Solo: Han strieľa prvý. A úspešne.

Solo to nemal ľahké. A teraz nechcem hovoriť o postave, ktorej mladosť na periférii spoločnosti bola tiež dosť tvrdá škola. Film Solo sprevádzali už od začiatku problémy. Spin-off zo sveta Star Wars má na konte vyhodenie režisérov Phila Lorda a Chrisa Millera, ktorých vízia sa údajne príliš rozchádzala s klasickým poňatím Star Wars. Film si tiež zažil pretáčky, dotáčky, uniknuté materiály, odloženie premiéry trailera, prekladanie premiéry samotného filmu a podobne. Nesmieme zabudnúť ani na štandardnú vlnu hejtu namierenú proti hercovi Aldenovi Ehrenreichovi a taktiež hejt namierený proti samotnému štúdiu Disney, ktoré by nemalo točiť toto, ale radšej tamto a podobne. Keď sa pozriete na takto koncentrovaný prehľad udalostí, ktoré predchádzali premiére, asi si poviete, že toto nemohlo skončiť dobre. Úprimne, tiež som išiel do kina s minimálnymi očakávaniami.

(zdroj: saturn.sk)

Príbeh začína v kúte vesmíru, ktorý je z galaktického pohľadu absolútne nepodstatný. Vyrastá tu Solo, ktorého jedinou motiváciou je získať akýmkoľvek spôsobom dostatok peňazí na kúpu lodi, aby so svojou láskou mohol začať nový život. Netrvá to dlho a jeho motivácia sa trochu zmení, ale základ ostáva. Získať dostatok peňazí na loď, aby si mohol splniť svoje sny a túžby. Už v tomto motíve vidím veľký rozdiel oproti všetkým Star Wars filmom, ktoré sme doteraz videli. Nejde tu o záchranu galaxie, rôzne predurčenia, vyššie ciele, osudy planét, vysokú politiku a podobne. Základným impulzom pre konanie hlavných postáv je snaha o prežitie. Snaha o zmenu svojej životnej úrovne, ktorá sa na prvý pohľad zdá nezmeniteľná. Nikde sa tu totiž neukáže Jedi, ktorý by vám oznámil, že máte vysokú koncentráciu midichlorianov. Hlavné dianie v galaxii má tento kút vesmíru dosť na háku. A aj o príbehu by sme mohli povedať, že je z globálneho hľadiska prakticky zanedbateľný. Niekto, kto instantne čaká máchanie svetelnými mečmi, bude možno sklamaný, avšak ja to považujem za výhodu. Solo sa totiž vybral inou cestou.

(zdroj: saturn.sk)

Ako teda tento príbeh žánrovo zaradiť? Už na základe toho, čo som doteraz napísal, vám musí byť jasné, že nejde o klasickú Star Wars space operu. Sola by som skôr označil za dobrodružný western a ak na internete koluje porovnávanie so seriálom Firefly, nič presnejšie na opísanie celkovej atmosféry asi nenájdete. Všade je cítiť neustály boj o prežitie, všetko je zaprášené, špinavé a tmavé. A postava pašeráka Sola do tejto atmosféry skvele zapadá. Veľa sa hovorilo o tom, či je Alden Ehrenreich správnou voľbou. Mnohí ľudia ho odsúdili už na základe trailera a ja som tiež nepatril práve medzi jeho fanúšikov. Myslím si ale, že sa svojej úlohy zhostil veľmi dobre. Je dostatočne drzý, arogantný, mladícky nerozvážny, má istý šarm a dostatočnú dravosť. Na druhej strane sa všetky tieto aspekty miešajú s istou dávkou naivity, vďaka ktorej vidíme buď veľmi komický moment, alebo tvrdú životnú lekciu. Oveľa väčší problém som ale mal s Emiliou Clarke. V úvode, kde mala mať elán a iskru, bola strašne drevená. Vôbec som jej to neveril. V neskorších fázach filmu, kde už prešla istou transformáciou, mala ten istý výraz, na ktorý sa už niekoľko rokov pozeráme v Game of Thrones. Mám zodpovednosť, mám temnú minulosť, chcem prežiť, ty nič nechápeš a bla bla bla. Stále ten istý dramaticko-osudový, ale zároveň absolútne nepresvedčivý ksich. Už mi pri nej fakt chýbal len drak.

(zdroj: saturn.sk)

Veľmi zvedavý som bol aj na vedľajšie charaktery. Donald Glover si postavu Landa naozaj užíval. Veril som mu každé slovo, každý švindel a úskok. Woody Harrelson sa svojej úlohy zhostil tiež skvele. Nevyspytateľná postava, ktorá sa iba snaží prežiť a prípadne z toho niečo vytrieskať. Zaujímavým faktom je, že tento film nemá vyslovene zápornú postavu. Samozrejme, počas filmu sa ukáže zopár negatívnych charakterov, ale žiadny nie je vyslovene dominantný. Niektoré sa zmenia, niektoré na scéne figurujú len krátko a o niektorých je ťažko povedať, na ktorej strane vlastne stoja. Nesmieme zabudnúť na Impérium, ktoré je všadeprítomnou silou v pozadí, ktorú je vďaka faktu, že si charaktery začínajú uvedomovať aj širší kontext svojich činov, postupom času stále výraznejšie cítiť. Ale je to primárne iba o pocite. Hrozba tu je, ale Impérium si neberie plynutie príbehu vyslovene pre seba, čo sa mi veľmi páčilo.

(zdroj: saturn.sk)

Čo teda Solo priniesol Star Wars univerzu? V prvom rade ukázal, že žánrové odbočky nemusia byť úplne márne a že má zmysel ich točiť. Na ohlásený spin-off Bobu Feta sa teším už teraz. Solo tiež priniesol do kánonu množstvo vecí. Či už origin niektorých postáv, vzťahov, prípadne vecí, ale aj kopu drobných odkazov, ktoré ho nepopierateľne spájajú s celkovým univerzom. A to cameo na záver? No nepotešilo vás? Solo nie je určite najlepší Star Wars film, dokonca v rámci spin-offov ho z môjho pohľadu Rogue One prekonáva. Ide ale o poctivú žánrovku, ktorá ukázala, že aj na z pohľadu galaxie nepodstatné príbehy sa dá pozerať, a čo je hlavné, že môžu baviť. A ja som sa bavil.

(zdroj: saturn.sk)

 

Zaujal ťa tento článok? Staň sa fanúšikom našej facebookovej stránky a buď pravidelne informovaný o všetkých novinkách! A ak chceš nahliadnuť do zákulisia, sleduj nás na Instagrame.

Drackula

Beneath this mask there is more than flesh. Beneath this mask there is an idea, Mr. Creedy, and ideas are bulletproof. (V for Vendetta)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Solve : *
22 ⁄ 11 =