Venom: Čo čítať?

No schválne, chystáte sa do kina na nového Venoma a chcete byť pripravení? Vrátili ste sa z kina a chcete viac? Radi čítate? Stačí mi kladná odpoveď len na jednu z týchto troch otázok a ja vám zaručujem, že tento článok je práve pre vás! Dal som si za úlohu spraviť súhrnný článok toho najlepšieho, čo v bohatej histórii Marvelu vyšlo a týka sa Venoma (rovnako aj toho, čo vyšlo v SR/ČR). Bez ďalšieho zdržiavania poďme rovno na vec!

The Amazing Spider-Man: Birth of Venom

Od Battlewordu počas prvých Secret Wars až po prvé skúsenosti Petra Parkera s mimozemským symbiontom. Príbeh je perfektným odrazovým mostíkom, pokiaľ si chcete o Venomovi niečo načítať. Veľkým plusom je aj skutočnosť, že tento príbeh vyšiel aj na Slovensku/v Českej Republike, a to v sérii UKK (Ultimátny Komiksový Komplet) ako piate číslo s názvom „Zrození Venoma„.

Obsahuje zošity: Secret Wars #8; Amazing Spider-Man #252 – 259, #298 – 300 & #315 – 317; Fantastic Four #274 & Web of Spider-Man #1.

Agent Venom

Čo tak zmeniť hostiteľa? Bývalý vojak Eugene „Flash“ Thompson obetoval svojej vlasti naozaj všetko! Flash po strate končatín dostal druhú šancu. Prihlásil sa k prísne tajnému projektu označovanému ako Project Rebirth 2.0. Prepojený s mimozemským symbiontom sa musí pokúsiť nájsť dostatok vôle, aby využil svoje schopnosti na konanie dobra a neprepadol temným túžbam symbionta. Tento príbeh nájdete aj v druhej šesťdesiatke série UKK s poradovým číslom 64 a názvom „Venom„.

Obsahuje zošity: Venom (Vol. 2) #1 – 5.

 

Spider Island

Pokiaľ vám predchádzajúci príbeh s Venomom a jeho hostiteľom Flashom sadol a chceli by ste pokračovať, nasleduje menší event s názvom Spider-Island, ktorého súčasťou sú aj čísla Venom (vol. 2) #6 – 8. Okrem samotnej účasti Venoma treba spomenúť, že ide o vskutku zábavnú sériu, keď celý Manhattan získal pavúčie schopnosti, avšak nie každý ich využíva zodpovedne! U nás vyšiel ako Pavoučí Ostrov v rámci série UKK pod číslami 108 a 117.

UKK verzia obsahuje zošity: Amazing Spider-Man (vol. 1) #666 – 673, Venom (vol. 2) #6 – 8 a materiál zo Spider-Island: Deadly Foes.

Marvel Knights: Spider-Man

Posledným komiksom, ku ktorému ste sa mohli dostať v rámci série UKK, je pod číslom 67. vydaný Marvel Knights Spider-man: Jed. Situácia je pre Petera Parkera skutočne nemilá. Teta May je nezvestná a na scénu sa vracia Venom. Lenže to nestačí. Symbiont sa stáva súčasťou dražby na čiernom trhu, patriť, samozrejme, bude tomu. kto ponúkne najvyššiu ponuku. Hostiteľom sa preto stáva Angelo Fortunato. Okrem perfektnej kresby, ktorá mne osobne sadla, je tento príbeh plný všemožných postáv, ako napríklad Vulture, Dr. Octopus, Electro, Scorpion, Shocker, Sandman, Lizard, Norman Osborn, Black Cat a skoro celý tím X-Menov!

UKK obsahuje zošity: Marvel Knights Spider-Man (vol. 1) #5 – 8.

 

Strážci Galaxie #3: Rozpad Strážců

Ďalším komiksom, kde máte možnosť stretnúť sa s mimozemským symbiontom, síce nevyšiel v rámci UKK či NHM, ale napriek tomu je bezproblémovo dostupný tuzemským čitateľom. Nakladateľstvo Crew totiž nedávno prišlo s tretím dielom komiksovej série Strážci Galaxie, tentoraz s podtitulom Rozpad strážců. Hrdinovia medzi seba prijímajú nových členov, ktorými sú Carol Denvers a.k.a. Captain Marvel a Flash Thomson a.k.a. Agent Venom. V tomto prípade ide o skutočne nabitý komiks, ktorý okrem zbesilej vesmírnej jazdy, Skrullov a pôvodného tímu Strážcov Galaxie obsahuje aj prvé zošity vzniku Agenta Venoma či prvé číslo Carol Danvers ako Captain Marvel. Hotový klenot pre tuzemských čitateľov!

TPB obsahuje zošity: Free Comic Book Day 2014 (Guardians of the Galaxy) #1, Guardians of the Galaxy (vol. 3) #14 – 17, Amazing Spider-man #645 a Captain Marvel (2012) #1.

 

Ultimate Spider-man: Venom

Pri nakladateľstve Crew ešte chvíľu ostaneme. Dôvod? V roku 2016 totiž vydali TPB s názvom Ultimate Spider-man: Venom. Ten, ako je už z názvu jasné, hovorí o najznámejšom a najpopulárnejšom záporákovi Venomovi. Nakoľko ide o Ultimate vesmír (Earth-1610) môžete očakávať iný origin, iné okolnosti či úplne prístup k látke.

TPB obsahuje zošity: Ultimate Spider-Man #33 – 39.

 

Venomverse (+ Edge of Venomverse)

Počas boja Jack O’Lanterna a Venoma bol Eddie Brock premiestnený do ďalekého sveta, kde sa dozvedá šokujúcu skutočnosť – tvory s názvom Poisons vedú útok na symbiontov! Eddie tak ostáva uväznený na planéte, kde sa stáva súčasťou sporu symbioticky zdokonalených hrdinov a neľútostných Poisons so skutočne malou nádejou vysneného návratu domov. To, čo predchádzalo eventu z roku 2017, sa dočítate v sérii Edge of Venomverse. Ak vás teda lákajú „venomizované“ verzie vašich najobľúbenejších Marvel hrdinov, sériu vám môžem odporučiť všetkými desiatimi, pretože si určite prídete na svoje!

Obsahuje zošity: Edge of Venomverse – War Stories #1, Edge of Venomverse #1 – 5, Venomverse #1 – 5.

 

Venomized

Bavil vás Venomverse? Tak prečo prestávať? Príbeh totiž pokračuje! Neľútostný a obávaný Poisons majú nový cieľ, a je ním samotný základný vesmír Marvelu. Prvá úloha počas invázie? Ovládnuť každého nadčloveka na planéte a skonzumovať ho! Ako prví sa na odpor stavajú X-Meni na čele s Venomom. Čaká na vás vesmírna invázia, ktorá doposiaľ nemala v Marvel univerze obdoby!

Obsahuje zošity: Venomized #1 – 5.

 

Venom (2018)

Najnovšia ongoing séria, ktorá dodnes vychádza a k dňu zverejnenia tohto článku vyšlo sedem čísiel. Tie však stihli kompletne prekopať pôvod symbiontov a celej rasy Klyntar. Temná atmosféra vás dokonale pohltí a príbeh vás zavedie ďaleko pred vznik nášho vesmíru alebo vám vyrozpráva prvý stret ľudstva s rasou symbiontov. Séria, o ktorej spolu s Drackulom nevieme hovoriť inak ako len superlatívoch, určite stojí zato, aby ste jej dali šancu!

 

Venom: Lethal Protector

Komiksový príbeh z roku 1993, ktorým sa filmoví tvorcovia zo Sony inšpirovali asi najviac. Príbehu samotnému predchádza dohoda Venoma a Spider-Mana, že si obaja pôjdu svojou cestou s podmienkou, že Venom sa vzdá svojej kriminálnej činnosti. Odchádza preto z New Yorku a namieri si to rovno do San Francisca, kde sa však dostane do sporu s nesprávnymi ľuďmi. Spider-Man sa, samozrejme, o Venmových činnostiach dozvie a vyráža za ním, aby sa s ním raz a navždy porátal. Miesto toho sa však musí postaviť skupine symbiontov (Scream, Phage, Riot, Lasher a Agony) z laboratórií spoločnosti Life Foundation. V šesťdielnom komikse prvýkrát vidíme premenu z klasického záporáka na anti-hrdinu.

Obsahuje zošity: Venom: Lethal Protector #1 – 6.

 

Venom: Dark Origin

Opäť tu máme Venomov origin. Päťdielna séria z roku 2009 sa však omnoho viac venuje Eddiemu Brockovi. Jeho detstvo, udalosti pred prvým spojením, ako aj pocity, ktoré po spojení so symbiontom mal. Komorná a temná séria nám predostrie všetku životnú tragédiu, nespravodlivosť a zlo, ktoré Eddie zažil a ktoré proti nemu Venom nakoniec použil!

Obsahuje zošity: Venom: Dark Origin #1 – 5.

 

Sme na konci! Pevne verím, že vám tento zoznám aspoň trochu rozšíril váš reading list. Venom je skutočne zaujímavá postava, rovnako ako aj celá rasa Klyntar, a mnou odporúčané série sa určite oplatí čítať. Ak sa chcete o komiksovom Venomovi dozvedieť viac, kliknite na článok o všetkom čo potrebujete vedieť o Venomovi pred návštevou kina, a o tom najnovšom filmovom sa zas dočítate v našej spoiler-free recenzii.

Pokiaľ ste film Venom ešte nevideli, v sieti kín Cinema City ho hrajú od 4. 10. 2018, a to v klasickom formáte 2D/3D, vo veľkorozmerovom formáte Supercreen či v dychberúcom 4DX!

Zaujal ťa tento článok? Staň sa fanúšikom našej facebookovej stránky a buď pravidelne informovaný o všetkých novinkách! A ak chceš nahliadnuť do zákulisia, sleduj nás na Instagrame.

IntrOvert

"Keď dáš snom priestor, svet sa stane viac farebným."

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Solve : *
14 ⁄ 7 =