OMG, Captain Marvel je žena!
Vo filme Captain Marvel sa vyskytuje viacero vážnych tém a napriek tomu, že sú dejovo zasadené do minulého tisícročia, vieme sa s nimi stotožniť aj dnes. Rozprávať sa o nich však nedá bez spoilerov a my tak pokračujeme článkom, ktorý sme vám sľúbili už v recenzii. Skrullovia ako utečenci, medziplanetárne politické konflikty, ideály, ktoré sa rozpadajú, keď je človek postavený pred pravdu. Článok sa však bude zameriavať len na jeden z nich, pretože toho, o čom by sme mohli hovoriť, je neúrekom. Poďme sa ale pozrieť na to, prečo je slovo žena v tomto prípade taký buzz word.
POZOR! ČÍTAJTE, LEN AK STE FILM UŽ VIDELI.
Aspekt ženskosti
Toto je téma, ktorá vyvoláva a ešte asi dlho bude vyvolávať vášne. Captain Marvel však na tomto motíve svoju silu nepostavila. Princíp, ktorý príbeh ukazuje, je jednoznačne uchopiteľný pre všetkých – len málokto má toľko šťastia, aby aspoň raz v živote nemusel alebo netúžil niekomu niečo dokazovať, nebol utláčaný alebo vyvrheľ. Obraz modernej spoločnosti. To, s čím zápolila Carol, a epické vyvrcholenie jej celoživotného konfliktu zhmotnené v jednom oponentovi, ktorému sa dokázala postaviť, môže byť preto odkazom pre miliardy ľudí na svete.
Mnohí ju porovnávajú s Wonder Woman od DC, v ktorej prípade bola opozícia medzi mužmi a ženami vnímaná intenzívnejšie (čo, podotýkam, má základ aj v jej komiksoch). Toto porovnávanie je však založené len na fakte, že oba filmy majú hlavné hrdinky, no okrem pohlavia a prvku superhrdinstva veľa spoločného nenájdeme. Na rozdiel od Wonder Woman, ktorej značná časť príbehu bola postavená na romantickej línii, Captain Marvel rieši iné otázky a jej rozhodnutia neovplyvňujú romantické city, ale skôr cítenie pre spravodlivosť, odvaha, viera v dobro, sebauvedomenie. A zatiaľ čo Wonder Woman je postavená na rozdielnosti pohlaví (Amazonky, vyspelosť čisto ženskej civilizácie), Captain Marvel mohol byť hocikto a stále by film dával zmysel. Do toho, predstavte si to.
Vzťahy v Captain Marvel boli zosobnené v priateľstve. Spočiatku s Yon-Roggom, no neskôr na Zemi s Mariou. Napriek tomu, že niektorí interpretujú tento vzťah ako podprahovo romantický, vo filme je prezentovaný ako číre, veľmi silné ženské priateľstvo. A to v súčasnej hollywoodskej tvorbe vidíme málokedy. Až sa zdá, že romantická linka je pre moderný mainstreamový film nevyhnutnosťou. Aj v tomto smere priniesla kapitánka nový vietor do plachiet.
Apropo Yon-Rogg. Prvou zaujímavou vecou je už spomenutý fakt, že láska medzi Carol a ním nebola nikdy ani málinko naznačená, napriek tomu, že tvorcovia to mohli vyhodnotiť ako niečo, čo by po jeho odhalení vyvolalo väčšie emočné výbuchy u divákov. Priestor na to bol. No nešli do toho. Našťastie. Yon-Rogg však poukázal ešte na jeden zaužívaný neduh spoločnosti – neustále Carol vyčítal, že je príliš emotívna a bráni jej to v triezvom úsudku. A to je niečo, s čím sa emotívni ľudia (rozumej, normálne cítiaci a nie ľadové anorganické zlepence) stretávajú takmer každodenne. Ako sa nakoniec ukázalo, práve emócie dovolili Carol objaviť a využiť plný potenciál jej schopností. Takže in your face, Yonko!
Napriek tomu si myslím, že je to silné priateľské stisnutie ruky pre všetky ženy sveta. Čo vôbec nevylučuje, že je to film pre všetkých, ani z neho hneď nerobí feministický manifest. Prečo by týmto nemohol byť bez toho, aby sa za to každá žena sveta musela ospravedlniť? Nie, bohužiaľ, takto by to fungovať nemalo a teším sa na čas, keď si spolu užijeme všetky filmy rovnako bez ohľadu na to, na koho dávajú dôraz. MCU obsahuje množstvo silných a osudových hrdinov, ku ktorým môžu vzhliadať milióny detí, chlapcov či dievčat, a to isté si myslím aj o filme Captain Marvel. Aj chlapci predsa môžu vzhliadať k silnej hrdinke. Nakoniec, mnohí také majú doma. A ako si ženské publikum doteraz užívalo Iron Mana, Captaina Americu či mnohých ďalších, mužské si pokojne môže užiť niečo, v čom je osudovou práve žena.
Je nutné, aby príbehy o hrdinkách tvorili ženy?
Pamätám si, že viacerí mali problém napr. s tým, že Wonder Woman režírovala žena – Patty Jenkins. Pri Captain Marvel som premýšľala, či a prečo je dôležité, aby isté príbehy vyrozprávali ženy. Nie je to preto, aby sa silou-mocou pokúšali dať na frak mužom, ako to mnohí dezinformovaní ľudia chápu. Nie. Ako príklad uvediem stand-up komediálne predstavenie. Ak ste niekedy mali možnosť vidieť stand-upistu, ale aj stand-upistku, určite ste si všimli markantný rozdiel v témach, ktoré spracovávali. A nie je otázka rovnosti, že sa stand-up komediantky viac prihovoria ženám. Je to o rozličnej životnej skúsenosti. V istých momentoch sa to dá priamo pocítiť aj vo filme Captain Marvel. Existuje stále viac žien, ktoré sa chcú angažovať v primárne mužských pracovných aj iných prostrediach. A momenty Carolinho vzdoru boli pre ne preto ešte mocnejšie a pôsobivejšie. Odkaz, ktorý im Kapitánka vyslala, bol:
Prestaň bojovať a dokazovať. Ži.
Tím, ktorý pracoval na filme Captain Marvel, bol do značnej miery ženský. Na režisérskej stoličke spolu s Ryanom Fleckom sedela Anna Boden. Na scenári sa podieľali okrem režisérky a režiséra aj Nicole Perlman (Strážci Galaxie), Meg LaFauve (Inside Out, Dobrý dinosaurus) a Geneva Robertson-Dworet (Tomb Raider). O soundtrack sa postarala Pinar Toprak, turecká skladateľka. Aj tieto ženy nám vyrozprávali silný príbeh. Možno tak silne pôsobil na mňa, podobne ako ženské stand-upy. Poznámka: vždy si rada pozriem kvalitných stand-upistov, nebojte. No je to jednoducho v niečom iné, pretože rozprávajú príbeh, ktorého slová poznám.
Film Captain Marvel bol v mnohých krajinách zverejnený 8. marca 2019. Je to Medzinárodný deň žien a aj týmto malým, no jasným gestom vzdal hold – nepoviem nežnejším polovičkám. Poviem všetkým pilotkám, policajtkám, sudkyniam, režisérkam, stavbárkam, šoférkam, rozhodkyniam… a viete čo? Všetkým učiteľkám, predavačkám, lekárkam, pásovým pracovníčkam, jednoducho poctivo pracujúcim a milujúcim ženám. A za to má u mňa veľké plus.
Vlna hejtu
Okolo filmu a Brie Larson ako predstaviteľky hlavnej hrdinky sa rozmohla obrovská vlna hejtu a, dovolím si povedať, strachu. Pretože to, ako nechutne sa do nej poniektorí zmätení ľudia pustili, nemohlo znamenať nič iné. História je plná dôkazov o tom, ako sa biely muž (tento termín budeme používať vo všeobecnosti, skúste sa nikto neuraziť) cíti nadradene voči ostatnému svetu. Bohužiaľ, niektorým – a veľká česť výnimkám – to zostalo doteraz. A nejaká blbá herečka si dovolí povedať: „Mňa nezaujíma názor bieleho muža pri diele, ktoré mu nebolo určené.“ Ííha. Už je oheň na streche. Potom boli Larsonovej výroky vkladané do najrôznejších nepravdivých a vymyslených kontextov. Whoa, chalani, ak vaše ego utrpelo, asi niečo nie je v poriadku. Znamená to, že si myslíte, že váš názor musí byť pre každého smerodajný v každej téme? No ďakujem pekne.
K tejto téme sa tiež vyjadril predstaviteľ agenta Coulsona Clark Gregg pre Nerdist. Pripadá mu smiešne, ako môže v súčasnosti niekto tak spiatočnícky uvažovať.
Voľný preklad:
Je riťobôlec správny výraz pre ľudí, ktorým prekáža, ak iný dostane hrdinu, ktorý sa naňho podobá? Pretože riťobôlci mali vždy hrdinov, ktorí sa im podobali. Niekoho vyvádza z miery fakt, že je to (Captain Marvel, pozn. redaktorky) žena, že Brie je žena a že sa ženy usilujú o rovnoprávne postavenie voči mužom. Smutné. Musí byť smutné byť takýmto dinosaurom, ktorý kráča v ústrety ropnej jame. Zabudnite na to, že je žena, je to jednoducho skvelý origin a bodka. Raz si na to spomenieme a bude nám pripadať hlúpe, aké haló sa z toho robilo.
Brie Larson pomyselne venovala tento film mladým hrdinkám. Naozaj chcela, aby na superhrdinovku mohli ísť do kina baby, ktoré mali doteraz k dispozícii My little ponies či rozprávky o Vílach. Chcela, aby pochopili, že každé dievča môže zmeniť svet, bez ohľadu na to, či má superschopnosti, krídla, zázračný prach či rozprávajúceho koníka… alebo len silné odhodlanie. To je odkaz, ktorý dievčatám stále chýba. Stále sme neprekročili čiaru stereotypov, stále – či už vedome, alebo podvedome – vyžadujeme od dievčat podobné správanie, koníčky, výzor… Captain Marvel je ďalším klenotom do tejto pokladnice sebauvedomenia a sebaocenenia a čím viac ich bude, tým lepšie. A ak sa aj na filme niečo nepozdávalo nám dospelákom, viem, že deti si ho vedia náramne užiť a netrápi ich nedotiahnutá choreografia boja. A napokon – Captain Marvel prekonala miliardu dolárov v celosvetových tržbách. Asi sa nám to teda páčilo viacerým… 😉
Zaujal ťa tento článok? Staň sa fanúšikom našej facebookovej stránky a buď pravidelne informovaný o všetkých novinkách! A ak chceš nahliadnuť do zákulisia, sleduj nás na Instagrame.