Ako dopadol stret BATMANA a SUPERMANA?

Na úvod vás musím upozorniť, že nie som objektívny, pretože film nehodnotím podla výčtu kladov a záporov, ale podľa srdca človeka, ktorý miluje univerzum DC Comics. Za posledných 24 hodín som sa o film trochu bál, kvôli negatívnym ohlasom. Celú dobu som v kine čakal na momenty, čo sa ľuďom nepáčili. Nenašiel som nič! Alebo inak. Uvedomujem si, čo sa im nepáčilo, ale rozumiem tomu tak, že daný ľudia nie sú cieľovka. Divák, neznalý komiksovej predlohy môže byť zmetený, to bez pochýb, ale ako som podotkol – takýto divák nie je pre Snyderov opus cieľovkou.  Za mňa, je tento film krásnou poctou celému DC Comics. Je to totiž film od človeka, ktorý miluje komiksy, pre ľudí, ktorí milujú komiksy. Vďaka Bohu (Supermanovi), že ja som tá cieľovka.

Problém filmu spočíva v tom, že chce do nás natlačiť extrémne veľa informácií a bežný návštevník kina, nemusí tušiť o čom Zack Snyder točí. Na filme je taktiež cítiť, že je z neho vystrihnutá takmer hodina materiálu.  Nemajte strach, vystrihnutý materiál nám Snyder naservíruje v Ultimate Cut verzii na Blu-Ray diskoch, takže prípadná nelogickosť deja je ospravedlniteľná. Dej filmu sa netočí len okolo samotného eventu „GOD vs MAN„. Predovšetkým sleduje, ako svet príjme bytosť, natoľko mocnú, že behom večera by vedela zničiť ľudskú rasu. Ľudstvo je tu paradoxne vykreslené také, aké v skutočnosti je. Xenofóbne a fanatické zároveň. Podobne je vykreslený aj samotný Bruce Wayne. Skvelým nápadom, bolo ukázať nám situáciu z pohľadu Clarka Kenta. Ten je z označenia „False God“ dosť mimo a ja sa mu vôbec nečudujem. Je tu vidieť jeho vnútorný rozpor, či vlastne pomáhať nevďačnému ľudstvu.

ZackSnyderBatman
(zdroj: Warner Bros.)

Batffleckova linka je prvotriedna! Choreografia jeho bitiek je nádherná. S prehľadom môžem napísať, že drsnejšieho Batmana sme ešte na plátne nevideli. Je to obrovská masa svalov, ktorá odhadzuje protivníkov, ako plyšáky. Batman je predovšetkým taktik. Ak sa rozhodne ísť proti božskému tvorovi, tak si dvakrát premyslí, kedy a kam udrieť. Henry Cavill je Supermanom, akého poznáme z Kingdome Come (charakterovo). Miestami nekompromisný, ale stále srdcom dobrák. Samotný stret dvoch titánov je epický, takticky premyslený a má kľúčovú úlohu vo filme. Uzatvára jednu pomyselnú linku, ktorá vám dopne, asi až pri záverečných titulkoch, kedy na písmenka pozeráte s otvorenými ústami. Smutné je, že niektoré momenty nefungujú tak, ako by mali, pretože je to iba prvý stret. Lepšie by to fungovalo po filmovej Justice League, už len kvôli tomu, že – NIE – žiadne spoilery. 😉

Gal Gadot je super! Ako sa jej všetci smiali pri obsadení, že je iba chudučké tintítko, tak vo filme je to najväčšia drsňačka. Každú scénu, v ktorej sa objaví, si kradne pre seba. V bojových scénkach je prvotriedna rovnako ako v tých konverzačných. Veľkým plusom filmu je, že aj napriek tomu koľko je v ňom postáv, netrpí zbytočnými prestojmi alebo nadbytočnými dialógmi. Každá scéna má svoje opodstatnenie.

BVS-27380
(zdroj: Warner Bros.)

Musím vyzdvihnúť aj božský soundtrack Hansa Zimmera (Gladiátor, Nolanova netopieria trilógia, Man of Steel) a Junkie XL (300: Rise of an Epire, MAD MAX: Fury Road, Deadpool). Soundtrack, vie byť  epický, monumentálny a emotívny zároveň. Má skvelú súhru s tým čo je na plátne. Krásny príklad je Lex Luthor a jeho téma menom „Red Capes are Coming“ v ktorej je počuť jeho vypočítavosť, chladnosť a pohŕdavosť ľudskosťou. Jesse Eisenberg si úlohu totálne užíva. Podobne, ako jeho stvárnenie Marka Zuckerberga, je aj jeho Lex arogantný génius, s tým rozdielom, že Lex je génius na druhú a k tomu aj na kokaine.

S Doomsdayom budete nadmieru spokojný. Či už po stránke príbehovej, dizajnovej, alebo bojovej. Ako som sa zhrozil pri druhom trailery, aký je digitálny, tak vo filme je krásne prepracovaný. A to platí o trikoch všeobecne. Peňazí bolo, na všetko dosť (možno až príliš), takže „nechutných digitálností“ sa nedočkáte.

Batman-V-Superman-Movie-Doomsday-Trailer
(zdroj: Warner Bros.)

To, ako film poodhaľuje čo sa bude v univerze odohrávať, je miestami možno trochu násilné, ale pre fanúšika príjemné. Easter eggy sú všade. Komiksové políčka ožívajú na najväčšom filmovom plátne dokonale. IMAX by mal byť povinnosťou! 3D sa podarilo na výbornú, aj napriek tomu, že sa 80% filmu odohráva v tme. Pri Man of Steel ma z roztrasenej kamery bolela hlava. Tentokrát je ale kamera stabilná. Vizuálne je film prvotriedny, ako to už u Snydera býva.

Posledných 15 minút si vychutnajte, pretože je to ako šesť potitulkových scén dohromady. A po konci budete uvažovať, čo príde nabudúce. Krásne nadupaný úvod k JUSTIE LEAGUE: Part 1, ktorá nás čaká už budúci rok. Vidím to tak, že tento film bude druhými Watchmen. Kritici to zhodili a fanúšikovia opäť pozdvihli. Verím, že odstupom času (a príchodom Blu-Ray Ultimate Cut verzie) bude film právom označovaný, za stabilný a základný kameň DC Extended Universe.

PS!SPOILER! Ak ste čítali moju nedávnu teóriu, tak som mal cca z dvoch tretín pravdu!

Zaujal ťa tento článok? Staň sa fanúšikom našej facebookovej stránky a buď pravidelne informovaný o všetkých novinkách!

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Solve : *
22 ⁄ 11 =