Mladí Titáni do toho! 1: Párty, párty!

O tom, ako veľmi milujem seriál Teen Titans Go!, som vám už hovorila. Dokázal aj komiks Mladí Titáni do toho! popohnať môj hype train? POZOR – spoiler – JEDNOZNAČNE! Prečo? Pretože sa drží vizuálnej a príbehovej komunikácie nastavenej seriálom, a teda je jednoducho skvelý. A zdá sa, keďže som sa k tomuto fenoménu dostala pomerne nedávno, že komiks na motívy seriálu Crew v tomto čase vydala presne pre mňa!

Mladí Titáni – uletení, zábavní, farební, akční – to všetko môžete odtušiť už z obálky prvej knihy ich príbehov. Partia tínedžerských superhrdinov, ktorá spolu bojuje proti zločincom, zachraňuje mesto Jump City a… a býva spolu. A z tohto spojenia na priváte, čo je luxusné bývanie v podobe Titans Tower, vychádza najviac zápletiek, najviac vtipných situácií a väčšina interakcie medzi postavami.

V prvej komiksovej knihe s podtitulom Párty, párty! nájdeme prvých 6 zošitov a 10 príbehov komponovaných presne ako seriálové časti – krátke epizódy, ktoré na seba nijako nenadväzujú a môžete ich čítať samostatne. Ako Titáni porazili pizzového netvora, hrali minigolf, vyliečili Robina z nádchy, usporiadali párty, na ktorú prišli len ich zločineckí rivali, ako Cyborg rozbehol start-upový projekt v Silicon Valley a mnoho ďalších vecí sa dozviete práve v tejto knihe.

Robin vás zabaví svojou panovačnosťou a akčnosťou, Raven svojím majvp… tým, že má všetko na háku a všetko neznáša, Cyborg svojím elánom, láskou k jedlu a zábave všetkého druhu, Beast Boy vás naučí, ako robiť tie najväčšie neplechy, a Starfire… je Starfire. Zlatá, milá a naivná dobráčka s nadnesenou rečou (čo sa v preklade mierne strácalo, čo ma mrzelo, ale zas žiadna tragédia).

Ako som už hovorila, komiks sa verne drží seriálu, preto tam môžeme nájsť množstvo odkazov na popkultúrne veci a DC reálie, ale aj na seriál, z ktorého komiks vychádza: klasický pohľad zvonku na Titan Tower, úvodná scéna, po ktorej nasleduje názov epizódy, žánrové presahy (napríklad noirová Robinova vložka pri vyšetrovaní toho, kto zjedol Cyborgovi „svačinu“), s nadsádzkou brané nehanlivé stereotypy (Cyborg zo Silicon Valley) a podobne. Je naozaj čo objavovať a na čom sa zabaviť.

Scenáristi aj umelci, ktorých na tejto knihe pracovalo dokopy 9, sa naozaj rozhodli ísť v dobre vychodených šlapajach seriálu a je tomu prispôsobená aj kresba. V prvom momente budú mať fanúšikovia seriálu problém, keď uvidia dobre známe prostredie, no zrazu sa to neanimuje! Normálne vás prekvapí, prečo sa tie obrázky nehýbu. Je to však dobre zvládnuté a nakoniec sa prichytíte pritom, ako si to animujete sami v hlave, počujete všetky ich hlasy a aj zvukové efekty zo seriálu. Pri spätnom zamyslení som zistila, že som dokonca po nejakom čase od prečítania nevedela rozlíšiť, ktoré príbehy boli v seriáli a ktoré som čítala v komikse Mladí Titáni do toho!.

Aj keď sú niektoré z príbehov slabšie a mierne absurdnejšie či skresanejšie, než je štandard v seriáli, vizuál to vyvažuje. Niektoré prvky odkazujú na dianie v seriáli, ale nie je nevyhnutnosť mať ho napozeraný, aby ste si komiks užili.

A cieľovka? Tá je presne ako pri seriáli od 0 do 35 (a viac) rokov detského veku. 🙂 Je to presne tá ľahká a zábavná oddychovka, ktorú potrebujete čítať po… ja neviem… po Watchmenoch. Nahlas som sa pritom smiala, čo sa mi stáva málokedy, preto odporúčam ako preventívnu liečbu pri každodennom strese. Vydavateľstvo Crew komiks zaradilo pod svoju novú značku pre deti Crew Kids s odporúčaním od 7 rokov, čo kvitujem, rodičia tak majú možnosť lepšie sa zorientovať pri výbere pre svojho potomka. Chýba mi tam len zmienka, že ani starší sa nemusia okúňať.

Pevne dúfam, že Crew bude s vydávaním komiksov Mladí Titáni do toho! pokračovať. Na preklad ich v DC Comics čaká ešte neúrekom… tešíte sa? 🙂

Za recenzný výtlačok ďakujeme vydavateľstvu Crew.

Podrobné informácie o komikse:

  • Vydavateľstvo: Crew
  • Scenár: Sholly Fisch, Amy Wolframová, Merrill Hagan, Ricardo Sanchez
  • Kresba: Jorge Corona, Ben Bates, Chris Gugliotti, Lea Hernandezová
  • Preklad: Jiří Pavlovský
  • Počet strán: 128
  • Väzba: brožovaná
  • Rozmer: 168 x 258 mm
  • Jazyk: český
  • Rok vydania: 2018

Zaujal ťa tento článok? Staň sa fanúšikom našej facebookovej stránky a buď pravidelne informovaný o všetkých novinkách. A ak chceš nahliadnuť do zákulisia, sleduj nás na Instagrame.

Eva "Efken" Piarová

"Nolite te bastardes carborundorum."

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Solve : *
29 + 19 =