Mezi řádky 6: Tommy Taylor a válka slov

Tommy prešiel naozaj dlhú cestu za pomerne krátky čas. V piatich knihách odhaľoval, kým skutočne je, kto bol jeho otec a čo sa deje so svetom, o ktorom si myslel, že ho pozná. Teraz sa však ocitol tvárou v tvár predstaviteľom už nie takého záhadného Spolku, ktorý mu prevrátil život naruby a snažil sa ovládať to, čo je „mezi řádky“. A je rozhodnutý ich potrestať.

Tom bol na základe posledných udalostí nútený akceptovať, že je tým čarodejníkom, s ktorým si ho ľudia odjakživa zamieňali. S touto ťaživou skutočnosťou však prichádzajú aj isté nepopierateľné výhody – takže si Tom vytlačí zoznamy kúziel, ktoré obsahuje každá dobrá stránka o fenoméne menom Tommy Taylor, a začne sa ich učiť. Táto meta myšlienka ma opäť dostala. O tom, či Tom naozaj Tommym z príbehov o čarodejníkovi je alebo (znova!) zapôsobila sila príbehu, môžeme polemizovať. Tomov otec vytvoril príbeh, ten ovplyvnil Toma, aby sa tým príbehom stal, ale z reálneho sveta internetu čerpá informácie, ktoré sú o príbehu, a v reálnom svete ich pretavuje do skutočnosti. Dobre, krúti sa vám hlava? A to sme na prvých pár stranách!

Keďže Tom a jeho priatelia Lizzie a Ritchie – a v tomto momente aj Frankenštainovo monštrum, ktoré, ako zisťujeme, monštrom vôbec nie je – postupne získavajú informácie, ktoré im majú pomôcť porátať sa s ľuďmi, ktorí im ničia životy, konajú. Zo svojho odľahlého mrazivého úkrytu cestujú pomocou dverovej gule po stopách. A Tom na to ide postupne. Najprv šéf, potom paholkovia, ktorí pozabíjali toľko nevinných ľudí. Pripravil im naozaj príhodný trest. Stále však ostáva otázne, akým spôsobom fungujú Spolok a Mriežka, ktorou manipuluje svet, a kto je vlastne niekto s takým obyčajným menom, ako je Pullman. Vydajú sa teda do centrály Spolku, je čas raz a navždy to vyriešiť.

Hlavnú príbehovú líniu pretkávajú príbehy o histórii Spolku a jeho predstaviteľoch, ako ich vypátral Tomov otec. Od počiatku vekov ľudstva prechádzame jednotlivými obdobiami histórie a tieto naozaj temné príbehy nám ponúknu obraz o tom, prečo sa deje, čo sa deje. Ak vás zaujímal origin Pullmana či Loutkárky, čítajte. Na záver knihy sa môžete tešiť na niekoľko veľkých odhalení a na vyvrcholenie, ktoré nikoho nenechá chladným. Príbeh otvára mnoho ďalších otázok, no konečne sa dočkáme aj vytúžených odpovedí, ktoré nás mátali počas celej doterajšej Tomovej cesty.

Kreatívne duo GrossCarey stále nestráca dych a nadštandardnú scenáristickú latku drží neoblomne na vysokej úrovni. Nech je to apel na ostatných autorov: vytvorte, niečo, čo mi Mezi řádky zosadí z piedestálu, I dare you! Lebo zatiaľ ich prvenstvo u mňa nič zo súčasných vecí neohrozuje. Ale mrkám na vás, noví tvorcovia Sandmana…

Za recenzný výtlačok ďakujeme vydavateľstvu Crew.

Podrobné informácie o komikse:

  • Vydavateľstvo: Crew
  • Počet strán: 240
  • Väzba: brožovaná
  • Rozmer: 168 x 258 mm
  • Jazyk: český
  • Rok vydania: 2018

Zaujal ťa tento článok? Staň sa fanúšikom našej facebookovej stránky a buď pravidelne informovaný o všetkých novinkách. A ak chceš nahliadnuť do zákulisia, sleduj nás na Instagrame.

Eva "Efken" Piarová

"Nolite te bastardes carborundorum."

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Solve : *
38 ⁄ 19 =