WitcherCon – Zaklínač spája fanúšikov po celom svete

Kolaborácia Netflixu a herného štúdia CD Project Red bola ohlásená už dávnejšie a nejeden fanúšik Zaklínača hútal, čo si pre nás pripravili. A keďže sa Netflix o svojich fanúšikov stará, dostali sme WitcherCon – prvý, a dúfajme, že nie posledný, ročník festivalu pre všetkých fanúšikov Zaklínača na svete! Súčasná pandemická situácia mala za následok, že bol zverejnený a vysielaný online na youtubovom kanáli Netflixu, a teda sa fanúšikovia Zaklínača nemohli stretnúť naživo. Zároveň to však nemohli vymyslieť lepšie, pretože takto sme mali šancu bťy súčasťou festivalu aj my, na opačnej strane sveta. Nezabudnite si k čítaniu tohto článku zapnúť soundtrack z hry The Witcher 3: Wild Hunt, o ktorý sa postarali Marcin Przybyłowicz, Mikołaj Stroiński a poľská folková skupina Percival. Tá nás sprevádzala celým večerom na WitcherCone, čo pre mňa bola jedna z najúžasnejších vecí na tejto akcii. Ak vám srdce pri takejto hudba plesá rovnako ako mne, máte šťastie, pretože skupina Parcival s týmto soundtrackom pravidelne koncertuje po strednej Európe.

Poďme si teda spraviť prehľad toho, čo nám WitcherCon predstavil a čo sme sa dozvedeli.

 

Na pokec s Ciri, Yennefer, Fringillou či s Lambertom

Či už ste sa k fenoménu Witchera dostali cez knihy, hry, alebo seriál (verím, že ste sa nakoniec stali fanúšikmi všetkých týchto spracovaní), vidieť naše milované svety pokope na festivale WitcherCon bolo jednoducho fenomenálne. V zábavnom biznise je často náročné, aby sa preťali záujmy naprieč všetkými adaptáciami, no – a nebojím sa povedať, že vďaka Netflixu – sa to podarilo. Je to dôkaz toho, ako sa môže fandom spájať, nie rozdeľovať.

WicherCon uvádzala Julia Hardy, anglická moderátorka známa svojou vášňou pre gejmerstvo, e-športy či technológie, a keďže je sama fanúšičkou Zaklínača, bola tým správnym človekom na moderovanie večera aj na diskusiu so seriálovými herečkami a hercami, čím otvorili WitcherCon hneď po tom, ako sme si vypočuli pozdrav od otca Zaklínača – poľského spisovateľa Andrzeja Sapkowského a skupina Percival odohrala pieseň Silver for Monsters.

 

Na debate sa zúčastnili Freya Allan (Cirilla), Anya Chalotra (Yennefer), Mimi Ndiweni (Fringilla), Paul Bullion (Lambert) a showrunnerka Lauren Schmidt Hissrich. Moderátorka Julia Hardy počas nej ťahala karty z tzv. Balíčka osudu, v ktorom sa nachádzali otázky od fanúšičiek a fanúšikov z internetu. Hneď musím povedať, že WitcherCon nám priniesol nielen známe mená a seriálové aj herné zákulisie, ale aktívne zapojil aj fanúšikov, ktorí boli spomínaní menovite, dokonca ich otázky na plátne sprevádzali fanarty a oficiálne arty k zaklínačskému seriálu aj hre, kde bol vždy uvedený umelec či umelkyňa, a mne sa jednoducho roztopilo srdce. Takto sa to robí, do ghúlskej matere! ♥

Od zúčastnených sme sa dozvedeli, ako pristupujú k svojim hereckým úlohám, čo ich motivuje, fascinuje či drobnosti, na ktoré sa môžeme tešiť v 2. sérii seriálu Witcher. Ak Lauren S. Hissrich sledujete na sociálnych sieťach, už viete, že seriálom Witcher, tak ako aj herecký ansámbel, žije a dýcha. Ako producentka má za sebou aj také veci, ako je seriálové spracovanie Umbrella Academy, Daredevil alebo Defenders. Dozvieme sa od nej, že ako producentka aj zodpovedný človek za scenár sa pri tvorbe 2. série Witchera sústredili najmä na psychologizáciu postáv a interakcie a vzťahy medzi nimi. Už dávnejšie sme vám predostreli svoje teórie, čo by sme v pokračovaní seriálu mohli vidieť, a niektoré z nich sa, samozrejme, potvrdili. Môžeme sa tešiť na ikonickú postavu zaklínača Vesemira, Geraltovho mentora a otcovskú postavu v jeho živote – stvárni ho Kim Bodnia. Taktiež nazrieme do fantastického Kaer Morhenu – pevnosti zaklínačov.

Krátky videovstup od Joeyeho Bateyho, ktorý hrá Jaskiera, nám okrem dávky humoru priniesol aj prvý pohľad na postavu zábavného barda v druhej sérii. Aj keď bolo jeho stvárnenie v prvej sérii fanúšikmi prijaté rozporuplne, nedá sa poprieť jeho talent a zápal pre tento svet. Čo myslíte, podarí sa mu aj v druhej sérii priniesť megahit, akým sa stala pieseň Toss A Coin To You Witcher? 🙂

Ale teraz to najdôležitejšie, čo táto diskusia priniesla. MÁME DÁTUM PREMIÉRY!

Na 2. sériu seriálu Witcher sa môžeme tešiť 17. 12. 2021.

Omg! Ešte pol roka? Okej, okej, vydržíme, musíme! Dúfam, že ste si to zapísali do všetkých kalendárov a diárov!

 

Nazrime do zákulisia

Celým večerom nám WitcherCon dávkoval pohľady do zákulisia natáčania seriálu naozaj z mnohých pohľadov a perspektív. Okrem ďalších rozhovorov s hercami sme mohli vidieť aj zbrojnicu, ktorú mal na starosti Nick Jeffries – hlavný zbrojár produkcie. Okrem toho sme tiež spoznali ľudí, ktorí pre herecké obsadenie vyrábajú kontaktné šošovky či parochne. Všetky kontaktné šošovky v seriáli boli maľované ručne, a že ich teda bolo neúrekom! Rovnako nám nikdy nemuselo napadnúť, že sa za vytvorením dokonalej parochne pre Geralta môžu skrývať hodiny a celé dni usilovnej práce.

Mohli sme vidieť aj to, ako vyzerá viac ako tisícročná pevnosť Kaer Morhen naprieč adaptáciami – seriálovou, hernou aj anime. Aj keď, samozrejme, čerpá z predlohy, tvorcovia adaptácií do neho vložili aj niekoľko vlastných nápadov a naozaj sa máme na čo tešiť.

Som nadšená, že môžem vás všetkých, skalných aj nových fanúšikov, privítať doma, v Kaer Morhene. Lauren S. Hissrich, producentka

 

WitcherCon nám tiež ukázal, ako to vyzerá za kamerami, keď sa na obraze objaví príšera. Sú to práve tí členovia tímu, o ktorých väčšina divákov ani netuší, ktorí to robia možným. Predstavili nám teda dvoch kaskadérov Dana a Matta, ktorí po celý čas pred kamerami pobehujú v zelených oblekoch a celých ich v postprodukcii vymažú. Animujú rôzne časti veľkých stvorení, aby ich potom animátori mohli uviesť do života. Čo myslíte, čo nám tvorcovia odmietli ukázať, akú príšeru vo videu práve kaskadéri natáčali? Bol to drak? Bol to bazilišok? Uvidíme!

 

Viac a viac informácií o seriáli!

2. sériu seriálu Witcher síce dostaneme na Vianoce, ale WitcherCon nám urobil malé Vianoce už v júli, pretože zverejnil naozaj mnoho informácií o pripravovanom pokračovaní seriálu. Okrem rôznych videí a animácií nám tvorcovia predstavili aj jednotlivé názvy epizód.

  1. A Grain of Truth (Zrnko pravdy)
  2. Kaer Morhen (OMG YES!)
  3. What is Lost (Čo je stratené)
  4. Redanian Intelligence (Redanská tajná služba)
  5. Turn You Back (Otoč sa chrbtom)
  6. Dear Friend (Drahý priateľ)
  7. Voleth Meir (v preklade Deathless Mother – Nesmrteľná matka)

Dostaneme teda o 1 epizódu menej ako pri prvej sérii, ale dúfajme, že budú o to viac napratané akciou a našimi obľúbenými postavami.

 

Zahrajte sa na Zaklínača – CD Project Red a ďalší

Ako hráčka aj veľká fanúšička herných adaptácií Zaklínača som bola nadšením celá bez seba, že Netflix spojil pri tvorbe WitcherConu sily aj s poľským herným štúdiom CD Project Red, o ktorom sa nebojím povedať, že zohralo neuveriteľne dôležitú úlohu v propagácii Zaklínača vo svete. Vytvorili nepopierateľne jednu z najlepších hier súčastnosti – The Witcher 3: Wild Hunt, ale trend nastavovali už v čase zrodu hier Witcher 1 a 2 – ich na tú dobu prevratný prístup znamenal revolúciu v hernom priemysle.

WitcherCon nám predstavil mnohých tvorcov herných adaptácií Witchera, najmä hlavných quest dizajnérov Błażeja Augustyneka a Philippa Webera, ktorí nám umožnili hlboko nahliadnuť do procesu tvorby hry Witcher 3 a jej sveta, príbehu a podobne. Hráči hier si často neuvedomujú, aké množstvo práce a snahy stojí za každým kúskom hry, ktorú hrajú a milujú, a Philipp a Błażej nám mnoho z týchto zákulisných výziev odhalili. Pretože do akéhokoľvek produktu zábavného priemyslu musia tvorcovia vložiť neuveriteľné množstvo času a síl – vtedy si hráči hru užijú a neskúmajú, prečo tak dobre funguje, jednoducho funguje. Nesmeli nič zanedbať, lebo, naopak, to sú veci, a hoci aj maličkosti, ktoré si hráč okamžite všimne a kritizuje.

Ako napríklad do hry zadaptujete knižnú predlohu, ktorej naratív dovoľuje presúvať sa z miesta na miesto, z pohľadu jednej postavy do pohľadu inej, keď princípom hry je sprostredkovať prežívanie jednej hlavnej postavy? Ako zaručíte, aby príbeh hry dával zmysel, keď hráčovi umožníte vyberať si, ako sa vaša postava v tej-ktorej situácii zachová? Ako hráčovi sprostredkujete všetky informácie, ktoré jeho postava o svete má, ale on nie? Tieto a mnoho ďalších otázok, nad ktorými vám až musí rozum zastať, nám vysvetlili, a človek nemôže inak, len absolútne obdivovať zápal a schopnosti, ktoré CD Project Red do zaklínačského sveta už roky vkladajú a prinášajú nám neuveriteľné herné zážitky.

Krátky priestor dostala tiež kartová online hra Gwent, ktorá pochádza z originálnych hier Witcher a stala sa samostatným žijúcim fenoménom.

Naozaj milým vstupom bolo 6 ďalších tvorcov zo štúdia CD Project Red, ktorí sa podieľali na tvorbe všetkých troch zaklínačských hier a stáli pri samotnom zrode myšlienky hernej adaptácie. Produkcia WitcherConu im ukazovala rôzne fotky a videá, dôležité míľniky ich kariér a požiadala ich o komentáre k nim. A aké to bolo? Predstavte si, že s partiou kamošov máte šialený sen, ktorý nejakým zázrakom dáte do pohybu a vznikne z toho jeden zo svetových fenoménov, a potom si s tými kamošmi sadnete a zaspomínate. Bolo to jednoducho plné emócií, humoru, úžasné, dojímavé, ach, bolo to všetko! A vy sa na to pozeráte a cítite sa ako súčasť tejto šialenej, krásnej, veľkej rodiny. Dobre, dobre, pardon my sentiment, ale chápete, takéto veci ma dokážu dostať. ♥

Nakoniec si Philipp a Błażej struhli aj hru Geralt of T-Rivia s producentkou Lauren S. Hissrich a so scenáristom Declanom De Barrom a zabojovali o titul majstra loru – kto pozná svet Zaklínača najlepšie. Veľká radosť hráčov prišla, keď Philipp počas tohto vstupu ohlásil, že pracujú na upgrade hry Witcher 3 na next-generation konzoly a vlastníci hier budú mať tento upgrade zadarmo! Môj ty Geralt, môžu byť takí úžasní? A to nie je všetko. Spolupracovali na tom s Netflixom a zadarmo bude dostupné aj rozšírenie hry čerpajúce zo seriálu, vďaka ktorému si napríklad budete môcť Geralta obliecť do jeho seriálového outfitu!

 

Witcher GO!

Ďalším veľkým odhalením, ktoré potešilo najmä hráčov, bolo ohlásenie novej mobilovej hry The Witcher: Monster Slayer. Bude to hra fungujúca na podobnom princípe ako Pokémon GO – v reálnom svete hľadáte s mobilom v ruke – čo iné ako – príšery! Áno, budeme sa môcť hrať na zaklínačov počas svojich prechádzok či po ceste do roboty a zbavovať svet príšer. Okrem nich na nás budú striehnuť aj rôzne postavy a úlohy, takže sa je na čo tešiť. Viac o hre nám prezradil Rafał Staszewski, technický riaditeľ v štúdiu Spokko. Hra vychádza 21. 7. 2021, ale už teraz sa môžete zaregistrovať a získať špeciálne bonusy.

 

Sošky, ktoré vám zlomia srdce

Prečo? Jednak patria medzi tie najkrajšie, aké som kedy videla, jednak sú vypredané.

O čo ide? CD Project Red v rámci svojho merchu navrhli a vytvorili sošky inšpirované svetom Zaklínača, no zasadili ich do japonského folklóru. Ako prvý tak vznikol Ronin Geralt, prekrásne zobrazenie nášho zbožňovaného hlavného hrdinu. Ďalšou v poradí bola až éterická Cirilla v podobe mytologickej Kitsune – líšky. Obe sošky sú absolútne nádherné, detailné, hýria farbami a tvorcovia vložili veľa úsilia aj do ich kompozície. Viac nám o nich na WitcherCone povedala Aleksandra Jarośkiewicz, riaditeľka online komunikácie v CD Project Red. Na samotných figúrkach pracoval umelec Dawid Kowal.

Kto by nechcel mať tieto krásne umelecké diela doma? Pri vydaní síce stáli približne 250 eur, ale keďže sú limitovanou, zberateľskou edíciou, momentálne sú vypredané a zoženiete ich len na rôznych burzách. Tam sa ich cena aktuálne pohybuje od 1 200 dolárov vyššie za jednu. Takže preto to zlomené srdce. Aktuálne v tejto sérii chystajú Yennefer ako kunoichi – ninja ženu, tá sa stále dá kúpiť za pouhých 320 €. 🙂

Vedeli ste, že…

Teraz trochu z tej trivie, ktorú nám tvorcovia prezradili. Vedeli ste, že…

… poľský ilustrátor, animátor, producent a režisér Tomasz „Tomek“ Bagiński, ktorý na seriálovej adaptácii úzko spolupracuje, po nej tak veľmi túžil, že autorovi kníh Adrzejovi Sapkowskému poslal 25-stranový, ručne písaný list, aby ho presvedčil?

… Zaklínač má až 6 prezývok, pod ktorými je vo svojom svete známy?

Viete, aké to sú? Overte si to po rozkliknutí.
Mäsiar z Blavikenu – Biely vlk – Gwynbleidd – Biely – Mäsiar z Belosadu – Pán zo Štvorrohu

… CD Project Red z hry vystrihol scénu, v ktorej Ciri na ľadových korčuliar bojuje s príšerami a celkom im je to ľúto?

 

Anime film Zaklínač

O tom, že sa chystá aj anime film Zaklínača, vieme už nejaký čas, ale konečne sme mali možnosť vidieť aj prvé plagáty a trailer! The Witcher: Nightmare of the Wolf bude sledovať udalosti pred seriálom, a pôjde teda o úplne nový materiál. Produkovala ho opäť Lauren S. Hissrich a kórejské štúdio Mir, ktoré stojí aj za tvorbou seriálu The Legend of Korra. Tento príbeh bude sledovať mladého Vesemira, neskoršieho Geraltovho mentora, a udalosti, ktoré viedli k pádu zaklínačov.

Dočkáme sa ho na Netflixe už 23. 8. 2021!

 

Viac, viac, viac – komiksy, hry a knihy

Druhé streamovanie WitcherConu nám prinieslo niektoré nové segmenty, napríklad vstup štúdia CD Project Red o rozširujúcom sa ssvete Zaklínača, napríklad aj v komiksoch, ktoré vydáva Dark Horse Comics. Okrem zákulisia z tvorby komiksov ohlásilo štúdio aj nové tituly. Prvým z nich je komiks Grain of Truth (Zrnko pravdy), ktorý je adaptáciou rovnomennej poviedky Adrzeja Sapkowského a jeho vydanie je naplánované na začiatok roka 2022. Špeciálny komiksový projekt The Witcher Ronin sa bude venovať téme inšpirovanej vyššie spomínanými soškami a bude sledovať Geraltovu cestu životom ronina a príbeh bude zasadený do feudálneho Japonska. Ak vás tento komiks zaujal, budete ho môcť už čoskoro podporiť na Kickstarteri.

Na svetlo sveta sa derie celkom nová stolová hra inšpirovaná svetom Zaklínača – The Witcher: Old World. V nej 5 rôznych zaklínačských škôl súperí o zákazky. Značne sa tiež inšpirovala herným systémom počítačovej a konzolovej adaptácie. Jednotliví hráči hrajú za jednotlivých zaklínačov a okrem zabíjania monštier sa musia rozhodovať v komplikovaných morálnych výzvach. Hra vyzerá naozaj nádherne a jej súčasťou sú dokonca krásne miniatúry. Ak vás zaujala, aj keď sa jej kickstarterová akcia skončila, môžete sa prihlásiť na tzv. late pledge.

A napokon – naše/vaše obľúbené knihy! Šťastný národ slovenský už dostal nové vydanie Zaklínača od vydavateľstva Lindeni, ktoré malo enormný úspech. Autorom obálok je Jakub Šimjak a mapu v nich ilustroval Brian Terrero. Ale aj anglicky hovoriace krajiny chcú mať svoje krásky, preto na Twitteri počas WitcherConu ohlásili nové, ilustrované vydanie. Čo je ale absolútne úžasná správa, hneď v prvej knihe sa nachádza ilustrácia, ktorú vytvorila úžasná slovenská ilustrátorka Martina Fačková, ktorá má na svedomí už nejednu perfektnú americkú knižnú obálku. Skvelé, skvelé, skvelé!

Yennefer by Martina Fačková (Zdroj: Twitter)

O tom, ako nemôžete nemať radi Henryho Cavilla

Ako sa hovorí, to najlepšie na záver – WitcherCon zavŕšilo interview s Henrym Cavilom, ktorý sa chopil náročnej úlohy a v seriálovom spracovaní hrá Geralta z Rivie. Pamätáte sa, ako existovali len 2 tábory – tí, čo boli z ohlásenia Cavilla do tejto úlohy unesení, a tí, ktorí na to strašne pindali. V ktorom tábore ste boli vy? Ja sa priznám, Cavilla s tou jeho jamkou v brade som si ako Geralta predstaviť absolútne nevedela. Nič som proti nemu ako hercovi nemala, no toto bol pre mňa zásadný krok vedľa…

… až kým som sa do jeho stvárnenia Geralta nezamilovala. Oh, áno, som veľkou fanúšičkou seriálu, napriek tomu, že rozumiem všetkým výčitkám na jeho adresu, stále pre mňa predstavuje ďalšiu možnosť, ako pobudnúť vo svete, ktorý milujem. A naozaj obdivujem prácu scenáristov na prvej sérii. Striedanie príbehov a časových línií mnohým prekážalo, ja si však neviem predstaviť lepšie spracovanie prvých dvoch poviedkových kníh Zaklínača. Späť ku Cavillovi. Keď postupne zistíte, aký obrovský fanúšik Zaklínača Cavill je, že sa o túto rolu nesmierne snažil, že to bol jeho splnený sen, že je nadšeným gejmerom a zaklínačské hry prešiel niekoľkokrát, že miluje knihy… Ach, tohto chlapa sa jednoducho nedá nemať rád! Záverečný rozhovor s ním bol nielen opäť pohľadom do zákulisia, ale aj pohľadom na Henryho Cavilla – „obyčajného“ fanúšika. A to je najmä pri slávnych osobnostiach niečo, čo nás núti vnímať ho viac ako človeka, ako jedného z nás, nadšencov popkultúry. A vraj si pozerá všetky internetové diskusie, memečka a reakcie, tak pozor! Samozrejme, na záver uviedol trailer na 2. sériu seriálu.

 

WitcherCon bol všetkým, po čom sme mohli túžiť

Tak čo? Užili ste si to rovnako ako ja? Vynikajúci nápad, vynikajúce spracovanie, množstvo nových informácií, množstvo vytvárania puta so seriálovými, s hernými tvorcami a hercami, jednoducho sen každého fanúšika. Nezostáva nám iné, len dúfať, že toto nebol posledný WitcherCon. ♥

Celý záznam si môžete pozrieť tu:

Eva "Efken" Piarová

"Nolite te bastardes carborundorum."

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Solve : *
20 − 12 =