Avengers : Endgame je splnený sen fanúšika

Na začiatok si poďme zrekapitulovať, o čom vlastne Marvel Cinematic Universe je. Všetko sa začalo v roku 2008 filmom Iron Man. Vtedy nikto, ani tí najväčší optimisti, asi neodhadoval, čo sa týmto filmom odštartuje. V roku 2012 sme sa dočkali prvej tímovky z tohto univerza a v roku 2016 sa dokonca hrdinovia postavili proti sebe. Okrem toho sme sa v období viac ako desiatich rokov  niekoľkokrát pozreli do vesmíru a objavili sme dokonca aj mágiu. Žánrovo MCU ponúklo rodinnú komédiu, ale aj politický triler. Nebolo však všetko iba ružové. Niektoré filmy sa nepodarili, ako by sa žiadalo. Niektoré filmy sa stali terčom hejtu a niektoré dokonca bojkotu. A potom prišlo lusknutie prstami a dalo sa predpokladať, že po Endgame už MCU nebude nikdy ako predtým.

Sila MCU je okrem iného aj v marketingu, ktorý má Marvel Studios prešpekulovaný do najmenšieho detailu. Adi Granov na VIECC 2017 povedal, že pri spolupráci s filmovou divíziou Marvelu si uvedomil, ako je tam všetko starostlivo plánované. Podľa jeho slov existujú obrovské oddelenia zaoberajúce sa filmami, o ktorých existencii fanúšikovia zatiaľ ani netušia. A niečo na tom určite bude. Ak si totiž spomeniete, z Endgame toho diváci dychtiaci po každom novom obrázku príliš veľa nedostali. Trochu nadnesene sa dá povedať, že hype na tento film bol taký obrovský, že marketingové oddelenie Marvel Studios si mohlo pokojne zobrať dovolenku a povedomie o filme by udržali samotní fanúšikovia, ktorí analyzujú každé vyjadrenie, tieň alebo neurčitý pixel.

Pred premiérou sa hovorilo, že všetok propagačný materiál pochádza z prvej polhodiny filmu a dá sa povedať, že sa to potvrdilo. Dovolím si dokonca tvrdiť, že väčšina fanúšikovských teórií ľahla popolom v prvých desiatich minútach. A už takto skoro prichádzajú nečakané zvraty, ktoré fanúšikov zoberú na osudové dobrodružstvo, ktoré ani sami nečakali.

Infinity War obsadenie vcelku preriedilo, a tak bol minimálne v úvode priestor na rozvoj postáv, na ktoré sme síce boli zvyknutí roky, avšak často v úplne inej polohe. Niektorých zožiera vina, niektorí sa snažia pohnúť ďalej, ale nie je to také jednoduché. Táto veľmi ponurá a dá sa povedať že až komorná pasáž ma veľmi bavila. Oproti Infinity War sme teda z úvodu nedostali všetkého viac, ale skôr naopak. Dianie sa spomalilo, atmosféra zhustla a situácia sa zdá neodvratná. Objaví sa tu síce nádej, ale nie všetci ju chcú prijať. Nehovorí sa náhodou, že najhoršie je pre človeka stratiť nádej.

Keď sa však riešenie vzniknutej situácie naštartuje, bol som trochu skeptický. Chodník, po ktorom sa Endgame vybralo, nepatrí medzi moje obľúbené a v istom bode som začal trochu frflať. Hovoril som si, že chýba už len málo a s humorom to bude prestrelené a tiež vo mne začala klíčiť myšlienka, že Infinity War bolo asi lepšie. Toto moje frflavé ja však dostalo v istom bode direkt priamo na tvár a záverečná zhruba tretina boli doslova orgie. Taký neskutočný fan servis som ešte nezažil a je otázne, či ho ešte niekedy zažijem. Logika príbehu a niektoré momenty by sa dali z filmárskeho pohľadu vytknúť, avšak Russovci si povedali, že fanúšik je prvoradý, a tak na tieto veci miestami priam úmyselne kašlali. A urobili dobre.

Endgame by sa dalo vyčítať, že tento film nie je pre bežného diváka, ktorý ide okolo kina a povie si, že by bolo fajn si niečo pozrieť. Tieto námietky sú na mieste, ale Endgame nebol v žiadnom prípade točený pre takéhoto diváka. Endgame je, ako som už povedal, obrovský fan servis pre tú obrovskú základňu fanúšikov po celom svete. A to, že ich nie je málo, a teda, že úzkou skupinou divákov je skôr tá veci neznalá, ukážu tržby, v ktorých sa v najbližších dňoch bude prekonávať jeden rekord za druhým.

Keď som bol v kine, bolo, ako inak, vypredané a zažil som tam niekoľko momentov, ktoré hovoria za všetko. Vo vtipných pasážach sa chlapík niekoľko radov za mnou smial takým hromovým smiechom, že som mal pocit, že na premiéru prišiel niekto z Asgardu. A nevadilo mi to. Pri jednej zo záverečných scén som počul tiché vzlyky, ktoré sa v jednom momente zmenili na regulárny rev. Po poslednej scéne jeden chalan opustil sálu doslova troma skokmi cez divákov a po vyprázdnení „nádrže“ sa vrátil, akoby to bolo to najnutnejšie na svete. Emócie skrátka fungovali a ľudia si chceli užiť každú minútu, každú scénu, lebo vo vzduchu bolo cítiť, že sa v sále deje niečo veľké.

Niekto by mohol namietať, že preháňam a že to je len film, ale pre mnohých fanúšikov je to niečo viac. Je to niečo, s čím žili posledných 10 rokov a o čom budú rozprávať svojim deťom a vnúčatám. Mnohí si budú pamätať, komu dali svoju prvú pusu, ten moment, keď čerstvo zmaturovali, ale aj pocit, aký zažívali, keď vyšli z kina po Endgame. A je viac ako isté, že väčšina sály, s ktorou som tento zážitok zdieľal, pôjde do kina zas. A odporúčam to fakt všetkým, lebo tak ako teraz závidíme my ľuďom, ktorí videli v kine prvé Hviezdne vojny, Čeľuste alebo Votrelca, budú ďalšie generácie závidieť nám, že sme MCU zažili z prvého radu. Že sme zažili to šialenstvo pred a po každej premiére.

Aká je budúcnosť MCU? To je na dlhšiu analýzu, ktorá časom určite príde. Jedno je však isté. Endgame je všetko, čo fanúšikovia chceli a o čom snívali. Endgame je funkčná bodka za jednou érou.  Endgame je ale aj začiatok niečoho nového, čo má neskutočný potenciál a na čo sa každý fanúšik musí tešiť.

(zdroj: Disney, Marvel Studios)

Drackula

Beneath this mask there is more than flesh. Beneath this mask there is an idea, Mr. Creedy, and ideas are bulletproof. (V for Vendetta)

One thought on “Avengers : Endgame je splnený sen fanúšika

  • 27. apríla 2019 at 23:52
    Permalink

    Nejlepsi film od marvelu. Lepsi film to byt nemohl. Ale trosku me mrzi jak dopadli zbyli hrdinove.

    Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Solve : *
2 × 30 =