Čitateľský mesačník XXIX.

Nie je to tak dávno, čo sa skončila seriálová sága Game of Thrones. Zima a pochmúrne počasie definitívne odišli spolu s týmto seriálom a my sa tak môžeme pomaly chystať na leto. Toto obdobie je hlavnou sezónou filmu a blockbuster sa na nás bude valiť prakticky každý týždeň. Či už to je legendárny Pikachu a jeho detektívne schopnosti, nemilosrdný zabijak John Wick, alebo chodiaca deštrukcia menom Godzilla, či ďalšie filmy, ktoré ešte len čakajú na premiéru. V tejto záplave popcornovej zábavy však netreba zabúdať na knihy a komiksy. Sú tu s vami celoročne, a tak by nemali ostať v kúte. Dianie okolo nich síce cez leto trochu ustane, ale dobrých tipov máme pre vás stále dosť. A ak vám pravidelná inšpirácia Čitateľského mesačníka nestačila, pozrite sa aj na Fantasy knihy, kde si musí vybrať určite každý.

Drackula

(Multiverzum)

Jason Aaron, Mikde Deodato – Original Sin (Marvel, 2014)

Watcher, alebo ak chcete Uatu, je entita, ktorá sleduje dianie vo svete. Nie je to tak, že by sledoval správy v televízii a robil si rozsiahle rešerše. Zo svojej základne na Mesiaci sleduje všetko, čo sa deje. A nielen na Zemi, ale aj v celom univerze a všetkých priľahlých realitách. Vie o každej udalosti, každom tajomstve a nič pred ním nie je ukryté. A práve smrťou tejto postavy sa začína event Original Sin.

Ako som už spomínal, Uatu poznal všetky tajomstvá a ich získanie sa zdá byť veľmi lukratívne. Okrem toho táto mimozemská entita, ktorá je staršia ako akékoľvek známe dejiny, disponuje aj slušnou zbierkou zbraní a technológií. Tie by v zlých rukách mohli spôsobiť katastrofu. A tak sa rozbieha trochu špionážny príbeh o získaní toho, čo tu po Watcherovi ostalo. Samozrejme, záhadou ostáva aj vrah a jeho motív.

Nájdenie vraha nie je nič zásadné a v istom momente sa dá uhádnuť vopred. Ani ústredná linka nie je žiadne vyslovené terno a čitateľa nezrazí do kolien. Skôr ma bavili tie veci okolo. Napríklad „výbuch tajomstiev“, ktorý odštartuje veľa malých príbehov. Alebo Thor, ktorý začne riešiť jeden veľmi nepríjemný problém. Celkovo je myšlienka disponovať všetkými tajomstvami na svete veľmi dobre spracovaná. Poukazuje sa na to, aké to je lákavé, ale aj na úskalia, ktoré to prináša. A keďže jednou z hlavných postáv je Nick Fury, je asi každému jasné, že o plot twisty, prekvapenia a  silu v pozadí, ktorá má vlastné motívy, nebude núdza.

Úplná bomba je kresba Mikea Deodata, na ktorú by som sa vedel pozerať asi bez ohľadu na príbeh. Jason Aaron ho síce nenapísal úplne zle, ale niečo tomu chýbalo. Mimoriadne ma bavili bonusové príbehy tohto OHC, ktoré mi čiastočne napravili chuť. Napríklad príbeh Young Avengers je veľmi vtipný, ale zároveň ťaží z myšlienky eventu. Stretneme sa tiež so Secret Avengers, Dr. Doomom, Black Knightom, Deathlockom, Lockjawom a podobne. Je to pestré žánrovo, ale aj rozsahom.

Komiks je aktuálne dostupný ako paperback napríklad na Bookdepository.

Erik „Fazi“ Fazekaš

(vydavateľstvo Albatros, CooBoo)

Tillie Walden – On a Sunbeam (2018)

Tillie Walden je dvadsaťtriročná a už cenami ovenčená ilustrátorka, autorka troch grafických románov a niekoľkých menších dielok. Jej dosiaľ najväčší grafický román On a Sunbeam má úctyhodných viac ako päťsto strán. No ale mohlo by ich byť aj menej.

Ústrednou postavou je Mia, ktorá je najnovšou členkou malého tímu vesmírnych reštaurátorov. Ich úlohou je konzervovať a rekonštruovať dávno zabudnuté polorozpadnuté budovy krížom-krážom po vesmíre, aby prítomnosť nemohla zabudnúť na minulosť. Mia sa k tejto skupinke pridala preto, aby našla svoju prvú lásku zo školy, tajomnú Grace.

Tillie Walden má svoj typický štýl, ktorý sa tiahne jej tvorbou, a zatiaľ sa nijako neposúva. Je to škoda, lebo kým akčné, plnofarebné scény vám nedovolia vydýchnuť, doslova túžite sledovať tie mnohovrstevnaté ilustrácie, pri dialógoch sa strácate  v „roztrasenej“, takmer neviditeľnej kresbe. To je však autorská licencia a môžeme to vnímať ako Tillin rukopis. Čo však autorke nemôžeme prepáčiť, je nepremyslený dej. Tillie skáče medzi prítomnosťou a minulosťou, jednotlivé preskoky nie sú jasné a mnohokrát čitateľ až po niekoľkých stránkach zistí, v ktorej dejovej línii sa nachádza a čo sa vlastne deje. Škoda.

Komiks si môžete zakúpiť napríklad na Bookdepository.

Janka Casion Kolenová

(Multiverzum, Blogerka)

Laura Ensi – Spoločenstvo: Zrod vlčej bojovníčky (Maxim, 2018)

Pod krásnou a pútavou obálkou sa skrýva debutový príbeh slovenskej autorky. Spoločenstvo – Zrod vlčej bojovníčky prináša fantasy príbeh pre mladých. Zavedie nás do sveta, v ktorom spolunažívajú skupiny ľudí premieňajúcich sa na zvieratá: myši, havrany a vlky. Podľa toho sú členovia združovaní do jednotlivých klanov.

Hlavnou postavou je mladé dievča menom Raine Zair, ktoré pochádza z rodiny myší. Pôvod však nepredurčuje, na aké zviera sa premení, a Raine sa, pre čitateľov asi nie veľmi prekvapivo, stane členkou klanu vlkov. Začína sa učiť, ako ovládnuť schopnosti a fungovať v novej svorke. Keďže je to young adult príbeh, dočkáme sa aj ľúbostnej zápletky. Prvá polovica knihy je pomerne predvídateľná, dej plynie rýchlo a ide skôr o oddychové čítanie. V druhej polovici sa dočkáme aj nečakaných zvratov a nebezpečenstva.

V knihe sa našlo pár trhlín, ktoré pri bližšom skúmaní neobstáli (napr. v lese nebol signál, ale neskôr si posielali zaľúbené SMS) a neunikli pozornejšiemu čitateľovi. Na druhej strane romantika, akcia a pradávne proroctvá vytvárajú klasický fantasy YA príbeh. Dielo nemá originálny námet, ale dobre nakombinované prvky a postavy, s ktorými som sa vedela stotožniť, ma vtiahli do deja. Oddychové čítanie, vystavané najmä na postavách, ma príjemne prekvapilo. Kniha je určená najmä mladším a menej náročným čitateľom, ale ak chcete niečo, pričom nemusíte premýšľať, Spoločenstvo je dobrou voľbou.

Kniha je dostupná napríklad na Martinuse.

Liborius

(Multiverzum)

Brian Azzarello, Lee Bermejo – Lex Luthor: Muž z oceli (BB/art, 2015)

Zapomeňte na Supermana, nahlédněte spolu s tímto komiksem do mysli Lexe Luthora. Je to totiž vypravěčsky zajímavý nápad. Zbožštělý superhrdina se ocitá mimo vyprávění, spíš se v něm pohybuje jako stín, který právě padá na plešatou hlavu Lexe Luthora, který se v ústraní tohoto titána cítí najednou méněcenný. A navíc má z tohoto poloboha strach?

Azzarello (který má pro záporáky evidentně slabost, viz Joker) přináší komiks, který si pohrává s motivy, které neúspěšně rozvíjel film Batman v. Superman a jde podle mě o čtenářsky vděčné téma. Servírováno je přehledně, čtivě a překvapivě člověk sem tam podlehne dojmu, že i Lexe chápe. Zajímavá alternativa k tradičnímu superhrdinskému komiksu.

Komiks má v ponuke napríklad MegaComics, alebo Funtastic.

Eva „Efken“ Piarová

(Multiverzum)

JP Ahonen – Belzebubs (Top Shelf, 2019)

Taká normálna rodinka. Antikristov.

Stripový komiks, ktorý pôvodne vychádzal len digitálne, sa na základe veľkého úspechu dostal aj do tlačenej formy a na 120 čierno-bielych stranách vám poskytne bolebruch od smiechu. Sledujeme – na prvý pohľad neprepojené – príbehy rodinky s tínedžerskými deťmi a nudným životom, ktorého centrom je výchova potomkov, práca a viera. Akurát, že veria v satana, deti sa volajú Leviathan a Lilith a hlava rodiny „pracuje“ ako vedúci člen heavymetalovej kapely.

Takzvané slice-of-life stripy nám ukazujú, aké je pre antikristov fungovať v mainstreamovej spoločnosti, pretože pomaľované tváre, kríže naopak, vyvolávanie démonov v rámci poobednej hry alebo dovolenka v pekle nie je práve niečo, čo by dokázal každý pochopiť. V úžasnej, veľmi jednoduchej, ale efektnej a prehľadnej kresbe nájdete mnoho dobrej zábavy a situačného humoru. Stránky sa vám budú pod prstami obracať samy a nakoniec zistíte, že stripy nie sú len náhodne nahádzané do poradia, ale vyústia do logického záveru. Vynikajúca vec pre všetkých, ktorí majú radi mierne čierny humor, lovecraftovský horor, metal či jednoducho dobré stripy.

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Solve : *
20 − 3 =