Dohoda roka: Disney kupuje Fox! – UPDATE

UPDATE (27. 07. 2018): Astronomická čiastka vo výške neuveriteľných 52,4 miliardy dolárov sa nakoniec o niečo navýšila. Dôvodom bolo, že tesne po tom, ako sme vás koncom roka informovali o existujúcej dohode medzi spoločnosťou The Walt Disney Company a Twenty-First Century Fox, Inc., sa do toho celého votrela ďalšia spoločnosť, ktorá prišla s protinávrhom a logicky aj s vyššou ponukou na kúpu väčšinovej časti aktív.

Spoločnosť Comcast Corporation (televízna stanica NBC, štúdio Universal) totiž ponúkla 65 miliard dolárov. Nasledovali preto niekoľkomesačné preťahovačky medzi spoločnosťami Disney a Comcast. Dňa 19. júla však v tomto spore padol konečný verdikt! Posledná ponuka od spoločnosti Disney vo výške 71,3 miliardy dolárov nebola k spomínanému dátumu prekonaná, a preto sa stala finálnou sumou, za ktorú bude tento obchod zrealizovaný!

Kravaťákov v Disney táto sranda síce nakoniec vyšla o 19 miliard dolárov viac, ale keďže antimonopolný úrad dnes potvrdil schválenie tejto obrovskej fúzie, Disney má definitívne vyhrané!

Pôvodný článok (15. 12. 2017): Je to dohodnuté! Fanúšikovia sa doposiaľ delili na viacero skupín. Na takých (ja), ktorí boli v tejto téme veľmi skeptickí, na takých, ktorí tomu nerozumeli a takéto spojenie bolo ich mokrým snom, a potom tu boli takí, ktorí to prorokovali (Drackula) minimálne rok dopredu. Americký zábavný gigant The Walt Disney Company ohlásil kúpu väčšinovej časti aktív spoločnosti Twenty-First Century Fox, Inc.! Čo to však znamená pre fanúšikov? To nám prezradila tlačová správa, ktorá bola zverejnená spoločne so správou o dohode medzi spoločnosťami.

Na začiatok si povieme, na koľko táto sranda vyšla a čo vlastne obsahuje. Walt Disney vysolí astronomickú sumu vo výške neuveriteľných 52,4 miliardy dolárov! Je to trošku viac, ako si vieme predstaviť, ale pre giganta, akým je Disney, je to otázka návratnosti len na pár rokov. The Walt Disney Company touto dohodou upevňuje svoju pozíciu najväčšej mediálnej spoločnosti na svete. V rámci dohody totiž preberá pod svoje krídla divízie spoločnosti 21st Century Fox, ako napríklad 20th Century Fox, Fox Searchlight Pictures a Fox 2000.

Taktiež preberajú televízne projekty divízií Twentieth Century Fox Television, FX Productions a Fox21. Okrem toho získali aj rôzne podiely v FX Networks, National Geographic, Fox Sports Regional Networks, Fox Networks Group International, Star India, Sky plc, Tata Sky, Endemol Shine Group a väčšinový podiel v streamovacej spoločnosti Hulu. Okrem iného však preberajú aj aktuálny dlh spoločnosti 21st Century Fox, ktorý je vo výške približne 13,7 miliardy dolárov. Mimochodom, ak ste sa tešili na veselé správy od Mickey Mousa, ostanete smutní, pretože spravodajské siete a stanice Fox Broadcasting, Fox News Channel, Fox Business Network, FS1, FS2 a Big Ten Network nie sú súčasťou tejto dohody.

Dosť však bolo čísiel, tlačových správ a dlhých anglických názvov, ktoré nám aj tak nič nehovoria! Otázka znie, čím táto správa poteší priemerného popkultúrneho fanúšika? Azda skutočnosť, ktorá nás najviac ovplyvňuje, je, že Disney preberá práva na značky ako Deadpool, X-Men a Fantastic Four! Vzniká reálna možnosť spojenia týchto značiek so svetom MCU (Marvel Cinematic Universe), čo určite znamená príchod bohatšieho a oveľa komplexnejšieho filmového univerza komiksoviek, plného prepojených príbehov a obľúbených postáv zo stránok komiksov. Veľké eventy nám konečne môžu ožiť na filmovom plátne!

Lenže tu zoznam nekončí! V balíku totiž svietia značky ako Avatar z roku 2009 a jeho chystaná (bláznivá) pentalógia, pôvodná neremastrovaná trilógia Star Wars, ikonickí Votrelci s Predátorom, ale aj Smrtonosná pasca, Sám doma, Noc v múzeu, Planéta opíc, Doba ľadová a dokonca aj všetkými milovaný seriál Simpsonovci a Family Guy.

Máte radosť z tejto dohody? Tešíte sa na všemožné komiksové spojenia? Alebo skôr veríte, že Disney zachráni niektorú z vašich obľúbených značiek? Či naopak veríte v nejaké zaujímave reštarty filmov na ktoré doposiaľ štúdio nemalo práva?

Zaujímavosť: Nejde o prvý nákupný „výstrelok“ giganta menom Disney, v minulosti totiž odkúpilo aj iné spoločnosti a nie za malý peniaz. Za Lucasfilm zaplatili 4,06 miliardy dolárov. Marvel Entertainment ich vyšiel taktiež zhruba na štyri miliardy dolárov a štúdio Pixar im z vačku vytiahlo až 7,6 miliardy dolárov.

Zaujal ťa tento článok? Staň sa fanúšikom našej facebookovej stránky a buď pravidelne informovaný o všetkých novinkách! A ak chceš nahliadnuť do zákulisia, sleduj nás na Instagrame.

IntrOvert

"Keď dáš snom priestor, svet sa stane viac farebným."

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Solve : *
28 − 7 =