Podarila sa globálna skaza v podaní Apocalypse-a?

Trojicu najočakávanejších komiksových filmov tohoto roka, uzatvára snímka X-Men Apocalypse. Je pravda, že tento rok nás ešte čaká Suicide Squad a Doctor Strange, poprípade TMNT 2. Avšak očakávania od fanúšikov nie sú tak veľké, ako to bolo pri Batman v Superman: Dawn of Justice, Captain America: Civil War a spomínanom X-Men Apocalypse.

Posledná snímka z univerza X-Men uzatvára akúsi pomyselnú trilógiu príbehov First Class a Days of Future Past. Režisér posledných dvoch (ako aj X-Men a X-Men 2), Bryan Singer, je génius a naservíroval nám zaslúžený záver trilógie. Určite ste zachytili prvé recenzie filmu Apocalypse, ktoré snímku zvozili a vytkli jej obrovské nedostatky. Hneď na začiatok treba povedať, že kritici to tentokrát naozaj prepískli a pokiaľ nie ste študovaný kritik a milujete univerzum X-Men, tak film si neskutočne užijete!

xmen-apocalypse-gallery-03

Inšpirácia komiksovou predlohou je v takýchto snímkach naozaj dôležitá. Videli sme to v BvS a rovnako aj v Civil War a snímka Apocalypse nie je žiadnou výnimkou. Odkazy na predlohu neskutočne potešia fanúšikov a tých neznalých nijak neurazí ani nepokazí dojem a celkové chápanie príbehu. Okrem komiksových odkazov sa dočkáme aj mnohých odkazov z dekád minulých. Film je totiž zasadený desať rokov po Days of Future Past, teda do 80-tych rokov. Musím uznať, že táto doba filmu neskutočne pristane. Mimochodom, keď už spomínam Days of Future Past, treba podotknúť, že je cítiť zmeny v časovej línii, ktoré sa vo filme udiali. Fanúšikovia veľmi dobre vedia, že história bola týmto filmom zmenená a je to naozaj cítiť a vidieť. Svet spoznal mutantov o niekoľko dekád skôr a náležite nato reaguje.

Pamätám si ako reklamná kampaň filmu Age of Ultron, upozorňovala nato, aká snímka bude „globálna“, že opustíme americký kontinent a ukážeme si zvyšok sveta. Vo filme Apocalypse tomu bolo rovnako a nepotreboval nato upozorňovať v reklamnej kampani. Dej filmu sa totiž odohrával na rôznych kontinentoch a film je podaný naozaj globálne. Na druhej strane sa to dalo čakať, keďže X-Meni sa majú postaviť entite tak mocnej, ako je Apocalypse. Len tak pre zaujímavosť. Čo myslíte, ako sa hovorí v Poľsku? Po anglicky? Nie, po poľsky vážení. Bolo naozaj úsmevné, sledovať Michaela Fassbendera, predstaviteľa Magneta, ako s domorodým obyvateľstvom rozpráva týmto slovanským jazykom.

xmen-apocalypse-gallery-02

Moderný divák je stále náročnejší a bežné filmové efekty ho v dnešnej dobe už vôbec neuchvátia. To čo nás pred pár rokmi tlačilo hlbšie do sedadla, nás dnes už nijak neprekvapí. Tvorcovia X-Men Apocalypse to vedia. Film je naozaj prepchatý efektami. Celý čas som mal však pocit, že sú iné, dobre sa na ne pozeralo a vôbec som nemal pocit, že by vykradli nejakú inú snímku (keď je niekde portál na nebesiach, stále vidím Avengers). Všetko bolo vo filme podané veľkolepo a vyzeralo naozaj dobre. Avšak, núti to človeka zamyslieť sa nad tým, čo prinesie pokračovanie, keď už tu sme videli skazu globálnych rozmerov. Mimochodom, to zamýšľanie príde až po filme. Počas filmu nato nie je čas. Áno, počas filmu som sa nestretol s hluchými miestami. Nemal som pocit, že by tam bolo niečo naviac, alebo že by mi tam niečo chýbalo. Čo sa týka deja, opäť spomeniem moderného diváka, ktorý je stále náročnejší a potrebuje mať aj vo filme inšpirovanom komiksami akúsi logickosť. Žiaľ vo filme sme sa stretli s pár nelogickými miestami, ktoré sa proste udiali len preto, lebo si to príbeh vyžadoval. Scenáristi občas nedomysleli niektoré premenné a aj človeku, ktorý nie je až taký „kajšmetke“ to udrelo do očí. Ja tieto chyby filmu odpúšťam. Zavrhnúť film, kvôli takýmto chybám je čistokrvné pokrytectvo a dotyčný zhorí v pekle (muhehehe)!

Čo by bol film bez postáv a hercov? Výber hercov nových mutantov hodnotím na jednotku. Niekto by mohol namietať a porovnávať postavy ako Jean, Cyclops, Nightcrawler a Storm so starou trilógiou. Treba si však uvedomiť, že sme v 80-tych rokoch a tieto postavy sú mladé. Srší s nich rebélia a neskúsenosť. Ich pohnútky a presvedčenia sú iné ako u ich starších zovňajškoch. Nightcrawler (Kodi Smith McPhee) je spolu s Quicksilverom (Evan Peters) tou vtipnou a odľahčujúcou zložkou filmu, podobne ako bol Ant-Man a Spider-Man vo filme Civil War. Quicksilver neostal nič dlžný svojej povesti a jeho nová spomalená scéna je opäť veľkolepá a plná humoru. Mladý Cyclops (Tye  Sheridan) spolu s Jean (Sophie „Sansa“ Turner), sú plachí a stránia sa spoločnosti iných mutantov. Avšak, keď sú spolu, tak sa perfektne dopĺňajú a sú schopní isť až za hranice. Možno z nich bude celkom pekný pár. Mladučká afroamerická Storm s mohawk účesom je perfektná. Miloval som každú jej scénu (prepáč Halle Berry). Už menej zaujímavá, ale stále sexy, bola Psylocke (Olivia Munn) a na úplnom dne môjho záujmu bola postava Angela/Archangela, ktorý mal vo filme asi tri repliky a vôbec ma nezaujal (škoda premrhaného potenciálu postavy). Zo starého obsadenia by som vypichol Magneta. Výkon ktorý podal Michael Fassbender, bol úžasný. Jeho srdcervúci životný príbeh z komiksovej predlohy bol dokonalé pretavený na plátno. Práve jeho dejová línia bola podľa mňa najsilnejšia, najlepšia a najzaujímavejšia z celého filmu. Nakoniec nám ostáva sa pozrieť na zúbok samotnému Apocalypsovi. Jeho origin bol na jednotku, jeho znovuzrodenie a verbovanie jazdcov už tak skvelé nebolo. Našťastie je Apocalypse veľmi dobrý rečník, čiže, aj keď nerobil niečo, čo vyzeralo strašne cool, tak aspoň veľmi pekne rozprával. Od premiéry som sa stretol s názormi, že Apocalypse nebol takým Apocalypsom, akého môžeme poznať z komiksovej predlohy. Nesúhlasím! Teda aspoň nie úplne. Je predsa prirodzené, že jeho moc musela byť pre potreby filmu limitovaná. Videli sme to už v minulosti v iných snímkach (Ronan, Doomsday či Scarlet Witch). Cez to všetko však bol Apocalypse neskutočné mocný mutant a jeho scény som si užil.

xmen-apocalypse-gallery-01

Záverom by som len dodal, že film nemá strach zo smrti. Ako to myslím? Tak, že tvorcovia sa nebáli zabíjať kladné postavy. Neprezradím o ktoré konkrétne ide, keďže chcem zachovať koncept bez-spoilerovej recenzie, no smrti sa dočkáme. Čerešničkou na torte je po-titulková scéna na úplnom konci tituliek. Je pravda, že pre jej pochopenie treba mať trošku väčšie znalosti komiksov, to však nevadí, niekto v kine (ujo google) Vám určite našepká. 😛

 

 (zdroj obrázkov: 20th Century Fox)

Zaujal ťa tento článok? Staň sa fanúšikom našej facebookovej stránky a buď pravidelne informovaný o všetkých novinkách!

 

IntrOvert

"Keď dáš snom priestor, svet sa stane viac farebným."

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Solve : *
2 × 26 =