Usagi Yojimbo 28: Červený Škorpión

Kedže Usagi je náš miláčik, vydavateľstvo Crew pokračuje v jeho vydávaní a prináša nám ďalší diel jednej z najlepších sérií, čo v týchto končinách vychádza. Tentoraz s uber mega badass názvom Červený Škorpión ako z osemdesiatkového akčného filmu (a to myslím v dobrom). Keďže sme si Usagiho viac predstavili v minulej recenzii, nebudeme sa tu zdržiavať pri nováčikoch a rovno sa vrhneme na knihu.

Get over here!

Prvé, čo nás zaujme, je obálka. Bohužiaľ, pri tomto čísle je mdlá, nudná a v porovnaní s galériou obálok k jednotlivým číslam na konci knižky vyzerá ako vystrihnuté, vyfarbené políčko z príbehu. Môj osobný názor je, že mohla byť lepšia a dramatickejšia, lenže akú Sakai nakreslil, takú Dark Horse vybralo a v Crew sa s tým viac asi nezaoberali. Navadí, čo už. Čo sa týka spracovania knihy, to sa za celú sériu nemení, a tak opäť zostávame pri mäkkej väzbe, ale za to kvalitnej, a rovnakom formáte, aby nám to v knižnici nevyskakovalo kade-tade a pekne-krásne držalo líniu.

To, že je Usagi veľmi obľúbený, dokazujú aj osobnosti známe z komikovej branže alebo iných odvetví popkultúry, ktoré píšu predhovory k jeho zbierkam. Tentoraz sa toho zhostil George Takei, ktorý je známy hlavne fanúšikom Star Treku. Takže ak ho niekde stretnete, nemusíte sa báť a pokojne mu dajte Škorpióna podpísať.

Knižka oproti minulému dielu obsahuje len 4 príbehy (dva sú rozdelené na dve časti) a všetky sa točia okolo gangu Červeného Škorpióna, terorizujúceho jeden nemenovaný kraj. Tu prichádza na scénu Usagi a klasicky sa s nimi dostáva do konfliktu.

V prvom príbehu ide navštíviť svojho starého známeho, Minakatu, výrobcu bubnov. Ten sa snaží vyrobiť obrovský bubon, aby bohovia vyslyšali jeho prosbu o dážď v období sucha. Lenže to je proti vôli Škorpiónov a vyhrážajú sa mu smrťou. A tak Usagi-san nelení a stavia sa na stranu slabšieho. Príbeh je síce jednoduchý a ľahko predvídateľný, ale za to dramatický, emotívny a na konci je epická šermovačka v daždi. V príbehu absentuje konkrétny zloduch a Škorpióni tu vystupujú ako „red shirt“. Mal som z neho dobrý pocit a navyše som sa dozvedel niečo o výrobe bubnov v Japonsku.

Druhý príbeh je komickejšia vsuvka so šibalskou zlodejkou Kitsune. Oddychový krátky príbeh o pouličných predajcoch, ale okrem stretnutia s Kitsune nevýrazný a zbytočný. Plní len úlohu vaty a Sakai do neho zakomponoval hosťovanie komického tria „Three Stooges“, ktorí sú známi hlavne za veľkou mlákou.

Ďalší príbeh je skôr duchárska historka, kde po dlhej dobe stretávame Pána sov, tajomného samuraja, posla smrti. A, samozrejme, Usagi mu skríži cestu. Dej príbehu má spad, je napínavý a objavia sa aj Škorpióni. Ale v jeho finále, keď sa trochu mohla zamiešať zápletka s Červeným Škorpiónom, dostaneme iba klasické predvídateľne ukončenie. Pán sov odíde do zapadajúceho slnka.

Posledný príbeh je už vyvrcholenie knihy a po oťukavačkách s poskokmi v predchádzajúcich príbehoch sa Usagi dostáva na stopu lídra Škorpiónov. Tu spoznávame Suzukiho, majstra v šermiarskej škole, ktorá pomáha pri zlikvidovaní gangu Škorpiónov, a tak sa správňak Usagi rozhodne podať pomocnú ruku. Dej pekne odsýpa, má dobrú zápletku s dobrými zvratmi a opäť sa dočkáme epického finále v podobe veľkej bitky.

Vo výsledku zamrzí len nevyužitie potenciálu Červeného Škorpióna ako záporaka. Škorpión pôsobí iba ako nejaké nejasné zlo, ktoré krúži vo vzduchu ako sokol, aby mohlo zasiahnuť. Ale to sa nekoná a život hrdinov ovplyvňuje viac-menej len jeho existenciou niekde v diaľke, a to sa mne zdalo málo. Alebo ma už nemá tento komiks čím prekvapiť? Napriek tomu kniha obsahuje dva napínavé a dojímavé príbehy, ktoré zabavia a ukážu niečo z japonskej kultúry.

Za recenzný výtlačok ďakujeme Vydavateľstvu Crew.

Podrobné informácie o komikse:

  • Vydavateľstvo: Crew
  • Počet strán: 192
  • Väzba: brožovaná
  • Rozmer: 145 x 204 mm
  • Jazyk: český
  • ISBN: 978-80-7449-536-6
  • Rok vydania: 2018

Zaujal ťa tento článok? Staň sa fanúšikom našej facebookovej stránky a buď pravidelne informovaný o všetkých novinkách. A ak chceš nahliadnuť do zákulisia, sleduj nás na Instagrame.

 

Kraken

Ja sa tu len flákam.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Solve : *
19 − 6 =