacích) bude jistě ještě kolosální. Tahle surová řezničina má, ostatně jak to u Punishera bývá, fakt koule. Kde je další díl?!?

Komiks si môžete zakúpiť napríklad vo Funtasticu.

Joja Pevčíková

(Multiverzum)

Maggie Stiefvaterová: Zázraky padlých svätých (Slovart, 2019)

Kedysi dávno boli Soriovci nútení odísť z Mexika kvôli svojim zázrakom a pútnikom. Kráčali a kráčali, až sa dostali do púšte v Colorade, na miesto menom Bicho Raro. Tam sa usadili, ale keďže Soriovci sa rodia, aby robili zázraky, pútnici, ktorí sa chceli zbaviť svojej temnoty, za nimi prichádzali aj tam. Urobiť zázrak znamenalo vytiahnuť z každého pútnika jeho temnotu a zhmotniť ju. Ak ju pútnik dokázal poraziť, odchádzal šťastný a ľahký ako pierko. Ak nie, ostával v Bicho Raro dovtedy, kým neprišiel na riešenie. Preto by ste v mestečku našli kňaza s hlavou kojota, ženu, nad ktorou stále prší, alebo šesťmetrového rádiového dídžeja.

Je to tak, Maggie Stiefvaterová vás zahrnie originálnymi prirovnaniami a opismi, ale aj jemne „pratchettovským“ humorom. Podstatné ale je, že píše o tom, čo poznáme najlepšie a zároveň takmer vôbec – o ľuďoch, ich povahách aj o bojoch, ktoré so sebou a vlastnou temnotou všetci zvádzame. K tomu si pripočítajte preklad, ktorý výborne zachoval bohatý poetický jazyk autorky a na YA pomerne nenápadnú romantickú linku – vyjde nám z toho krásna, slovami autorky „feel good“ kniha, ktorá je perfektným úvodom do tvorby magických realistov.

Prišla noc a hviezdy sa vyšuchtali von.“ To je veta roka z pre mňa – zatiaľ – knihy roka. Teším sa na ďalších vyzývateľov.

Knihu má v ponuke Martinus, ale aj Funtastic.

Alberto

(zberateľ, Multiverzum)

B. M. Bendis, Gabriel Dell´Otto: Secret War (Marvel, 2006)

Po istej dobe som si dal re-read tohto mini-eventu z čias, keď to Bendisovi ešte písalo, a hlavne preto, aby som sa mohol pokochať tým, čo na stránkach spáchal fenomenálny Dell´Otto. Secret War (bez „s“) na konci je z polovice prvej dekády tohto storočia, keď sa Marvelu naozaj darilo chrliť jeden kvalitný titul za druhým a v tomto prípade ide o dokonalý „treat“ pre fajnšmekrov.

Retrospektívne sledujeme udalosti a následky akcie, ktorú spáchal Nick Fury po tom, ako zistili, čo sa deje s finančnými injekciami vlády (sú využívané na vývoj dokonalých technických oblekov, v ktorých menej známy villains potom páchajú terorizmus na americkej pôde). Všetko je poriadne odreportované, ale prezident nemá pochopenie a navrhne mierovú – politickú cestu. Fury vezme rozum do hrsti (a.k.a f**k this shit) a dá dokopy tajnú operácia v skvelom zložení hrdinov, ktorí mu istým spôsobom dlžia láskavosť či život.

Už samotné team assembly scény sú golden, keď sa Spidey vyteperí do svojej spálne oknom a zistí, že mu v obývačke sedí Fury a pije s Mary Jane čaj – paráda. Okrem Petera Parkera, ktorého DellOtto kreslí asi najradšej, tu uvidíte Daredevila, Captaina Americu, Wolverinea, Black Widow a Luka Cagea. Spoločne vyrazia do Latverie a tu vykonajú niečo, čo ich po roku dobehne, a všetko, ale že totálne všetko sa na nich zosype. Akčné scény, hlášky a dokonalá kresbo-maľba zaručia skvelý zážitok, ktorý mierne dehonestuje suché finále s postavou, ktorá je v pozadí do takmer úplného záveru. Veľmi vítaným bonusom sú tzv. „fury archives“, ktoré sú na konci každého zošita. Ide o transcript rozhovorov z vypočúvacích miestností S.H.I.E.L.D.-u, a keď nebudete leniví a prečítate si ich, dokreslia zopár detailov navyše.

Za mňa výborná vec, ktorá vyšla aj česky (myslím, že dokonca aj v 2 vydaniach: normal TPB a UKK), ja som čítal anglické OHC, ktoré malo navyše aj kopec bonusov a rozšírené vyššie spomenuté archívy o profily postáv (hrdinov aj záporákov). Kto ešte nečítal – smelo, nebudete ľutovať!

Komiks vyšiel aj v preklade v rámci UKK a zakúpiť si ho môžete napríklad vo Funtasticu.

Ivan Kučera

(Multiverzum, autor hororových kníh Kozí ľudia, Obchádza nás temnota)

Brian Azzarello, Lee Bermejo: Joker (BB/art, 2012)

Joker sa dostal z Arkhamu. Nikto nevie, ako je to možné, ale stalo sa. Radšej by som ale uvítal starý dobrý útek, pretože keď tento pošuk vyjde suverénne von hlavným vchodom s pomaľovaným ksichtom, tak ozaj nechápete, ako ho mohli pustiť, keď sa NEšialenstvo ani len nesnaží predstierať.

Ďalšou otázkou je, či dokáže utiahnuť celý príbeh. Je to geniálna postava, doteraz však slúžil hlavne ako korenie – a to aj v komiksoch, ktoré sú pokladané za „jeho“ (Kameňák). Objavil sa, strhol na seba pozornosť a zmizol. Tento grafický román mu však ponúka obrovský priestor, objavuje sa v takmer každom paneli. Nebude to to isté, ako keď máte radi krémeše a niekto vás prinúti zjesť 50 naraz?

Nuž… trochu áno. Ale inak prevláda spokojnosť. Jokerov komiks je presne ako Joker. Šialený a nechutný. Dostal k dispozícii tvorcov, ktorí sa neboja zájsť za hranicu. Niektoré nápady sú natoľko drsné, až tvorcov začnete upodozrievať z toho, že chcú, aby kus Jokerovho bláznovstva preskočil aj na vás.

Záporne vnímam postavu šoféra, z ktorého tvorcovia nasilu robia hlavnú postavu, čo je v príbehu o Jokerovi s názvom Joker, v ktorom Joker vystupuje na každej stránke, bizarné. Na konci síce postava dostane hĺbku (= vidíme, čo to s človekom urobí, keď z bezprostrednej blízkosti dlhý čas trávi v spoločnosti psychopatického monštra), ale aj tak mi bol Jonny Frost nesympatický. A negatívnejšie hodnotím aj slabší, neveľmi zaujímavý príbeh, ktorý slúži skôr len ako zámienka pre Jokerovo bláznenie.

Napriek brutálnej kresbe plnej skvelých detailov (v Harveym Dentovi aj v jeho kancelárii sa bijú protiklady: polovica vyzerá luxusne, druhá dezolátne), brutálnym postavám a brutálnym scénam, tempo ku koncu upadá, takže sme nakoniec radi, keď sa na oblohe rozsvieti batsignál.

Komiks si môžete zakúpiť napríklad vo Funtasticu.

Drackula

(Multiverzum)

Chuck Dixon, Graham Nolan: Bane: Conquest (DC, 2018)

V poslednej dobe som vcelku výrazne začal čítať komiksy aj digitálne a keď bol na comixology veľký výpredaj Batmanových záporákov, neváhal som a siahol som po Baneovi. Predsalen, takmer 300 stranový príbeh za 4€ vyzeral lákavo. Stál ale príbeh za tých pár korún?

Príbeh začína jednoducho. Niekto sa pokúsi Baneovi pod nosom prepašovať obrovskú zásielku zbraní. Bane zakročí, ale tým celá situácia nekončí, skôr naopak. Naskytá sa totiž otázka, kto za tým je? Aké sú jeho plány? Zbraní bolo dosť na rozpútanie menšej vojny a tak Bane zacíti prítomnosť síl, ktoré chcú prebrať moc a on by to mohol využiť. Bane začne myslieť globálne. Jeho bojiskom už nie je iba Gotham, prípadne domáca pôda na Santa Prisce. Ikonickému zlosynovi sa otvára celý svet.

Bane následne sleduje jediný cieľ a to získať moc. Chce ovládnuť kriminálne podsvetie na celom svete. Akcia tak strieda akciu a plánovanie útokov na konkurenciu nemá konca. Niekedy sa akcia podarí, niekedy sa stane Bane terčom zrady a občas sa do celého diania zamotá Batman. Nič viac a nič menej. Conquest je čistokrvná akčná jednohubka, ktorá nemá príliš veľké ambície. Bane sa tu postaví množstvu oponentov, ale občas bude nútený vytvoriť zaujímavé spojenectvá. Keď padne na kolená, vždy sa postaví. Zaujímavým elementom je Baneova patria a postavy, ktorými sa časom začne obklopovať. Však ak chce niekto viesť vojnu, musí mať armádu a napríklad KGBeast je v tomto smere zaujímavá karta. A samozrejme, prítomnosť Batmana je priam esenciálna. Nie je ho príliš vidieť, objaví sa len občas, ale stále si hovoríte, že ten netopier tam niekde musí byť.

Ak teda hľadáte oddychové čítanie kde sa stieľa hlava-nehlava a kde scenárista nevytvoril vyslovene nadčasové dielo, je Conquest správnou voľbou. Bane a jeho minulosť sa vám trochu poodhalí, ale nejaké výrazné prepisovanie mytológie sa nekoná. Údajne ide o spin-off príbehu I Am Bane z Rebirth série Batman, ale Conquest funguje aj samostatne. Takže pripraviť päste, doplniť zásobníky a šialená jazda za dobytím sveta sa môže začať.

Komiks je v ponuke na Comixology, ale aj na Bookdepository.

Ktorý z uvedených titulov by ste si prečítali?

Ukáž výsledky

Loading ... Loading ...

Zaujal ťa tento článok? Staň sa fanúšikom našej facebookovej stránky a buď pravidelne informovaný o všetkých novinkách! A ak chceš nahliadnuť do zákulisia, sleduj nás na Instagrame.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Solve : *
20 + 27 =