Halloween 2019 : Strach naprieč médiami
Halloween je tu a existuje množstvo spôsobov, ako ho prežiť. Niekto sa nahodí do kostýmu a vyrazí do ulíc. Ďalšou možnosťou je sledovanie filmov, ktoré vám a všetkým vo vašom okolí privodia príjemné zimomriavky. Ak máte chuť na hororový maratón, vhodnou voľbou je seriál. Nechcete byť iba pasívny prijímateľ? Ideálnym riešením sú hororové hry. V prípade, že chcete úplne vypnúť, hoďte sa na posteľ a pustite si hororový podcast. Pre všetky menované situácie majú pre vás členovia našej redakcie niekoľko tipov, aby ste prežili Halloween tak, ako sa patrí.
Žena v čiernom
Odporúča: Janka Casion Kolenová
Filmová adaptácia príbehu mladého právnika Arthura Kippsa, stvárneného Danielom Radcliffom (áno, Harry Potter). Dostávame sa do starého domu, ktorý je na ostrove a na pevninu vedie úzka cesta, ktorá je vždy niekoľko hodín zaplavená prílivom. Strašidelná atmosféra a psychologické napätie – stále čakáte, kedy to príde, niekoľkokrát vás poriadne trhne. Dynamika sa stupňuje a nervydrásajúce napätie a niekoľko desivých scén je rozhodne dobrou voľbou na halloweensky večer.
Oculus
Odporúča: Filip Šula
Dva narušení sourozenci vs zlé zrcadlo. Zní to všelijak, ale je to jeden z nejzajímavějších hororů poslední doby. Film se odehrává ve dvou časových rovinách – v minulosti, kdy malí sourozenci pozorují postupný propad svých rodičů do hlubin šílenství, a v současnosti, kdy se již dospělí hrdinové snaží v někdejším rodinném domě usvědčit pravého viníka hrůzných událostí – masivní starožitné zrcadlo. To má totiž moc vytvářet všesmyslové halucinace, a oba protagonisté brzy zjistí, že zavřít se s ním do jedné budovy byl sakra špatný nápad. Brzy se nemohou spolehnout nejen na nic, co vidí, slyší nebo cítí, ale dost možná ani na vlastní paměť. Oculus dokáže navodit pocit hrůzy právě z nejistoty okolní reality, z možnosti, že nic z toho, co kolem sebe vnímáte, není skutečné. Možná ani místo, kde se nacházíte.
The Void
Odporúča: Adam Olejár
Zaujímavý kanadský indie horor film, ktorý naplno využíva praktické efekty. Jednoduchý príbeh, ktorý je viac než čokoľvek iné výhovorkou pre použitie čo najšialenejších monštier a nezvyčajné stvárnenie kozmického hororu. Autori vedeli, že chcú napodobniť klasické horory z 80. rokov, a to sa im aj podarilo.
Supernatural
Odporúča: Jane Blake
Možno vám názov Supernatural nič nepovie, ale viac si zaradíte tento seriál, keď zmienim slovenský preklad Hrozba z temnoty či český Lovci duchů. Pre viacerých nie je ničím strašidelný, iným zase naháňa hrôzu. Alebo minimálne spôsobuje znechutenie. Táto séria od amerického filmového tvorcu, režiséra a producenta Erica Kripkeho si nepochybne vybudovala veľkú popularitu. Vysiela sa od roku 2005 až do dnešného dňa. Aktuálne beží už pätnásta séria, ktorá má byť záverečnou. Treba podotknúť, že tentoraz zrejme naozaj, keďže ,,končia“ už minimálne od desiatej série.
Seriál mapuje príbeh bratov Winchesterových, mladšieho Sama a staršieho Deana. Chlapci nevyrastali v bežnej rodine. Ich otec aj mama boli lovcami príšer a oni rodinný biznis zdedili. Čokoľvek vám príde na um, isto sa s tým stretli. Od duchov, cez zombie, krvavú Mary, džinov (nie tých z lampy), ghoulov, leviatanov, bosorky, rôznych druhov mrchožrútov, ale aj požieračov ľudského mäsa, orgánov, kostí, duší až po samotného Lucifera a Boha. Boli v nebi i v pekle. Okúsili očistec. Zomreli a vrátili sa, aby ďalej bojovali so zlom.
Penny Dreadful
Odporúča: Missaela
Všetci sa radi bojíme, to nie je len klišé… Každý z nás má však inú tolernaciu pre hororové príbehy. Niekto si ako top predstaví seriál Ash vs. Evil Dead, iný zase Upírske denníky. Môj prah strachu je niekde uprostred. Medzi moje obľúbené horory patria The Originals, opantal ma zvodný Teen Wolf a stále som nedopozerala Supernatural. V poslednom období si „fičím“ na Wynnone Erp, ktorá sa ešte vysiela, ale o tom potom…
Ak sa povie hororový seriál, ja odpoviem Penny dreadful.
Skúste si predstaviť ponuré Anglicko na prelome 19. a 20. storočia, ktoré svoje tajomstvá ukrýva vo večnej hmle Londýna. V uliciach sa predávajú lacné hororovo ladené krátke príbehy za penny, ktoré strašia nielen deti, ale aj dospelých chudobnejšej pracovnej triedy. To nie je fantázia tvorcov, ale Penny Dreadful.
Seriál má tri série, no ako to už býva, jeho kvalita postupne klesala. Hlavná hrdinka Vanessa Ivys má isté „schopnosti“ a temné tajomstvá z minulosti. Svoj príbeh začína Vanessa rozprávať skrz pátranie po svojej najlepšej kamarátke, ktorá zmizla. V každej sérii sa dozvedáme viac o Vanessinej minulosti a prekliatí, ktoré jej nedá žiť. Ako diváčka, som sa občas pristihla pri otázke, či by som seriál pozerala, aj keby hlavnú hrdinku nestvárnila práve Eva Green. Jej majstrovské stvárnenie lady Ivys vystrelilo seriál medzi najlepšie hororové počiny, ktoré som doteraz videla. V príbehoch za penny jej však sekundujú aj ďalšie veľké herecké mená ako Josh Hartnett a Timothy Dalton. Ich postavy sú rovnako temné a excelentne stvárnené. Hrdinovia seriálu Penny Dreadful veľmi rýchlo pochopia, že zlo nosí ľudskú tvár a najväčší démoni sa skrývajú v každom jednom z nás….
Twilight Zone
Odporúča: Filip Šula
Jeden z prvních televizních seriálů vůbec je doposud jedním z nejlepších hororových seriálů, co kdy vznikly. Na formátu dvaceti minut vyprávěl příběhy scenáristů, ale také uznávaných autorů sci-fi a hororu. Byť některé příběhy byly spíš komediální a některé se týkaly sci-fi, Twilight Zone je často vzpomínána pro ty epizody, které braly klidné spaní. Za všechny jmenujme třeba hojně citovaný Its a Good Life, o všemocném desetiletém chlapci, který svému okolí vládne železnou rukou, nebo Mirror Image, děsivý příběh o dvojnících, jenž inspiroval letošní hororovou pecku MY. Twiligh Zone přitom jen zřídka, pokud vůbec někdy, vysvětlovala tajemné jevy svých příběhů. Všechny ty paranormální věci se prostě děly a pokud se někdo dožadoval vysvětlení, nedostal ho. Právě ten dotek a vědomí existence něčeho nepřirozeného byly tím správným palivem pro noční můry, které později využila například Akta X.
Sleepy Hollow
Odporúča: Jane Blake
Počuli ste už o The Legend Of Sleepy Hollow od Washingtona Irvinga? Ide o príbeh publikovaný v roku 1820, ktorý je dodnes veľmi obľúbeným hlavne v dušičkovom období. A to aj napriek tomu, že pôvodne vznikol hlavne s politicko-kultúrnym kontextom, nie na strašenie.
Poviedka zasadená do roku 1790 sa odohráva v okolí nemeckej usadlosti Tarry Town. Konkrétne miesto sa nazýva Sleepy Hollow. Irving popisuje príbeh dvoch sokov v láske, učiteľa Ichaboda Cranea a Abrahama ,,Brom Bonesa“ Van Brunta. Obaja muži sa uchádzajú o ruku mladučkej Katriny Van Tassel, dcéry bohatého farmára. Bones sa pokúšal Cranea márne dostať do fyzickej potýčky, preto na neho vymyslel niekoľko rôznych vtípkov. Takto to ide nejaký čas, kým nedôjde k jednej osudnej jesennej noci. V usadlosti Van Bruntových sa koná oslava žatvy, kde príde aj Ichabod pripravený po nej požiadať Katrinu o ruku. Crane sa dobre zabáva, okrem iného počúva rôzne legendy od miestnych i Broma, až kým sa všetko nezvrtne v jeho neprospech.
Týmto príbehom z 19. storočia sa inšpiroval aj filmový priemysel. V roku 1999 pod taktovkou Tima Burtona vznikol film Sleepy Hollow, kde si Ichaboda Cranea zahral Johnny Depp. A o štrnásť rokov neskôr v roku 2013 prišiel seriál Sleepy Hollow od Alexa Kurtzmana, Roberta Orciho, Phillipa Osciveho a Lena Wisemana, v hlavnej úlohe s Tomom Misonom a Nicole Beharie.
Zatiaľ čo film bol inšpirovaný iba poviedkou Sleepy Hollow, v seriálovej verzii pridali aj koncept ďalšieho príbehu od Irvinga s názvom Rip Van Winkle. Tam sa hlavná postava vyberie do lesa na prechádzku so psom a stretne čudného človeka v starom oblečení, ktorý potrebuje pomôcť so sudom. Rip ide s ním. Prídu na miesto, kde je viac ľudí podobných tomu, čo išiel so sudom. Zostane s nimi, zabáva sa, až kým nezaspí. Keď sa zobudí, všetko je iné. Rip totiž zaspal na dvadsať rokov. V seriálovej verzii Sleepy Hollow sa niečo podobné, ale inak stane Ichabodovi Craneovi. Ten však nezaspí na dvadsať rokov, no na niekoľko storočí a zobudí sa v súčasnosti, kde musí opäť riešiť problém s bezhlavým hessenským jazdcom.
Darkest Dungeon – hra
Odporúča: Adam Olejár
Ťahová RPG stratégia možno nie je žáner, ktorý by si väčšina ľudí spájala s hororom, avšak goticko-lovecraftovská klasika Darkest Dungeon skvele spája herné mechaniky so svojimi témami a príbehom. Brutálny a nemilosrdný zážitok, skvelá atmosféra, soundtrack, grafika a v neposlednom rade – proste kvalitná a dobrá hra, ktorá má veľa čo ponúknuť.
Sunless Sea – hra
Odporúča: Adam Olejár
Vo svete Fallen London, pod zemským povrchom sa rozpína ešte temnejšie a nemilosrdnejšie more, než je to povrchové – Zee. Malý parník vychádza z mesta, ktoré bolo kedysi Londýnom, na svoju púť skrz more, nad ktorým nevychádza ani nezapadá slnko. Hra je plná temnej atmosféry, ťažkých rozhodnutí a pomalého tempa striedaného s nečakaným bojom o holý život, Sunless Sea je hra skvelá na jesenný víkend.
Viac odporúčaní na hororové hry si môžete prečítať v našom článku.
Magnusové archívy – hororový podcast
Odporúča: Saška
Jonatan Simms je hlavným archivárom v Magnusových archívoch. Jeho predchodkyňa zmizla za zvláštnych okolností a zanechala za sebou bordel v papieroch. A tak Jonatan postupne vyberá napísané výpovede, ktoré vôbec nie sú chronologicky usporiadané, a načítava ich na diktafón, aby to bolo lepšie a prehľadnejšie. Výpovede majú niečo do činenia s niečím nadprirodzeným alebo minimálne veľmi divným. Jonatan je skeptický a vždy sa snaží nájsť prirodzené vysvetlenie. Zároveň to vyzerá, že väčšina výpovedí spolu vôbec nesúvisí a evokujú samostatné hororové poviedky. No neskôr sa začínajú niektoré mená opakovať a koniec prvej série rozhodne vyeskaloval!
Ak máte radi hororové poviedky a nemáte čas čítať, toto rozhodne odporúčam. Nahovorené je to skvelo. Jediná nevýhoda je, že ten istý človek načítava všetky výpovede, bez ohľadu na to, či ide o muža alebo ženu, a tak mi občas trochu ušlo a až v polke dielu som si uvedomila, že je to tentoraz žena. Ale nie je to nič extrémne rušivé. Vynahradí to fakt, že Jonatan má veľmi príjemne hororový hlasový prejav.
Podcast nájdete napríklad na Spotify alebo na ich stránke http://rustyquill.com/the-magnus-archives/ , kde nájdete aj prepisy či práve zhrnutie, keď tušíte, že postava sa už raz vyskytla, ale neviete, v ktorej časti a v akom kontexte. Do dnešného dňa vyšlo 157 častí, v dĺžke 20 – 30 minút, čo je taká príjemná dĺžka hororovej poviedky.
Prečítajte si tiež naše halloweenske tipy z minulého roka.
Ak sa chcete ponoriť do hororových kníh, máme pre vás niekoľko odporúčaní na portáli Fantasy knihy.