Fantastický Halloween 2018: humor a strach patria k sebe!

Halloween je v súčasnosti najmä popkultúrny a konzumný sviatok, rovnako ako naše Dušičky. V článku sa okrem toho, že sú si tieto dve podoby sviatku mŕtvych bližšie, než by ste tušili, dozviete aj o tom, na čo môžete počas halloweenskej noci minúť svoj čas! Vydajte sa s nami od klasík cez novinky až po guilty pleasure popkultúrne artefakty oslavujúce noc všetkých mŕtvych. Pretože kto povedal, že strach a humor k sebe nepatria?

Filip „Tayshren“ Darida

(Multiverzum)

Mám toto obdobie rád, hlavne kvôli atmosfére, ktorá celospoločensky panuje. Čo sa mi ale páči, je história Halloweenu. Pomiňme teraz, že tento sviatok sa pôvodne v Írsku rozšíril vďaka kresťanskému Sviatku všetkých svätých (Haloween = All Hallows‘ Eve = Predvečer všetkých svätých) a venujme sa tomu viac sexy vysvetleniu. Veď aj tak už vieme, že kresťania vo veľkom kradli dátumy pohanských sviatkov a prekrývali ich svojimi vlastnými. Keltský sviatok Samhain. Pre Keltov začiatok nového roka, deň, v ktorý sa z leta stáva zima, noc, keď sa stierajú hranice medzi svetom živých a mŕtvych. Takisto aj noc, v ktorú je najsilnejšia mágia, posvätná noc druidov a (neskôr) čarodejníc.

A práve ohľadom čarodejníc by som pre vás mal hneď tri tipy, ako stráviť Halloween v spoločnosti našej obľúbenej fantastiky. Ten prvý bude pre tých, ktorí preferujú skôr pasívne sledovanie pohyblivých obrázkov. Pár dní dozadu vydal Netflix prvú sériu seriálu The Chilling Adventures of Sabrina. Áno, je to tá Sabrina, ktorú si pamätáte z obrazoviek televízií už hádam spred 20 rokov. Ale zároveň nie, vôbec to nie je tá istá Sabrina. Stačí si pozrieť trailer. Vycítite tam omnoho temnejšie podtóny a hororové prvky. Je to seriál jednoznačne vhodný na Halloween. Pretože je rovnaký ako samotný sviatok. Tvári sa temne a hororovo a skutočne takéto prvky má, ale nakoniec je to len zábava.

Ďalšie dva tipy mám pre tých, ktorí dávajú prednosť čítaniu. Pokiaľ máte radšej panely a bubliny, určite si zožeňte Wytches od Scotta Snydera. Temný príbeh o odporných čarodejniciach pochádzajúcich z lesov je jeden z najlepších hororových komiksov posledných rokov a zároveň srdcový projekt jednej z najdôležitejších postáv súčasného komiksového sveta. A nakoniec ostáva jeden tip pre ľudí, čo si jednoducho chcú sadnúť s dobrou knižkou. HEX od holandského autora Thomasa Olde Heuvelta určite stojí za prečítanie. Jedna čarodejnica, jedna kliatba, jedno zakliate mestečko. A obyvatelia, ktorí sú zmierení s tým, že sa z neho nedostanú. To sa ale nepáči mladým ľuďom, prečo by nejaká kliatba mala v dobách internetu obmedzovať ich slobodnú vôľu?

Elendilka

(Multiverzum)

Pre potterákov odporúčam stiahnuť si mobilnú hru Hogwarts Mystery. Nemusíte nutne kvôli príbehu, ale tvorcovia na október predstavili halloweensku veľkú sieň a dokonca môžete Dumbledorovi pomôcť pripraviť výzdobu. Vaša postava v habite vyrezáva tekvice a užíva si pravú halloweensku párty, ako v knihách.

Okrem toho sa mi Halloween pravidelne pripomína v špeciálnych tematických epizódach rôznych sitcomov. The Big Bang Theory je už dávno za zenitom, ale tohtoročná halloweenska epizóda stála za to, aj ak ste to už so seriálom vzdali. Howard sa totiž namiesto nejakého geeky kostýmu prezliekol za Sheldona a po tých rokoch spolupráce ho naozaj dokonale imitoval. Samozrejme, Sheldon sa mu pomstil vo veľkom štýle a o zábavu bolo postarané.

Sensej

(ilustrátor, komiksový kreslič)

Keď sa povie Halloween, napadá mi The Legend of the Sleepy Hollow. Legenda má mnoho spracovaní, no najznámejšiu verziu s Deppom v hlavnej úlohe by ste rozhodne mali vidieť. Taktiež by som odporúčal rozprávky na dobrú nočnú moru z dielne Guillerma Del Torra. Napríklad Faunov labyrint. Tohtoročný Halloween však mienim zasvätiť seriálu Castlevania.

 

Martin „Benky“ Benkovič

(autor, Multiverzum)

Ja som taký sviatkový ignorant a prvá vec, čo mi napadne pri Halloweene, je len tekvica. Keď sa však zamyslím nad filmami, potom jednoznačne Beetlejuice, bol to hádam prvý hororovejší film, čo som ako dieťa pozeral, a kniha – Stokerov Dracula – tiež srdcovka z detstva.

Ivan Kučera

(Multiverzum, autor hororových kníh Kozí ľudia, Obchádza nás temnota)

Vo mne Halloween evokuje krásnu časť roka. Nemám príliš v láske slnečné letá, bližšie sú mi veterné noci, pochmúrne, ponuré dni a hmlisté rána. Spomeniem si tiež na Michaela Myersa, ale určite vo mne oveľa viac prevláda realita, do tmy pietne vysvietené cintoríny a podobne. V skutočnosti Halloween pochádza od nás, z temnej a odjakživa mystickej a poverčivej Európy. Vymysleli ho Kelti. Tekvice si vydlabávali už naši prapredkovia. Svetlonos u nás predstavoval (okrem iného) ducha dieťaťa, ktoré zomrelo pred krstom. Tekvice mali zároveň odháňať strigy a démonov.

Štěpán Lenk

(zberateľ, ilustrátor, Multiverzum)

Mám opravdu rád Spider-Mana, dost často si takhle kolem Dušiček vybavím záporáky Hobgoblina a Jack O’Lanterna, kteří při svých snahách zničit Pavoučímu Muži život často používají právě výbušné tykve. Zdaleka nejvíce je ale pro mne Halloween ukazatelem právě blížících se Vánoc. Jakmile se v obchodech objeví záplava dekorativních tykví a čarodějnic, obyčejně zpozorním, jelikož o dva týdny později už na těch samých místech bude stát vousatý chlapík v červeném kabátu, umělé stromky a polystyrenový sníh. A v tu chvíli je třeba jednat, protože to šílenství kolem nakupování dárků často přichází rychleji, než člověk vůbec stihne uvařit dýňovou polévku.

Ash

(Multiverzum)

Tento rok mi súhra okolností v preddušičkovom čase pripomenula starý Jacksonov film Frighteners. Tak som si ho s chuťou znova pozrel. Je to dobrý film od Petera Jacksona z čias, keď ešte nebol slávny kvôli Pánovi prsteňov. Duchársky thriler s typickým jacksonovským šibeničným humorom, no vo svojej podstate múdro-smutný. Pre mňa na sychravý čas Dušičiek ideálny.

Liborius

(Multiverzum)

Halloween, tedy koleda, kostýmy, strašení a tak, je pro mě vzdálená tradice, která frčí především v USA. A jako takovou ji znám hlavně právě z amerických filmů a seriálů. A zvláště jeden vlastně ve mně utvářel asi nejsilněji vůbec nějaké podvědomí o tomto svátku. SIMPSONOVI!!!

Halloweenské speciály (Treehouse of Horror) byly mé nejoblíbenější díly žluté rodinky už v dětství. Vždy jsem se těšil na Kanga s Kodosem, později jsem byl zvědavý, jaký klasický horor si vezmou tvůrci na paškál, a tak vůbec bylo pro mě tohle vybočení z tradičního simpsonovského vyprávění vždy příjemnou záležitostí. A to i dnes, kdy jde neoddiskutovatelně kvalita seriálu dolů. Zvlášť když znělku, jako povedenou poctu hororové historii, připraví sám Guillermo del Toro.

Peter „Šuflo“ Šufliarsky 

(bloger)

Halloween pre mňa nikdy nepredstavoval viac ako pohodový večer strávený v spoločnosti strašidelne ladených a nadprirodzených filmov, nevynímajúc seriálové špeciály a relácie. Tých sa totiž vystrieda v televízii fakt požehnane, aj keď nie u nás na Slovensku. Našťastie existuje moja zbierka DVD filmov, ktoré si na Halloween veľmi rád pozriem. Sledujem ich hlavne večer, tesne potom, ako sa vrátim z obhliadky nebohých duší spočívajúcich na cintoríne.

Kedysi mi k navodeniu tej správnej atmosféry stačila hocijaká Burtonovka. Dnes si už výhradne potrpím na Predvianočnú nočnú moru, ako aj na filmové spracovanie komiksovej série Trick or Treat. Vychudnutý kostlivec a nezbedný tekvičiak Sam sú bytosti, bez ktorých si Halloween neviem predstaviť. Na pulty kníhkupectiev sa taktiež aktuálne dostáva kniha Briana Jamesa FreemanaNormana Prentissa s príznačným názvom Deti Halloweenu, takže po dlhšom čase asi vymením televíziu za knihu. A keďže mám doma i malé trojročné čudo, ktoré je doslova zbláznené do múmií, upírov, vlkolakov, duchov a iných strašidiel, som si istý, že čo nevidieť to bude chcieť menší upgrade.

Eva „Efken“ Piarová

(Multiverzum)

Absolútnym synonymom Halloweenu je pre mňa film Hokus pokus – od obdobia, keď som sa pri ňom naozaj bála (áno, aj také bolo, ten film je starý skoro ako ja), to už prešlo k pravej popkultúrnej láske, a vždy dúfam, že keď pôjdem na Dušičky domov, v telke pôjde Hokus pokus! Jediná rola, v ktorej naozaj milujem Sarah Jessicu Parkerovie. Tieto čarodejnice nemajú chybu.

Drackula

(Multiverzum)

Synonymom slova Halloween je pre mňa heavy-metalová kapela, ale tá sa píše Helloween, tak ju sem ťahať nebudem. Inak vnímam toto obdobie v roku ako moment, keď sa stretnú dve skupiny ľudí na každoročný neľútostný súboj o tom, kto má absolútnu pravdu. Tradicionalisti (ktorí o tradíciách vedia zväčša houby) prskajú nad konzumnou spoločnosťou a posielajú mládež prechladnúť so sviečkou na hroby. Pre druhú stranu, nazvime ju amerikanisti, je to obdobie v roku, keď sa môžu prezliecť do kostýmov (aj keď si z cosplayov robia celý rok srandu) a bohapusto sa zliať. Nič extrémne nie je správne, a preto sa snažím držať niekde uprostred.

Minulý rok som absolvoval tento sviatok doma pri hororovom maratóne. Videl som Get Out, Split (na ktorý čoskoro nadviaže Glass) a ešte niečo, čo bolo tak neskutočne nudné, že som pri tom zaspal. Tento rok to vidím asi rovnako, iba filmy sa vymenia. Ak by som ale mal vybrať niečo top, niečo, čo by som mohol odporučiť, tak to je určite horor Trick ‚r Treat. Zbožňujem tú atmosféru, sarkastickosť, strašidelnosť a zároveň hravosť.

Zaujal ťa tento článok? Staň sa fanúšikom našej facebookovej stránky a buď pravidelne informovaný o všetkých novinkách. A ak chceš nahliadnuť do zákulisia, sleduj nás na Instagrame.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Solve : *
10 × 5 =