Znovuzrození hrdinů DC aj v našich končinách

Situácia pre DC nebola začiatkom roku 2016 ideálna. Marvel ich drvil v rebríčkoch predajnosti a fanúšikovia nad New52 ohŕňali nos. Potom však prišiel DC Rebirth a všetko sa začalo obracať k lepšiemu. Vrátili sa niektorí hrdinovia, niektorým sériám sa vrátilo číslovanie, zmenila sa frekvencia vydávania, cena komiksov a pod. Rebirth ako označenie skončil v decembri roku 2017 a aj za taký krátky čas znamenal pre DC ozajstné znovuzrodenie. Toto sú informácie, ktoré boli pre výhradne česky čítajúceho fanúšika donedávna len zdrojom smutného povzdychu. To sa však zmenilo v apríli tohto roka, keď Rebirth zamieril aj do našich končín.

Rovnako ako bol Rebirth komiksovou udalosťou roku 2016, je u nás iniciatíva Znovuzrození hrdinu DC najdôležitejším momentom roku 2018. A dovolím si to tvrdiť aj napriek tomu, že tento rok ešte neskončil. Znovuzrození prináša lokálnym čitateľom niečo, čo sme tu asi ešte nemali. Raz za čas sa tu síce relatívne aktuálny komiks vydá, ale tu hovoríme o celom vesmíre, aktuálnych sériách, aktuálnych príbehoch a komplexnom svete. Najzásadnejšia otázka, ktorú si mnohí kládli, bola, či budú českí a slovenskí čitatelia schopní naskočiť do diania. Po vydaní úvodného one-shotu prevláda názor, že je tento štart pre neznalého čitateľa priveľa. Objavili sa tiež náreky nad tým, ako klamala reklama tejto série, keďže tá priam vyzýva nováčikov, aby to skúsili. Ako to teda je? Mám pocit, že na túto otázku je nutné pozrieť sa z dvoch pohľadov – praktického a filozofického.

Praktické hľadisko alebo ako Crew odviedla skvelú robotu

Z pohľadu vydavateľa nie je vydávanie aktuálnych komiksov vôbec jednoduché. A nehovorím tu teraz o právach, ktorých získavanie musí byť tiež určite peklo. Ak sa pozrieme na dve najväčšie a marketingovo najzaujímavejšie vydavateľstvá DC a Marvel, je často problém len tak naskočiť. Vydavateľ tak zväčša iba citlivo vyberá uzatvorené príbehy bez zbytočne veľkého pozadia, aby sa aj lokálny čitateľ chytal. Tento štýl, samozrejme, nie je zlý, avšak pri vydavateľstvách, ktoré sú miestami priam postavené na tom, že sú veľké, prepletené a postavy sa vzájomne ovplyvňujú, sa stráca tento monumentálny element. Vydavatelia v minulosti využili DC New52 ako skvelý náskočný bod. Odvtedy sa nič podobné nekonalo (Marvel šancu v tejto miere prakticky nedáva), až prišiel Rebirth. A je super, že sa toho Crew a BBart chytili. Znovuzrození hrdinů DC je skvelý bod, kde síce nejde všetko od nuly, ale dá sa to chápať ako štartovací bod. Ak vám teda niekto bude hovoriť o reštarte, reboote a podobne, evidentne nevie, o čom rozpráva. Vhodné slovo by bolo prečíslovanie, prípadne označenie „jumping point“. A lepší bod na naskočenie tu dlho nebol a dlho asi ani nebude.

A Crew k nemu pristúpila naozaj skvele. O tom, či je tu informácií na nováčika veľa alebo nie, budem písať nižšie, ale z redakčného hľadiska veľmi oceňujem záverečné poznámky. Ich zaradenie dáva čitateľovi možnosť pochopiť niektoré komplikované vzťahy a niekedy mu dáva vyslovene návod na to, ako ďalej, respektíve, ktorým smerom sa vybrať. Crew nezanedbala ani reklamu a správy o tom, že sa niečo takéto chystá, na potenciálneho čitateľa vyskakovali prakticky neustále. Čerešničkou na torte nástupu Rebirthu u nás mala byť účasť Jima Leeho na Praguecone, čo považujem tiež za skvelý krok. Škoda len, že to pravdepodobne nedopadne dobre. Ale o tom niekedy inokedy.

Filozofické hľadisko alebo nerobme z čitateľov idiotov

Úvodná kniha Znovuzrození hrdinů DC je prepchatá informáciami a odkazmi. Spomína sa v nej obrovské množstvo postáv a udalostí, o ktorých sa náš čitateľ nemal ako dozvedieť. Množstvo scén mu nebude dávať zmysel alebo ich jednoducho nepochopí. Ak sa po posledných vetách pýtate, kde je teda tá výhoda Znovuzrození, je to práve o uhle pohľadu. Úvodný príbeh Rebirtu funguje ako akési promo celého DC sveta a útržkovito nás s ním zoznamuje. Nový čitateľ preletí vďaka Flashovi rýchlosťou blesku všetko podstatné, ale v hlave mu určite bude víriť kopa nezodpovedaných otázok. K niektorým pasážam sa možno vráti, niektoré bude mať potrebu rozoberať, respektíve mu nedajú spať. A tu sa dostávame k tej filozofickej časti a podľa môjho názoru výhodám tohto komiksu. Úvodný príbeh totiž nič neponúka explicitne a núti čitateľa pátrať. V našich končinách je to síce trochu náročné, ale nie nemožné. Okamžite sa tak ponúkajú kultoví Watchmeni, prípadne iné tituly, ktoré už nás už vyšli.

Fanúšik sa tiež môže o to viac tešiť na ďalšie príbehy z tejto edície, v ktorých bude množstvo situácií a problémov z tohto one-shotu vysvetlených a vyriešených. K čitateľovi by sme podľa môjho názoru nemali pristupovať ako k niekomu, kto si nedokáže dať dokopy súvislosti. Mnohí so mnou určite nebudú súhlasiť, ale dávať všetko ako na striebornom podnose je symptómom tejto doby a myslím si, že otvorené otázky a potreba zamýšľať sa sú vhodným stimulom. Kto by nevidel rád diskutujúcich začiatočníkov? Čitateľov, ktorí kladú otázky a chcú vedieť, čo znamenalo toto alebo tamto? Plus ako som už spomínal, skvelé podhubie pre toto smerovanie dodala Crew svojím informačne bohatým dodatkom. Znovuzrození teda nie je pre lenivcov a ľudí, ktorí chcú mať všetko jasné, uzatvorené, nalinkované a doslova predžuté a strávené. Pre všetkých ostatných, ktorí naberú odvahu, je tu začiatok skvelého dobrodružstva vo svete DC!

Za recenzný výtlačok ďakujeme vydavateľstvu Crew.

Podrobné informácie o knihe:

  • Vydavateľstvo: Crew
  • Počet strán:92
  • Väzba: brožovaná
  • Rozmer: 258 x 168 mm
  • Jazyk: český
  • ISBN: 978-80-7449-611-0
  • Rok vydania: 2018

Zaujal ťa tento článok? Staň sa fanúšikom našej facebookovej stránky a buď pravidelne informovaný o všetkých novinkách. A ak chceš nahliadnuť do zákulisia, sleduj nás na Instagrame.

Drackula

Beneath this mask there is more than flesh. Beneath this mask there is an idea, Mr. Creedy, and ideas are bulletproof. (V for Vendetta)

One thought on “Znovuzrození hrdinů DC aj v našich končinách

  • 24. augusta 2018 at 9:58
    Permalink

    Velmi dobre si to napisal. A az teraz som si vsimol tie zavcerecne poznamky (prelozene z polskeho vydania, je super, ze to v Crewi nasli). Vela Marvelakov v case, ked sa na nich valily vlny ANAD pozmenenych postav, Nazi Capa a brutalne dlhych eventov, Rebirth vyskusalo. A evidentne pri nom zostali, aj ked Marvel samozrejme nezavrhli a po zdrazeni a spomaleni vydania Rebirth titulov zase kupuju. Skratka treba si najst to naj z oboch svetov. A pri DC je to jednoznacne tato iniciativa. Tak silne pribehy Supermana, Flasha, Wonder Woman, Green Arrowa, Aquamana ci Deathstrokea tu uz dlho neboli, ak vobec. Batman je velmi kontraverzny, no ak mate radi akciu s minimom dialogov (a aj tie sa opakuju), urcite sadne. Asi jedine negativum je Justice League, tam treba pockat na Snydera. Ale inac – hr sa do Znovuzrodenia.

    Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Solve : *
25 + 7 =