X-Men #1 – Začína sa nová éra

Na New York City zautočí neznáme mimozemské stvorenie. Ochránia obyvateľov mesta Avengers alebo Fantastic Four? Oba tímy si v tomto prípade môžu zobrať voľno, lebo na scéne sú X-Meni. Sú v najlepšej forme a na domácej pôde, kde sa to všetko kedysi začalo.

Ak vám pohľad na nadpis a na číslo #1 spôsobil zmiešané pocity, lebo sa bojíte ďalšieho rebootu/reštartu/prečíslovania, tak mám pre vás dobrú správu. Táto nová éra má dobré základy a je logickým vyústením toho, čo sa s X-Menmi v poslednom čase dialo.

X-Men #1 (2021) – „Dom na strome“

Keď sa v roku 2019 Jonathan Hickam chopil X-Menov a začal s nimi veľké upratovanie, bol to revolučný moment. Nie náhodou sa táto séria stala na Multiverze top Marvel komiksom roku 2019. Následne sa rozbehlo množstvo sérií, z ktorých niektoré žnú úspechy dodnes a niektoré sa už skončili. S mutantmi sme tiež absolvovali event X of Swords a kondícia tohto aspektu Marvel univerza nikdy nebola lepšia.

 

“We will save those who need saving. Whatever the cost.” Cyclops - X-Men #15

 

Všetko pomaly a isto smerovalo do bodu, keď bol vznik X-Menov ako tímu neodvratný. Znie to naozaj zaujímavo, ale po reštarte Jonathana Hickmena vyšlo X-Menom viac ako 100 zošitov, ale klasický tím X-Menov absentoval. Nasledoval teda vznik tímu, ktorého súčasťou sú Cyclops, Marvel Girl, Sunfire, Rogue, Wolverine, Synch a Polaris. Zaujímavosťou je fakt, že účasť Polaris bola výsledkom hlasovania fanúšikov a Magnetova dcéra musela poraziť postavy ako Strong Guy, Forge, Tempo, Boom-Boom, Marrow, Armor, Cannonball, Sunspot a Banshee.

Aj napriek tomu, že k sformovaniu tímu viedla relatívne dlhá cesta, je tento zošit ako stvorený pre nového čitateľa. Mutanti si v New Yorku urobia základňu a začnú novú éru, ktorá krásne odkazuje na ich začiatky. Do doby, keď to bola len tímovka chrániaca New York. Občasné odkazy na minulé udalosti tu síce sú, ale nejde o nič zásadné a skôr to vo vás prebudí zvedavosť a chuť prečítať si aj predošlé X-Men príbehy. Jednotlivé postavy síce dostali trochu menej priestoru, ale dôraz je kladený predovšetkým na tím. Isté náznaky toho, aké sú úlohy jednotlivých členov, sme mohli sledovať pri konfrontácii s mimozemskou hrozbou a verím, že časom bude profilácii aj pre nového čitateľa daný dostatočný priestor.

Nespomenúť kresbu tohto komiksu by bol obrovský hriech. Kreslič Pepe Larraz a kolorista Marte Gracia odviedli kus skvelej roboty. Larraz si určite prišiel na svoje pri kresbe mimozemšťana a „domu na strome“ a Gracia tomu dáva farebnosť, ktorú si jednoducho musíte zamilovať. Gerry Duggan spracoval skvelý scenár, ktorý odsýpa a baví vás, ale vizuálne kúzlo dua Larraz a Gracia posúva tento komiks o level vyššie. Duggam mal túto dvojicu ako skvelú poistku, keďže pri takomto vizuále si mohli mutanti pokojne meniť recepty a mňa by to stále bavilo.

X-Men #1 (2021)

Okrem úvodného predstavenia a bitky s mimozemským organizmom ponúka prvý zošit aj náznaky budúcich hrozieb či už na domácej pôde alebo tých, ktoré pochádzajú z vesmíru. Obsahovo a aj vizuálne ide teda o naozaj plnohodnotný štart novej éry, ktorý by vám nemal ujsť.

Drackula

Beneath this mask there is more than flesh. Beneath this mask there is an idea, Mr. Creedy, and ideas are bulletproof. (V for Vendetta)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Solve : *
16 × 19 =