Dobré horory mimo reflektorov #2

Dnes na programe dňa: drastický S. Craig Zahler, nebezpeční psychiatrickí pacienti mimo ciel, turecké ohavnosti nemalého kalibru, zverstvá vyliezajúce z mora a labužník Jiří Lábus.

Alone in the Dark (1982)

Začnime záležitosťou starou 37 rokov, a aby toho nebolo málo, tak od režiséra, ktorý dal tomuto svetu Arachnida a Nočnú moru z Elm Street 2. Zaradenie Alone in the Dark do nášho zoznamu však nie je žiadnym vtipom! Ide totiž, a teraz sa niečoho rýchlo chyťte, o vydarený horor. Režisér stavil na jednoduchú, ale ako rana kladivom do spodnej čeľuste silnú zápletku. Banda šialených magorov zdrhla z ústavu a poneviera sa po meste. To proste nemôže dopadnúť dobre. Polícia je krvilačným maniakom na stope, ale skôr, než nočnú oblohu pretnú približujúce sa majáky, pretečie veľa krvi. Fungujúce postavy (tak kladné, ako aj záporné), pekne temná atmosféra a viacero nervydrásajúcich momentov.

Baskin (2015)

Čožeeee? Turecký horor? A prečo nie! Baskin je síce v skutočnosti koprodukciou Turecka a USA, ale myslím, že o ňom môžeme s čistým svedomím vravieť ako o tureckom vzhľadom na to, kde sa odohráva a akej národnosti sú tvorcovia a herci. Vskutku exotická záležitosť. Ale rozhodne nie určená každému. Kto má slabší žalúdok, ruky preč. Začíname opatrne (skupina policajtov je uprostred noci privolaná na miesto, na ktoré nikdy nemala chodiť), ale postupne prituhuje a ku koncu už sa na niektoré megakrvavé, extra úchylné a nebezpečné výjavy nedá pozerať. Tie sú spracované na vysokej a realistickej úrovni, poteší tiež fajn kasting so sympatickými hrdinami.

Cold Skin (2017)

Hoci tento španielsko-francúzsky kus nakrútil pomerne známy, fajnovo kontroverzný Xavier Gens (Hranice smrti, The Divide), samotný film v našich končinách nie je možné zohnať oficiálnymi cestami. Čo je škoda. Dvaja muži, tajomný ostrov so skalnatým pobrežím, maják ako jediná stopa civilizácie, všade naokolo nehostinný, chladný a burácajúci oceán a v neposlednom rade noc. Noc, s ktorou na breh vyliezajú oni. Je to zručne zrežírované, s pôsobivou atmosférou a dobrými hercami. Drsné, ale nie explicitné. Menej poteší stagnácia, do ktorej snímka monotónne v druhej polovici upadá.

The Incident (2011)

Meno S. Craig Zahler sme skloňovali už v prvej časti a teraz prišiel na rad opäť. Craig nie je len spisovateľ a režisér, ale tiež scenárista. A práve ako scenárista je podpísaný pod americko-francúzsko-belgickou snímkou o kuchároch bojujúcich o život v nočnom psychiatrickom ústave, v ktorom prestala fungovať elektrika. Vskutku originálna zápletka je síce trošku domrvená logickými kiksami, kto si ale na také veci nepotrpí a chce si len užiť hardcore hororovú nočnú jazdu z blázinca, bude spokojný.

Specialita šéfkuchaře (1999)

Úžasne atmosférický český televízny film, v ktorom nič netušiaci Jiří Lábus začne navštevovať zvláštny, extrémne zazobaný podnik s cieľom konzumovať kvalitné jedlo. Adaptácia poviedky amerického autora Stanleyho Ellina okrem skvelého Lábusovho výkonu a podmanivej atmosféry, ktorá je neuveriteľne hypnotická, disponuje i drastickou koncovkou.

Chcete viac dobrých hororov, ktoré sa ocitli mimo reflektorov, no určite stoja za pozretie? Čaká na vás prvá časť tejto rubriky.

Zaujal ťa tento článok? Staň sa fanúšikom našej facebookovej stránky a buď pravidelne informovaný o všetkých novinkách! A ak chceš nahliadnuť do zákulisia, sleduj nás na Instagrame.

Ivan "tron" Kučera

Autor knihy Obchádza nás temnota. Životné krédo: Noc býva najtemnejšia pred úsvitom.

2 thoughts on “Dobré horory mimo reflektorov #2

  • 19. februára 2019 at 10:17
    Permalink

    Odporucam Otesanek (Česko / Velká Británie / Japonsko, 2000) , kvalitka neskutocna 😀

    Reply
  • 11. marca 2019 at 15:01
    Permalink

    Ďakujem, ale poznám to a netrúfam si na to; Švankmajerových filmov sa bojím, sú mimoriadne zvláštne (psychedelické?) aj na môj vkus. Kedysi som čítal recenziu v Cineme, tam tomu vpálili 100%.

    Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Solve : *
9 + 26 =