Návrat džentlmenov v Kingsman: Golden Circle

Matthew Vaughn nám už celú dekádu prináša poctivé a kvalitne napísané filmy. A zažiaril už niekoľkokrát aj s komiksovými adaptáciami. Priniesol nám pecky ako X-Men: Prvá trieda, Kick Ass a akčnú oddychovku, ktorá dáva hold starým bondovkám – Kingsman: Tajná služba! Mňa až tak nenadchla, ale zábavnosť a nekompromisnú akciu tomuto filmu určite uprieť nemôžem. A po troch rokoch k nám prichádza sequel s podtitulom Zlatý kruh. Už v trailerovej kampani si vystrieľal dosť nábojov (doslova aj metaforicky). Spoilerov bolo hneď niekoľko. Jedným z nich je aj návrat Colina Firtha do mentorskej úlohy Galahada alias Harryho Harta. Bol veľmi očakávaný, pretože oslnil divákov multiplexov a ultraplexov svojou elegantnosťou a nekompromisnosťou. Ako hlavný elegán Eggsy sa vracia Taron Egerton. Viac priestoru dostáva aj postava Merlina v podobe Marka Stronga. Celý ansámbel, ktorý sa dostal z prvého do druhého dielu, je peckový. Určite sa pýtate, či je kostolná scéna z jednotky prekonaná…

(zdroj: CinemArt)

Vaughn sa o to snaží a dáva nám celú škálu vecí, ktoré by sa dali zapamätať a preberať pri pive. Nie vždy to je efektné, ale napr. laserový bič, Elton John alebo domov dôchodcov je len malý výber z podarených scén. Žiadnu takú brutálnu scénu vo filme však nečakajte.

Dej prakticky začína len niekoľko mesiacov po jednotke a sám dosť odkazuje na jej udalosti. Eggsy chodí s princeznou. Je Kingsmanom. Smutne spomína na Harryho. Snaží sa správať zodpovedne. Ich tajnú organizáciu ale behom asi dvoch minút zlikviduje šialená záporačka, pretože by jej diabolský plán, niekedy, možno, snáď, asi, mohli narušiť práve Kingsmani, ktorí o tom nemajú ani najmenšie poňatie. V každom prípade hlavná dvojka zistí, že potrebuje pomoc od svojich amerických kolegov z organizácie Stateman. Tu sa nám predstavuje sympatická partička špiónov s menami podľa druhov chľastu na čele s Jeffom Bridgesom, Halle Berry, Pedrom Pascalom (ktorého asi podľa mena nepoznáte, ale je to Oberin z Game of Thrones) a Channingom Tatumom.

(zdroj: CinemArt)

Film sa snaží prekonávať svoj tieň asi v každom aspekte. Nie vždy sa to darí. Úvodnou akčnou naháňačkou nás nechá spomenúť si na tú v jednotke, ktorá bola civilnejšia, a nabaľuje na to hrátky s kamerou, nádherným strihom a kyborgickým záporákom. Kamera je počas celej stopáže v pohybe a akčné scény (ktoré sú len tri) dostávajú krásnu dynamiku. Nápady sú tu skvelé, ale často sa vám zasekne mozog nad otázkami typu „Ako to, do p*dele, môže vedieť?“ a správanie hrdinov sa tak občas stáva zmätočným.

Charakterov pribudlo rapídne a počas sledovania o nich chcete zistiť viac, či už o hrdinoch, alebo záporákoch. Lenže máme smolu a Matthew nám na ploche neuveriteľných 2,5 hod. nedokáže predstaviť ani poriadny motív alebo vysvetlenie, prečo a ako tá blbá krava v podobe Julianne Moore pracuje. Áno, máme tu jednou vetou odbité „Cukor je tiež droga, tak prečo nemôže byť aj kokaín voľne distribuovaný?“, ale mne osobne niečo také vážne nestačí. Beriem, že Vaughn odkazuje na maniakálnych záporákov z bondoviek a všeobecne špiónskeho žánra a v jednotke mu to krásne fungovalo. Lenže tam sa každá očividne vyhrotená situácia brala s nadhľadom a ľahkosťou. Naproti tomu v Zlatom kruhu sa všetko berie oveľa serióznejšie a prezentuje nám absurdnosti a prepálené veci s úplne vážnou tvárou, čo je pri tomto druhu filmu trochu smutné. Na druhej strane to určite pomohlo srdcervúcim scénam, pri ktorých citlivejším povahám padne niečo do oka a potom slzí.

(zdroj: CinemArt)

Nemôžem však povedať, že by to bol zlý film. To určite nie! Má veľa skvelých momentov. Napríklad akčného Eltona Johna (to je inak strašne super scéna)! Sem-tam nejaký zvrat a fajn strieľačka, ale človek čaká viac. Určite chcem vidieť dvojku Kingsmanov znovu a možno sa mi to opätovným pozretím bude páčiť viac… Vo výsledku sme ale dostali veľmi solídnu akčnú „blbinu“ (no nemyslím tým výplach mozgových závitov menom Rýchlo a zbesilo), ktorá sa, bohužiaľ, začala brať trochu vážnejšie, než by mala. Vlastne sme dostali poctivý, ale ničím neprekvapujúci sequel, ktorý robí presne to, čo každá blockbusterová dvojka – snaží sa nám dať všetkého viac, ale pritom toho dostávame menej.

Zaujal ťa tento článok? Staň sa fanúšikom našej facebookovej stránky a buď pravidelne informovaný o všetkých novinkách. A ak chceš nahliadnuť do zákulisia, sleduj nás na Instagrame.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Solve : *
21 − 7 =