Je nový Spider-Man tým najlepším?
Spider-Man v MCU (Marvel Cinematic Universe)! V deň, keď bola táto informácia zverejnená, skoro spadol internet. V deň, keď sa prvýkrát objavil v traileri na film Captain America: Civil War, spadol skoro tiež. Teraz sme sa konečne dočkali jeho novej sólovky. Otázka znie, je tretí Spider-Man za posledných 15 rokov tým najlepším Spider-Manom?
Odpoveď je zložitejšia, než sa na prvý pohľad môže zdať. Dôvodom je aj spomenutá skutočnosť, že Tom Holland je už tretím Spider-Manom za 15 rokov. V srdciach fanúšikov navždy ostane trilógia Sama Raimiho (napriek nie úplne podarenej tretej časti), ktorá je už dnes akousi klasikou superhrdinského filmového žánra. Keď Marc Webb prišiel ako veľká voda s rečami, že nám prinesie úplne iného a moderného Spider-Mana, nebol síce ďaleko od pravdy, akurát výsledný produkt nestál absolútne za nič (vážne, dvojdielna séria Amazing Spider-Man bol bullshit). Prišiel rok 2017 a my sme konečne dostali úplne iného a moderného Spider-Mana! Snímka ale nie je samostatne stojacim filmom v začínajúcej trilógii, naopak, je súčasťou niečoho väčšieho a prepojeného. Niečoho, čoho nebol súčasťou ani Raimiho ani Webbov Spider-Man, práve preto si dovolím tvrdiť, že je porovnanie týchto Spider-Manov skutočne náročné.
Ako však obstál nový Spider-Man ako plnohodnotná snímka MCU? Myslím si, že dokonale. Napriek tomu, že film trpí neduhmi, akými trpia všetky snímky MCU. Akéhosi druhu šablónovitosti sa jednoducho nezbavíte, ak chcete mať prepojený a fungujúci filmový vesmír. Ak ste však fanúšikmi MCU a chápete, prečo sú niektoré veci tak, ako sú, bude pre vás nový Spider-Man ďalšou skvelou snímkou na konte Marvelu. On taký totiž skutočne je.
Tom Holland je perfektný Peter Parker. Ak ste fanúšikmi Spider-Mana v jeho stredoškolských časoch, budete z filmu unesení. Stredoškolský život už nie je len nejaká vedľajšia časť Petrovho života, nie, školopovinný Peter školou žije a Tom Holland stvárnil 15-ročného študenta úžasne. Rieši problémy hodné veku chlapca s primeranou dávkou naivnosti a odhodlania zmeniť svet k lepšiemu. A presne preto sa film drží pri zemi. Nedočkáme sa záchrany sveta či riešenia nejakých globálnych problémov. Po všetkých tých MCU snímkach, kde partia hrdinov lieta v moderných quin-jetoch zo štátu do štátu a rieši celosvetové záležitosti, bola táto zmena príjemná.
Vo filme sme sa tiež dočkali perfektného prerodu zo Spider-chlapca na Spider-muža. Veta „s veľkou zodpovednosťou prichádza veľká zodpovednosť“ bola perfektne pretavená do deja filmu. Naivná túžba byť súčasťou niečoho veľkého, následná konfrontácia s tvrdou realitou, až po uvedomenie si priorít a svojho skutočného poslania v role hrdinu. Toto sú najsilnejšie aspekty filmu, ktorý je nakoniec predsa len origin príbehom, ale bez uhryznutia pavúkom a smrti strýka Bena. Celé to je, samozrejme, odeté v humornom kabáte, na ktorý sme už pri Marvel filmoch zvyknutí.
Pred premiérou sa objavilo veľa znepokojených názorov na účasť Tonyho Starka a.k.a. Iron Mana vo filme. Jeho minutáž na plátne však nie je dlhá, napriek tomu je Iron Mana vo filme cítiť na každom kroku. Toto však nie je výčitka. Tony Stark od začiatku MCU prechádza asi najväčšou zmenou charakteru a vo filme Spider-Man: Homecoming sa nám ukazuje v pozícii mentora. Niekomu táto jeho rola sedieť nemusí, ale podľa mňa je to prirodzený vývoj jeho postavy. Mimochodom, až na scénu s loďou, ktorú sme videli v traileri, bude väčšinu veci riešiť Spider-Man sám, bez pomoci svojho mentora. Aj keď je toto tvrdenie značne diskutabilné, pretože samotný oblek je veľká výpomoc. Tu vidíme asi najväčší rozdiel medzi prechádzajúcimi filmami. Spider-Manov oblek totiž „prešiel“ značnými vylepšeniami a treba povedať, že si tvorcovia skutočne uleteli. Na druhú stranu, výrobcom obleku vo filme je Tony Stark, ktorý, ako vieme, si ulietava celkom rád.
Čo sa však skutočne podarilo, a uznať to musia aj odporcovia MCU, je hlavný záporák. Ten bol v podaní herca Michaela Keatona úplne dokonalý. Konečne sme dostali skutočne kvalitného záporáka, ktorého pohnútky a dôvody konania boli perfektne vykreslené. Zrazu tu nie je zvláštna potreba ovládnuť svet či ho nebodaj zničiť pádom meteoritu. Jeho dôvody sú omnoho osobnejšie, divák ich chápe a v istých častiach filmu so záporákom sympatizuje. Film však avizoval viacero záporákov, tí nakoniec slúžili viac-menej ako vata a ani jeden z nich sa nepriblížil kvalitám Vultura.
No a na záver, viete, čo prináša účasť v MCU? Množstvo odkazov na dianie v iných filmoch. Odkazmi bol film preplnený, až ste niekedy mohli nadobudnúť pocit, že je to na škodu. Na druhej strane sa už nachádzame v takom štádiu MCU, kedy to nie je len o zmienke o otvorenom portáli nad New Yorkom. Stalo sa mnoho udalostí, na ktoré filmy odkazujú. Dokonca sa deje aj to, že mnohé vzťahové linky sú vysvetlené až v nasledujúcom filme. Ubližuje to príbehom? To je otázne. Politika Marvelu je, žiaľ, už taká, že je chybou diváka, keď nevidel všetky filmy a nedopínajú mu preto všetky detaily. Snímky ako samostatne stojace filmy pochopíte, no na pochopenie celku je potrebné vidieť ich všetky.
Zhrnutie
Nový Spider-Man je určite tým najlepším! Najlepším pre túto dobu, najlepším pre moderného diváka a najlepším pre MCU. Bravúrne zahraný Peter Parker, akcia, humor, svižný ale komorný dej, dokonalý záporák a kopa odkazov na prepojený vesmír vytvorili film, ktorý si musí získať každého pravého fanúšika Spider-Mana.
Zaujal ťa tento článok? Staň sa fanúšikom našej facebookovej stránky a buď pravidelne informovaný o všetkých novinkách! A ak chceš nahliadnuť do zákulisia, sleduj nás na Instagrame.
Chapem, ze sa MCU lisi od toho komixoveho, ale pretoze mi tento clanok pride prilis vychvalny, tak si dovolim podotknut par zjavnych „uletov“, ci radsej ak chcete failov, ktore musia kazdemu pravemu fanusikovi Spider-Mana udierat do oci.
1.) Michelle a.k.a. „MJ“
Na konci filmu sa nam „odkryva“ jedna z vedlajsich postav filmu, Michelle, ako MJ. Nemam nic proti afro-americanom, ale predsa kazdy fanusik Spider-Mana vie, ze MJ (Mary Jane) je beloska so zrzavymi vlasmi.
2.) Eugene „Flash“ Thompson
Odhliadnuc od dalsej zmeny „rasy“, je tu fakt, ze odjakziva bola tato postava futbalovy hrac a tzv. „jock“. Tuto sa sice snazi vyzerat, ze sikanuje Parkera, ale je v teame akademickeho dekatlonu? Ano, par krat si tam z neho robia srandu, ze mu to moc neide, ale… Futbalovu „sisku“ nemal vo filme v ruke ani raz. Nehovoriac o jeho telesnych proporciach, ktore nemaju crty hraca americkeho futbalu.
3.) Ned
Spider man nikdy nemal „side-kicka“ ani nikoho, kto by mu robil „operatora“ ci „kamosa na telefone“. Nehovoriac o tom, ze by niekomu len tak hned prezradil svoju tajnu totoznost.
4.) Teta May
To, ze vyzera prilis mlado by sa snad jaks-taks este dalo odpustit. No fakt, ze na konci filmu „len tak“ nahodou zisti je Peter je Spider-Man? Kazdy pravy fanusik Spider-Mana vie, ake starosti si Peter Parker vzdy robil s ukryvanim jeho identity pred nou a tiez s tym ako jej to „povie“.
5.) Pavuci zmysel (Spider-sense)
Kazdy ho pozna, no tvorcovia zjavne nie… Vo filme o nom nebola ani zmienka…
Dalej sa tu uz nebudem rozpisovat… Nazor si utvorte sami. 🙂
V prvom rade ti ďakujem za tvoj skutočné dlhý komentár a samozrejme rešpektujem tvoj názor. Nedá mi však sa nevyjadriť k tvojím bodom.
1.) Vec okolo MJ je menší spoiler a keďže píšem recenzie bez spoilerov, tak som túto časť schválne vynechal. Napriek tomu to nie je žiadne prekvapenie, keďže v mojom staršom článku (ďaleko pred premiérou) som o tejto skutočnosti písal.
2.) Áno, Thomson bol iný a je pravda, že jeho nové a iné vyobrazenie nemuselo sadnúť každému, ale bol ešte niekto zvedaví na už tretieho „tupého futbalistu“ Flasha??
3.) Tu s tebou absolútne nesúhlasím. Spider-Man totiž „side-kicka“ mal. Bol ním Andrew Maguire inak známy ako Alpha. Stalo sa to v komikse Amazing Spider-Man #692 z roku 2012. Druhá vec, mne sa postava Neda veľmi páčila, ale to je opäť vec vkusu. Mimochodom, Peter bol Nedom pristihnutý, nemal som pocit, že mu musel niečo prezrádzať.
4.) K veku a tvarom teti May sa nebudem vyjadrovať, som chlap. Avšak odporúčam ti prečítať si komiks The Amazing Spider-Man: Revelations. U nás vyšiel ako Spider-Man: Odhalení a vyšiel aj vrámci UKK.
5.) Tu ti naopak odporučím pozrieť si film Captain America: Civil War. Tú scénu v Petrovej izbe, kde sa ho Tony pýtal, ako cez to môže vidieť. Odpovedal, že to ma tak schválne, lebo mu to pomáha sa sústrediť, nakoľko má zosilnene svoje zmysli. Pokiaľ toto nieje Spider-sense tak neviem. Bolo potrebné ho nejako viac spomínať? Sám si napísal, každý ho pozná.
No a na záver, ti len chcem poradiť, že ak chceš aby ta brali vážne, tak už nikdy nepíš v spojitosti so Spider-Manom slovo komiX alebo komiXového. Myslím to úplne vážne! Je to komiks alebo comics. A ešte raz ďakujem.
Diky za reakcie. 🙂 Vyjadrim sa asi ku kazdej veci zvlast. 😉
1.) Tvoj pristup bez spoilerov sa da pochopit. Kazdopadne, tuto recenziu som cital az po videni filmu. Neviem, ktory Tvoj „starsi“ clanok kde to riesis myslis, takze pre mna to prekvapenie rozhodne bolo.
2.) …ale bol ešte niekto zvedaví na už tretieho „tupého futbalistu“ Flasha??… Ano… Napr. mne sa tato adaptacia vobec nepacila a „klasicky“ flash by tam nijak nevadil. 🙂
3.) Toho Alphu som vobec nepoznal. A zjavne to je nejaky „novy“ typek. 🙂 Naviac postava Neda je zjavne Ganke Lee zo Spider Mana po tom, co ho nahradil Miles Morales. Takze tu miesaju „hrusky s jablkami“.
4.) „K veku a tvarom teti May sa nebudem vyjadrovať, som chlap.“ To akoze mam chapat tak, ze ako tetu May by si radsej videl mladu 20 rocnu stripterku s 4kami? Nebud smiesny. 😀
Ano, Revelations som cital. Kazdopadne, aj ked to bolo vtipne, tak si „to odhalenie“ na konci mohli odpustit. Bol to pre mna zbytocny „overkill“.
5.) Civil War som videl. A pavuci zmysel neni o tom, co a jak Peter/Spidey „vidi“. Je to skor predvidavy pocit bliziaceho sa nebezpecenstva, ktory ho pred nim varuje. Tento „pocit“ sa vacsinou prejavuje brnenim (z ang. tingling).
„Pokiaľ toto nieje Spider-sense tak neviem.“ Ano, asi zjavne nevies. 😀
Takze na zhrnutie, rozhodne je Tvoja recenzia velmi skreslena a neobjektivna. Urcite by som tomu filmu nedal 9 z 10. Maximalne tak 7 z 10. Naviac napisat ze je to „film, ktorý si musí získať každého pravého fanúšika Spider-Mana.“ je tiez znacne „odvazne“. Mna si rozhodne tento film neziskal… 😛
Off topic:
Diky za radu… 😉 No ked uz ma chces ako „grammar nazi“ chytat za slovicka, tak sa najprv nauc pravopis. Lebo napisat napr. „K veku a tvarom teti May“ alebo „ma zosilnene svoje zmysli“ mi pride ovela vacsi „fail“ ako napisat komix miesto komiks… 😛
Inak samozrejme „no hard feelings“… 🙂
Ja ti teda opäť ďakujem za tvoj dlhý komentár. Zo začiatku to vyzeralo na zaujímavú a podnetnú konverzáciu, škoda, že sa to hneď v tvojej druhej reakcii zvrtlo na ťahanie sa za slovíčka a útočenie na recenzenta. V takomto prípade, nemám záujem pokračovať. Každopádne rešpektujem tvoje hodnotenie 7 z 10. Myslím si dokonca, že si si to hodnotenie aj obhájil v rámci svojich vedomostí. Ja som zrejme benevolentnejší a otvorenejší k zmenám a preto moje hodnotenie ostáva 9 z 10. Všetko je to o subjektívnych pocitoch a možno občas aj o množstve načítaných príbehov s daným hrdinom.
P.S. k tvojmu off topicu:
Odmietam tvoje stavanie ma do pozície „grammar nazi“. Nikdy som sa netajil tým, že moja gramatika nie je bezchybná, avšak moje upozornenie na správne písanie názvu tohoto média, nebolo z hľadiska gramatiky, ale z hľadiska významu. Takže, kým sa budem učiť gramatiku, poprosím ta, aby si si naštudoval význam slova comix a comics. 🙂
A samozrejme „have a nice day“…