Tommy Gun Wizards #1 – Magická gangsterka

Eliot Ness versus Al Capone bol legendárny súboj, ktorý sa odohrával v Chicagu 30. rokov. Na jednej strane to bol ochranca zákona a jeho skupina „Nedoknuteľných“, ktorá sa snažila bojovať proti podsvetiu. Na druhej strane barikády stál legendárny gangster, ktorý využíval prohibíciu a zarábal na svojich kriminálnych aktivitách. Túto legendárnu dvojicu si požičala nová séria Tommy Gun Wizards z vydavateľstva Dark Horse Comics, ktorá ich súboj ale trochu okorenila. Hlavnou komoditou, o ktorú sa bojuje, totiž nie je totiž alkohol, ale mágia.

Lick je droga, ktorá svojmu užívateľovi dodá niečo magické. Je zakázaná, a preto sa polícia snaží jeho distribúciu limitovať na minimum. V malých dávkach sú to skôr kozmetické zlepšováky, avšak vo väčších množstvách tu hovoríme o naozajstnej magickej sile. Z gangstrov, ktorí k tejto látke majú, samozrejme, najjednoduchší prístup, sa tak stali mágovia ovplývajúci nadprirodzenými schopnosťami. Snahy predstaviteľov zákona sú tak o niečo komplikovanejšie a nebezpečnejšie.

Tommy Gun Wizards #1 – Declan Shalvey Variant Cover

V centre príbehu Tommy Gun Wizards je už spomínaný Elliot Ness. Vďaka nemu spoznávame aktuálnu situáciu, navštívime súd, ale zažijeme aj plnohodnotnú „anti-magickú“ raziu. Štandardné zbrane proti mágiou nadopovanému zlosynovi sú v krásnom protiklade a akcia funguje ako hodinky. Nesledujeme nič monumentálne, ale na ilustráciu toho, aké problémy môže narobiť mágia v zlých rukách, to plne postačuje.

Sledujeme ale aj bežnú policajnú prácu, vyhodnocovanie zistených skutočností a dôkazov, plánovanie ďalších akcií a sledovanie stôp. V momente, keď situácia skĺzava do rutiny, sa vždy prihlási o slovo magický element, aby dianie trochu ozvlášnil. Za pochodu spoznávame aj Elliotov tím, ktorý je dostatočne rôznorodý a zahŕňa klasickú kombináciu svalov, ale aj špecifických schopností a znalostí. Potenciál na širšie využitie tohto tímu v teréne je teda obrovský.

A ako na celé dianie reaguje druhá strana? Hlavného bossa si síce moc neužijeme, ale jeho podriadení nespia na vavrínoch. Sú si vedomí, že sa niečo deje a že musia konať. A ich konanie je brutálne a tvrdé. Kriminálnici iba naznačili svoje skutočné schopnosti a aj napriek odhodlaniu „Nedoknuteľných“ bude boj proti magickým zlosynom tvrdý oriešok.

V závere oceňujem veľmi dobrý cliff-hanger, ktorý prišiel nečakane a dodal dianiu ďalší zaujímavý rozmer. Celkovo bol prvý zošit mimoriadne kvalitný. Christian Ward (Black Bolt), ktorý sa väčšinou venuje kresbe, vytvoril svet, v ktorom je mágia prítomná, avšak mimo zákon. Hlavný hrdinovia sú sympatickí a v ich boji im budete fandiť. Zlosynovia sú prezentovaní zatiaľ iba náznakmi ako naozaj nebezpečné entity pripravené konať. Potenciál do ďalších troch zošitov tejto minisérie je tak obrovský.

Skvelú robotu odviedol aj Sami Kivelä (Abbott), ktorý kresbou perfektne vystihol detektívnu atmosféru príbehu, ktorá celkovým vyznením pripomína Phillipsovu kresbu komiksu Criminal. Ak je vám teda sympatické obdobie prohibície, myslím, že by sa vám tento komiks svojou náladou mohol páčiť. Taktiež je nutné poznamenať, že sa netreba báť mágie ako niečoho dominantného. Magické elementy zatiaľ fungujú iba ako korenie a v globále sledujeme zaujímavú gangsterku – detektívku.

  • Vydavateľstvo: Dark Horse Comics
  • Formát: zošit
  • Jazyk: anglický
  • Scenár: Christian Ward
  • Kresba: Sami Kivelä
  • Dátum vydania: 28.8.2019
  • Dátum vydania pokračovania: 25.9.2019

Drackula

Beneath this mask there is more than flesh. Beneath this mask there is an idea, Mr. Creedy, and ideas are bulletproof. (V for Vendetta)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Solve : *
9 × 1 =