Dohoda roka: Disney kupuje Fox!

Je to dohodnuté! Fanúšikovia sa doposiaľ delili na viacero skupín. Na takých (ja), ktorí boli v tejto téme veľmi skeptickí, na takých, ktorí tomu nerozumeli a takéto spojenie bolo ich mokrým snom, a potom tu boli takí, ktorí to prorokovali (Drackula) minimálne rok dopredu. Americký zábavný gigant The Walt Disney Company ohlásil kúpu väčšinovej časti aktív spoločnosti Twenty-First Century Fox, Inc.! Čo to však znamená pre fanúšikov? To nám prezradila tlačová správa, ktorá bola zverejnená spoločne so správou o dohode medzi spoločnosťami.

Na začiatok si povieme, na koľko táto sranda vyšla a čo vlastne obsahuje. Walt Disney vysolí astronomickú sumu vo výške neuveriteľných 52,4 miliardy dolárov! Je to trošku viac, ako si vieme predstaviť, ale pre giganta, akým je Disney, je to otázka návratnosti len na pár rokov. The Walt Disney Company touto dohodou upevňuje svoju pozíciu najväčšej mediálnej spoločnosti na svete. V rámci dohody totiž preberá pod svoje krídla divízie spoločnosti 21st Century Fox, ako napríklad 20th Century Fox, Fox Searchlight Pictures a Fox 2000.

Taktiež preberajú televízne projekty divízií Twentieth Century Fox Television, FX Productions a Fox21. Okrem toho získali aj rôzne podiely v FX Networks, National Geographic, Fox Sports Regional Networks, Fox Networks Group International, Star India, Sky plc, Tata Sky, Endemol Shine Group a väčšinový podiel v streamovacej spoločnosti Hulu. Okrem iného však preberajú aj aktuálny dlh spoločnosti 21st Century Fox, ktorý je vo výške približne 13,7 miliardy dolárov. Mimochodom, ak ste sa tešili na veselé správy od Mickey Mousa, ostanete smutní, pretože spravodajské siete a stanice Fox Broadcasting, Fox News Channel, Fox Business Network, FS1, FS2 a Big Ten Network nie sú súčasťou tejto dohody.

Dosť však bolo čísiel, tlačových správ a dlhých anglických názvov, ktoré nám aj tak nič nehovoria! Otázka znie, čím táto správa poteší priemerného popkultúrneho fanúšika? Azda skutočnosť, ktorá nás najviac ovplyvňuje, je, že Disney preberá práva na značky ako Deadpool, X-Men a Fantastic Four! Vzniká reálna možnosť spojenia týchto značiek so svetom MCU (Marvel Cinematic Universe), čo určite znamená príchod bohatšieho a oveľa komplexnejšieho filmového univerza komiksoviek, plného prepojených príbehov a obľúbených postáv zo stránok komiksov. Veľké eventy nám konečne môžu ožiť na filmovom plátne!

Lenže tu zoznam nekončí! V balíku totiž svietia značky ako Avatar z roku 2009 a jeho chystaná (bláznivá) pentalógia, pôvodná neremastrovaná trilógia Star Wars, ikonickí Votrelci s Predátorom, ale aj Smrtonosná pasca, Sám doma, Noc v múzeu, Planéta opíc, Doba ľadová a dokonca aj všetkými milovaný seriál Simpsonovci a Family Guy.

Máte radosť z tejto dohody? Tešíte sa na všemožné komiksové spojenia? Alebo skôr veríte, že Disney zachráni niektorú z vašich obľúbených značiek? Či naopak veríte v nejaké zaujímave reštarty filmov na ktoré doposiaľ štúdio nemalo práva?

Zaujímavosť: Nejde o prvý nákupný „výstrelok“ giganta menom Disney, v minulosti totiž odkúpilo aj iné spoločnosti a nie za malý peniaz. Za Lucasfilm zaplatili 4,06 miliardy dolárov. Marvel Entertainment ich vyšiel taktiež zhruba na štyri miliardy dolárov a štúdio Pixar im z vačku vytiahlo až 7,6 miliardy dolárov.

Zaujal ťa tento článok? Staň sa fanúšikom našej facebookovej stránky a buď pravidelne informovaný o všetkých novinkách! A ak chceš nahliadnuť do zákulisia, sleduj nás na Instagrame.

IntrOvert

"Keď dáš snom priestor, svet sa stane viac farebným."

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Solve : *
21 + 23 =